Політичні

Кров на вулицях Магдебурга: чи можна було уникнути жахливої трагедії

Жахливий теракт стався у п’ятницю на ярмарку в Магдебурзі. Орендоване авто, за кермом якого був чоловік, в’їхало на високій швидкості у натовп, в результаті чого п’ятеро людей загинули, близько двохсот отримали поранення. Злодія заарештували. З’ясувалося, що він є вихідцем із Саудівської Аравії, який з 2006 року проживав у Німеччині, мав складні стосунки із правоохоронцями, висловлював радикальні погляди у медіа, демонстрував ісламофобну позицію. Мотиви скоєння страшного злочину наразі є невідомими. Німецькі медіа висувають версії і припущення, засновані на їх власних розслідуваннях. Саудівські видання також не залишаються осторонь. Коментуючи теракт в Німеччині, вказують на те, що вони попереджали німецьких правоохоронців про небезпечність Талеба аль-Абдулмохсена.

Що пишуть про підозрюваного німецькі медіа?

Видання “Deutschlandfunk” пише, що це 50-річний лікар-психіатр з Бернбурга, який народився в саудівському місті Хуфуф. У 2006 році переїхав до Німеччини для навчання, а через 10 років отримав статус біженця, оскільки, за його словами, в Саудівській Аравії йому погрожували смертю через відмову від ісламу. Після цього він активно допомагав біженцям, зокрема жінкам з Саудівської Аравії, надаючи консультації щодо втечі, а також вів вебсайт, на якому публікував інформацію про німецьку систему притулку.

У наступні роки його погляди, вочевидь, стали більш радикальними. За даними видання “Spiegel”, він відкрито висловлював симпатії до праворадикальної партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD) і мав намір створити “Академію для колишніх мусульман” у співпраці з цією партією. В одному з нещодавніх інтерв’ю на антиісламському американському блозі він заявив, що німецька влада проводить «таємну операцію», щоб переслідувати колишніх мусульман із Саудівської Аравії, одночасно надаючи притулок сирійським джихадистам.

Мотиви його дій досі не з’ясовані, і слідчі перевіряють, чи не вплинули на його вчинок особисті, політичні або психічні фактори.

Що відомо про злочинця з арабських джерел?

Arabi21, незалежне арабське онлайн-видання, редакція якого розташована за межами арабських країн, розповідає відому йому історію про Талеба аль-Абдулмохсена.

Злочинець походить із села Аль-Кара в провінції Ель-Ехса, де більшість населення становлять шиїти. Багато років тому він емігрував до Німеччини, оголосив про свій атеїзм і відтоді повсякчас висловлював ворожість до ісламу.

Історія Талеба аль-Абдулмохсена розпочалася з сімейного конфлікту з колишньою дружиною, яку він звинуватив у зраді. Він виступив проти рішення шиїтського суду Джафаритів, який ухвалив розлучення на її користь, звинувативши Талеба у насильстві, та відхилив його звинувачення проти неї.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Дональд Трамп: чого чекати світу від людини на прізвисько Тефлоновий Дон

Пізніше Талеб аль-Абдулмохсен визнав у своєму акаунті на платформі “X” насильство над своєю дружиною. Попри це він став координатором для саудівських дівчат, які втекли до Європи. Саудівські опозиціонерки повідомляли, що аль-Абдулмохсен пропонував сприяти оформленню їхніх міграційних документів, однак виявився дивною та “некомфортною” особою.

Талеб А. відкрито заявляв про свою ворожість до ісламу, а також виступав проти прийому мусульманських мігрантів у Німеччині. Він також був палким прихильником ізраїльської окупації.

Попри те, що він проживає в Німеччині близько 20 років, аль-Абдулмохсен не отримав німецького громадянства і має лише дозвіл на проживання.

Талеб А., який вивчав психіатрію та працював у спеціалізованому центрі з реабілітації злочинців-наркозалежних у місті Бернбург із березня цього року, перестав виходити на роботу з кінця жовтня.

Цікаво, що аль-Абдулмохсен погрожував тим, що він згодом здійснив, і публікував ворожі повідомлення щодо німецького суспільства через, на його думку, недостатню підтримку заявок від утікачок із Саудівської Аравії.

У 2019 році Талеб аль-Абдулмохсен брав участь у низці медійних інтерв’ю, заявляючи про свою діяльність як активіста, що допомагає саудівцям, які відмовилися від ісламу, емігрувати до Європи.

У липні 2019 року в документальному фільмі BBC чоловік розповів про створення платформи “We Are Saudis.net” після того, як став атеїстом і попросив притулку в Німеччині.

У всіх інтерв’ю він різко критикував іслам. У червні того ж року в коментарі для німецької газети “FAZ” аль-Абдулмохсен заявив: “Немає хорошого ісламу”.

