Німецький уряд планує різко скоротити допомогу Україні: як це вплине на обороноздатність нашої країни?
Світові ЗМІ, серед інших Reuters, дискутують про очікуване скорочення військової допомоги Україні з боку Німеччини в 2025 році. За даними видання, Німеччина сподівається, що Україна зможе задовольнити більшість своїх військових потреб за рахунок 50 млрд доларів, отриманих із репарацій від заморожених активів РФ, які країни Великої сімки готові виділити Україні. Експерти називають декілька причин очікуваного скорочення фінансової підтримки України.
Фінансові обмеження
Німеччина зіткнулася з фінансовими проблемами, особливо з огляду на високі витрати на енергію та оборонні витрати, пов’язані з повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Уряд може вирішити скоротити військову допомогу Україні, щоб зекономити кошти.
Об’єктивно потреба в такому скороченні допомоги викликана необхідністю консолідувати бюджет, усунувши розрив між доходами і витратами. Економічна норма про неприпустимість збільшення держборгу зафіксована ще в німецькій Конституції. Цієї позиції дотримувалися ще консерватори часів правління Ангели Меркель.
За думкою деяких експертів, якщо в ідеальному світі таке життєве кредо – за всяку ціну уникати накопичення боргу – вельми похвальне, то у реальному житті воно не завжди здійсненне. Пропозицію використати на фінансування військової допомоги Україні залишки грошових фондів, що призначалися для боротьби з пандемією ковіду, не було підтримано. Офіційні особи аргументували відмову тим, що ковід – ситуація непередбачувана, стихійна, а війна – ситуація рукотворна, що піддається людському регулюванню.
Зміна пріоритетів уряду
Після виборів у Німеччині в 2025 році новий уряд може переглянути пріоритети країни щодо надання військової допомоги Україні. Чиновники можуть зосередитися на інших внутрішніх чи зовнішніх питаннях, що призведе до скорочення допомоги Україні.
Консолідації держбюджету Німеччини вимагають і ліберали, і опозиція. І скорочення торкнуться не лише оборонних статей Держбюджету, а й витрат в інших сферах економіки. Позицію педантичних німців про неприпустимість накопичення держборгу не похитнула і ймовірність того, що у 2026 році очікується напад Росії на країни НАТО, прогнозований нещодавно німецькими спецслужбами.
Це позиція, яка заперечує реальний стан речей. Позиція дитини, яка вірить, що якщо заплющити очі і не бачити жахів, що оточують її, то цих жахів немає. До слова, багато експертів-інсайдерів критикують таку позицію уряду, але ситуації це не змінює.
Незважаючи на скорочення військової допомоги Україні, Німеччина виконає зобов’язання перед НАТО щодо витрат на оборону в розмірі 2% ВВП у 2025 році, що дорівнює 75,3 млрд євро, коментує Reuters.
Зазначається, що бюджет на 2025 рік містить середньострокове фінансове планування до 2028 року, коли має бути вичерпаним окремий фонд збройних сил, призначений для досягнення мінімальних цілей витрат НАТО.
Дипломатичний тиск з боку Росії
Росія може чинити дипломатичний тиск на Німеччину, щоб та скоротила військову допомогу Україні. Агресор може загрожувати наслідками на кшталт відключення енергопостачання або інші економічними санкціями, якщо Німеччина продовжуватиме допомагати Україні.
Втома від війни
Нарешті, німці можуть втомитися від війни в Україні, особливо якщо бойове протистояння затягнеться. Це може призвести до того, що уряд Німеччини буде менш схильний надавати військову допомогу Україні.
Зміна геополітичної ситуації
Зміна геополітичної ситуації, наприклад, мирна угода між Україною та Росією, може призвести до того, що Німеччина вирішить скоротити військову допомогу Україні.
Важливо зазначити, що це лише потенційні причини, і не є гарантією того, що військова допомога Німеччини Україні буде скорочена в 2025 році. На рішення уряду Німеччини впливатимуть різні фактори, включаючи внутрішню політику Німеччини, відносини з Україною та Росією та ширшу геополітичну ситуацію
Якщо Німеччина все ж таки зважиться скоротити військову допомогу Україні, це може мати такі наслідки.
Ослаблення обороноздатності України
Очевидно, що скорочення військової допомоги з боку Німеччини може послабити обороноздатність України, особливо якщо повномасштабне вторгнення триватиме. Україна може стати більш уразливою до російської агресії, і війна може затягнутися.
Підрив морального духу українських військових
Скорочення допомоги з боку німецьких союзників може підірвати моральний дух українських військових. Вони можуть почати відчувати, що міжнародне співтовариство не підтримує їх, і це може призвести до зниження бойового духу.
Зниження довіри до Німеччини та розкол у НАТО
Скорочення допомоги Україні може знизити довіру до Німеччини як надійного союзника. Україна та світове співтовариство можуть почати сумніватися у прихильності Німеччини до європейської безпеки. Деякі члени НАТО доходять думки, що скорочення допомоги Україні ослабить альянс і зробить його менш ефективним у стримуванні російської агресії.
Мінімізація допомоги Німеччини також може спровокувати економічні наслідки для оборонного сектора України. Українські компанії, які покладаються на контракти з німецьким урядом, можуть зіткнутися з фінансовими труднощами.
Загалом, скорочення військової допомоги Україні з боку Німеччини може мати серйозні наслідки для України, її союзників і ширшої європейської безпеки.
Посилення Росії
Скорочення військової допомоги також може послабити позицію України на переговорах з Росією. Росія може сприйняти це як ознаку слабкості і стати більш схильною до ескалації конфлікту.
Цьому є історичні прецеденти. Свого часу анексія Чехословаччини, захоплення Судетів, операції проти Польщі та Франції були обмежені в часі та в просторі. І якби вчасно дати відсіч фашистській агресії, то, ймовірно, локальні конфлікти, спровоковані фашистською Німеччиною, не переросли б у Другу світову війну або, щонайменше, не сягнули б тих масштабів, які спостерігалися у 1943-1944 роках. Здається, аналогія із сьогоднішньою ситуацією в Україні цим не вичерпується. Її можна знайти також у тогочасній і сьогоднішній спробах домовитися з агресором, замість того, щоб дати йому жорстку, потужну, безкомпромісну відсіч.