Китай запроваджує експортний контроль на безпілотники та деталі, які використовуються у військових цілях: експерти про наслідки

З 1 вересня уряд Китаю почне запроваджувати нові експортні обмеження на експорт компонентів для безпілотників та засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), що можуть бути використані у військових цілях. Як повідомляє видання South China Morning Post, 31 липня китайський уряд опублікував директиву щодо експортних обмежень.
Згідно з документом, державні органи Китаю будуть суворо контролювати, куди виробники постачатимуть такі продукти:
- високоточні інерціальні вимірювальні пристрої;
- радари з синтетичною апертурою;
- двигуни з вихідною потужністю понад 16 кіловат;
- засоби для бездротового зв’язку з дальністю понад 50 км;
- консолі, які можуть керувати більш ніж 10 безпілотниками одночасно;
- генератори перешкод для дронів цивільного використання з ефективним радіусом дії понад 5 км.
Ця директива була прийнята через день після того, як Міністерство фінансів США ввело санкції проти кількох фізичних і юридичних осіб, базованих у материковому Китаї та Гонконзі, через закупівлю компонентів (таких як гіроскопи і акселерометри) для іранської програми розробки балістичних ракет і безпілотників. Китайське уряд виступило проти використання цивільних безпілотників у військових цілях, але водночас засудило американські заходи.
Рівно рік тому, 31 липня 2023 року, Китай випустив “тимчасове повідомлення” про заборону експорту деяких дронів, які можуть використовуватися у військових цілях. Владі було надано право вимагати спеціальні державні дозволи на експорт БПЛА з максимальним часом управління поза видимістю понад 30 хвилин та максимальним злітним вагою понад 7 кг. Під обмеженнями також опинилися потужні радіостанції, сучасні камери, пристрої для скидання предметів, лазерні локатори або будь-який інший “неперевірений корисний вантаж”. Тепер Китай фактично розширив список заборонених до продажу компонентів, ускладнивши їх пряме постачання до України.
Рішення Китаю вже викликало проблеми для українських виробників, які покладаються на китайські технології для створення безпілотників і засобів РЕБ. Що це означає для України і які можуть бути наслідки, розповідають фахівці.
Сергій Клименко, військовий аналітик, вважає:
“Китайські обмеження на експорт критичних компонентів для безпілотників та засобів РЕБ створюють серйозні виклики для української оборонної промисловості. Україна опинилася в ситуації, коли необхідно терміново шукати альтернативні постачання або інвестувати в розвиток власного виробництва. Це вимагає значних ресурсів та часу, яких у нас не так багато під час війни.
Зважаючи на темпи розвитку китайської промисловості, їхні обмеження на експорт — це серйозний сигнал для України та всіх її партнерів. Потрібно враховувати, що навіть незначні затримки в постачанні можуть суттєво вплинути на ефективність нашої армії на фронті.”
Зміна умов постачання компонентів для військових дронів може призвести до необхідності пошуку нових партнерів або навіть зміни стратегії використання існуючих ресурсів. В довгостроковій перспективі це може стимулювати розвиток українських технологій, але зараз це створює додатковий тиск на оборонну промисловість”.
Засновник підприємства “Антидрон Україна” Сергій Герасимюк розповів, що обмеження на постачання генераторів перешкод створять суттєві труднощі для виробників засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). За його словами, експортний контроль значно ускладнить логістичні процеси. Хоча є можливість обійти ці обмеження, це неминуче призведе до збільшення часу доставки товарів та підвищення їх загальної вартості.
“РЕБ — це завжди те, що потрібно було вчора, тому ці проблеми відчують не лише виробники, але й кінцеві користувачі”, — підкреслив Герасимюк.
Він також зауважив, що зараз немає сенсу інвестувати в українське виробництво генераторів радіоперешкод, оскільки Китай залишається найзручнішим і найближчим постачальником необхідних компонентів. В кінцевому підсумку, постачання засобів РЕБ для військових займатиме той самий час, тільки замість готових модулів доведеться чекати на деталі для них.
Анна Чуднівець, директор українського підприємства “СокілСкай”, яке спеціалізується на виробництві FPV-дронів для військових, вже висловлює занепокоєння через нові експортні обмеження з боку Китаю. Вона повідомила, що багато китайських компаній, з якими вони співпрацюють, починають припиняти постачання необхідних деталей. Раніше ці компанії не постачали компоненти напряму в Україну, використовуючи посередників у інших країнах, але зараз проблема стала ще більш актуальною, оскільки в Україні відсутні власні виробники багатьох важливих компонентів. Хоча є виробники пропелерів, рам та двигунів, але навіть для виготовлення цих двигунів необхідні компоненти замовляються з Китаю.
Анна Чуднівець висловлює надію, що з часом українські виробники знайдуть способи продовжувати отримувати необхідні компоненти з Китаю, але багато що залежить від швидкості вирішення цього питання. Вона зазначила, що поки що в уряді Китаю немає остаточних рішень на законодавчому рівні щодо експорту, але багато місцевих компаній вже не бажають співпрацювати з українцями, коли мова йде про постачання деталей для дронів.
Вона також поділилася, що в даний момент у них є замовлення, для виконання якого вони очікують на компоненти з Китаю, але вже стикаються з проблемами через те, що компанія-виробник у Китаї зіткнулася з численними перевірками та податковими питаннями, і через це відмовилася від подальшої співпраці.
На її думку, Україні необхідно якнайшвидше налагоджувати власне виробництво. Проте вже зрозуміло, що навіть якщо виробництво почнеться, деталі для БПЛА не будуть такими дешевими, як ті, що поставляються з Китаю, оскільки китайська індустрія розвивається вже давно, і всі процеси там добре відпрацьовані. Вона підкреслила, що для того, щоб відпрацювати цю систему, потрібно багато часу, а вироби потрібні вже зараз.
Водночас власник майстерні з ремонту дронів Юрій Абдула переконаний, що ситуація кардинально не зміниться. Він вважає, що Китай не забороняє постачати компоненти для дронів до країн Європи, звідки вони вже давно доставляються в Україну, тому немає підстав для паніки.
“Існує безліч способів обійти цю систему, і саме так все й буде. Тому ніхто не боїться обмежень. Китай не може не продавати ці компоненти, адже на цьому він заробляє гроші, і йому потрібно десь реалізовувати продукцію. Потужності, які були розгорнуті за останні два роки для виробництва таких систем, просто вражаючі. Якщо китайці запустили масове виробництво, то ці вироби все одно будуть продані. Заява про те, що вони не будуть продавати товари для війни в Україні, — це просто формальний дисклеймер, щоб дистанціюватися від допомоги одній зі сторін конфлікту”, — зазначив Абдула.