На застереження Саудівської Аравії німецькі правоохоронці не зреагували

Сайт каналу “Аль-Арабія” з посиланням на німецьке видання “Der Spiegel” повідомив, що Саудівська Аравія тричі зверталася до Німеччини з попередженнями про небезпеку, яку міг становити Талеб аль-Абдулмохсен. Проте ці застереження залишилися без уваги.

Поліція федеральної землі Саксонія-Ангальт раніше розпочала розслідування через погрози, опубліковані аль-Абдулмохсеном на платформі “X”. Однак, після аналізу, правоохоронці дійшли висновку, що ці погрози не становлять реальної загрози, і закрили справу.

Кореспондентка “Аль-Арабія/Аль-Хадас” додала, що минулого року одна із саудиток попереджала німецьку владу про наміри аль-Абдулмохсена вчинити насильство проти німців. Однак міграційна служба Німеччини не відреагувала на її заяву.

Джерела також повідомили, що аль-Абдулмохсен втік до Німеччини два десятиліття тому. У Саудівській Аравії його позбавили громадянства, попередивши німецькі органи про його потенційну небезпечність і закликавши до екстрадиції для судового процесу.

Саудівське видання “Ал-Мадіна»” повідомляє, що кілька років тому родина аль-Абдулмохсена  зробила публічну заяву, в якій засудила його відмову від ісламу та зухвалу критику Корану і пророка Мухаммеда. У заяві родина наголосила на своєму неприйнятті його перекручених ідей та радикальних поглядів.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Тандем Трамп-Маск: коли старі друзі вирішили, що Америці точно потрібен космічний президент

“Оцінку загрози” здійснили неправильно

Можливо, поліція неправильно оцінила небезпечність підозрюваного, попри відповідні попередження. Йохен Копелке, голова Федеральної спілки поліцейських (GdP), у коментарі для видання WELT заявив: «Той факт, що німецькі органи безпеки отримують інформацію з-за кордону або бачать загрози у соціальних мережах, ще зовсім не означає, що поліція може і має одразу все це обробляти». За його словами, повсякденна робота поліції обтяжена питаннями захисту даних, джерелами інформації з-за кордону та правовими обмеженнями. “Це має закінчитися. Нам потрібні ширші повноваження та більше ресурсів для запобігання тяжким злочинам“, — наголосив Копелке.

Ще минулого року, як дізналося видання WELT із джерел у правоохоронних органах, було проведено «оцінку загрози», пов’язану з Талебом аль-Абдулмохсеном. У висновках, зроблених Кримінальним управлінням землі у Магдебурзі разом із Федеральним управлінням кримінальної поліції, зазначалося, що чоловік не становить “конкретної загрози”. До процесу також долучилося Відомство з охорони Конституції землі Саксонія-Ангальт, проте воно не розпочинало власних розслідувань.

Райнер Вендт, голова Німецької поліцейської спілки, висловив схожу думку. У коментарі для WELT він сказав:

Залишається питання, чи були попередження до скоєння злочину достатньою підставою для поліцейських заходів. Поліція навіть не може стежити за всіма ісламістськими небезпечними особами, про яких їй відомо, що вони готові до терактів“.

Вендт наголосив, що для цього не вистачає персоналу, а також чинних повноважень, необхідних для належного реагування.

Арабське новинне видання “Аль-Марсада” звертає увагу на реакцію Ілона Маска.

Той прокоментував рішення німецької влади відмовити у екстрадиції Талеба аль-Абдулмохсена до Саудівської Аравії до того, як він здійснив наїзд. Маск іронізує з приводу того, що ця відмова була мотивована побоюваннями щодо прав людини, оскільки існувала загроза, що судовий процес у Саудівській Аравії може порушувати міжнародні норми правосуддя.

Маск написав у твіті на платформі “Х”: «Вау, це божевілля, а той, хто відмовився передати вбивцю, заслуговує на жорстоке покарання». Перед цим Маск також назвав Шольца “некомпетентним дурнем”, який допустив теракт.

Вже не вперше Маск дозволяє втручатися у політичне життя Німеччини, де невдовзі мають відбутися парламентські вибори. Нещодавно він закликав Шольца піти у відставку і заявив, що єдиною рятівною партією для німців має стати “Альтернатива для Німеччини”.

Як повідомило “Суспільне”, міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер заявила, що ісламофобія підозрюваного є очевидною, але вона утрималася від коментарів щодо мотивів його дій.

Фрідріх Мерц, лідер опозиційних християнських демократів та основний претендент на посаду наступного канцлера, застеріг від поспішних висновків:

Теракт, що стався в Магдебурзі вчора, не вписується в звичну картину“.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку