Ле Пен та ще 8 депутатів Європарламенту визнали винними в розтраті коштів ЄС

31 березня суд визнав винними лідерку французької ультраправої партії “Національне об’єднання” Марін Ле Пен та ще вісьмох депутатів Європарламенту в справі про розтрату коштів Європейського Союзу. Про це повідомляє The Guardian.
Кримінальний суд Парижа ухвалив відповідне рішення в понеділок, 31 березня. Серед засуджених — депутати Європарламенту від “Національного об’єднання” та 12 парламентських помічників. Марін Ле Пен отримала чотири роки позбавлення волі, з яких два роки — умовно у форматі домашнього арешту з носінням електронного браслета.
Крім того, суд оштрафував її на 100 тисяч євро (приблизно 108 тисяч доларів) і заборонив протягом п’яти років балотуватися на виборні посади. Заборона набирає чинності одразу після оголошення вироку, незалежно від подачі апеляції, що унеможливлює її участь у президентських виборах 2027 року.
Кримінальне провадження проти керівництва “Національного об’єднання” (колишнього “Національного фронту”) розпочалося у вересні 2024 року. Загалом фігурантами справи стали 27 осіб, серед них — сестра Марін Ле Пен Ян, її колишній партнер Луї Аліо та батько Жан-Марі Ле Пен. Через стан здоров’я 96-річний Жан-Марі Ле Пен не був присутній на засіданнях, а у січні 2025 року помер.
Суть обвинувачень полягає в нецільовому використанні коштів ЄС і прихованому фінансуванні партії через фіктивне працевлаштування помічників депутатів Європарламенту. Збитки оцінили майже в 7 мільйонів євро. Максимальне покарання за цією статтею — до 10 років позбавлення волі.
За версією обвинувачення, особи, оформлені як асистенти євродепутатів, фактично працювали не на європейські інституції, а на саму Ле Пен або її партію. Наприклад, один із “помічників” — Тьєррі Лег’є — протягом багатьох років був охоронцем Жана-Марі Ле Пена, а згодом — і Марін Ле Пен. У своїй книзі про роботу він не згадує про жодну діяльність у Європарламенті.
Ще одна фігурантка справи — Катрін Грізе, колишня невістка Ле Пен, яка вважалася її секретаркою. За даними слідства, протягом року вона фактично провела у Європарламенті лише півтора робочих дні, пояснюючи це тим, що завжди входила до будівлі разом із Ле Пен і не використовувала особисту картку.
Прокуратура вважає, що Марін Ле Пен розвинула схему, започатковану її батьком, з метою використання коштів, призначених для зарплат асистентів, на потреби партії.
Сама Ле Пен провину заперечує. Вона стверджує, що помічники не були закріплені за конкретними депутатами, а діяли як єдина команда. Від початку процесу політик заявляла про політичну вмотивованість звинувачень, метою яких, за її словами, є завадити її участі у президентських виборах.