Креативні шляхи уникнення мобілізації: незвичні хитрощі українців, які шокують
Деякі чоловіки готові йти на екстремальні заходи, щоб не потрапити на фронт, і одним з найрадикальніших способів є навмисне нанесення собі травм.

За даними відкритих джерел інформації та українських ЗМІ, в Дніпрі стає все більш популярною послуга “костоломів”. По суті – це фахівці з медичною освітою, які ламають своїм клієнтам руки та ноги під наркозом, щоб забезпечити їм відстрочку від мобілізації. Після цього гіпс на кінцівках гарантує, що людину тимчасово залишать у спокої співробітники територіальних центрів комплектування.
В залежності від тяжкості травми (і ціни – відповідно) такі заходи можуть забезпечити українцям кілька місяців без служби. Якщо ж цього виявиться недостатньо, то процедуру можна повторити вже зі знижкою. Оголошення про ці послуги з’явилися на українських онлайн-дошках, де зазначається, що вони надаються швидко та професійно з використанням анестезії і супроводом у період реабілітації. За кілька діб після оголошення, усі подібні повідомлення були видалені з мережі.
Однак це лише один зі способів, до якого вдаються українці для уникнення мобілізації, бо також активно продаються спеціальні маски, що імітують обличчя старих чоловіків. Такі маски, вартістю від 450 грн, дозволяють молодим чоловікам маскуватися під пенсіонерів, на яких мобілізація не поширюється.
Інші вигадки включають послуги адвокатів, які обіцяють «відмазати» від призову, навіть якщо клієнт не має права на відстрочку. В Харкові вартість виїзду адвоката при затриманні військовозобовʼязаного працівниками ТЦК у деяких юридичних компаніях коштує 1 500 доларів.
Деякі компанії пропонують роботу в таксі чи доставці (Глово, Ракета) з гарантією, що працівників не будуть турбувати співробітники ТЦК.
Також продаються «шпаргалки» з нормативно-правовою базою для взаємодії з ТЦК та поліцією, та послуги супроводу в магазин чи на стрижку до перукарні, де не буде перевірок. Існує навіть можливість отримати посвідчення волонтера за благодійний внесок, що теж може надати тимчасову відстрочку від мобілізації.
Усі ці ініціативи свідчать лише про те, що українці готові вживати різноманітні заходи, щоб уникнути призову на фронт. Це відображає складність ситуації в країні, де багато хто не бачить іншого виходу, крім як вдаватися до екстремальних заходів для захисту свого життя й свободи.