Летальна зброя від Китаю, колишні ув’язнені в лавах Нацгвардії, ШІ для безпілотників: європейська преса про війну в Україні
Російсько-українська війна залишається топовою темою якісних європейських видань, які висвітлюють її перебіг з різних ракурсів, через різні наголоси і персоналії. Ми зробили експрес-огляд західної преси, щоб показати, якою бачиться війна нашим партнерам.
Британська The Guardian із занепокоєнням пише про те, що Китай надсилає “летальну допомогу” Росії для використання у війні проти України. Видання посилається на слова міністра оборони Великобританії Гранта Шеппса. Учора на Лондонській оборонній конференції він заявив: “Сьогодні я можу розкрити, що ми маємо докази того, що Росія та Китай співпрацюють у розробці бойової техніки для використання в Україні”. Закликаючи НАТО “прокинутися” та збільшити витрати на оборону в усьому альянсі, він додав: “Оборонна розвідка США та Великобританії може виявити, що летальна допомога зараз надходить з Китаю до Росії та в Україну”.
Німецьке видання Die Welt повідомляє, що в Україні звільнили перших ув’язнених для проходження військової служби. Газета посилається на рішення суду у Хмельницькому, який постановив, що двоє чоловіків, засуджених за крадіжки, можуть бути умовно-достроково звільнені і прийняті до лав Національної гвардії країни. Die Welt підкреслює, що право на участь у програмі мають в’язні, яким до кінця терміну покарання залишається менше трьох років. І наголошує: на відміну від подібного підходу в Росії, ув’язнених звільняють умовно, а не помилують.
Польська Gazeta Wyborcza пише про те, що в ніч з 21 на 22 травня на стінах Українського дому в Варшаві з’явилися провокаційні написи про закінчення терміну повноважень Володимира Зеленського. Хтось вибив на стінах трафарети з гаслом “Хочемо виборів”. Російська пропаганда намагається використати це, щоб розділити українців, – зазначає видання.
“В Україні народжується добрий чи поганий Термінатор?”, – задається питанням чеське видання Denik N і пише про те, що в Україні з’являється інноваційна зброя, яка може врятувати країну, але водночас має ризики для людства. “Моя мета — створити хорошу версію “Термінатора”, яка буде захищати нас і допомагати нашій армії”, – цитує видання Сергія Купрієнка, засновника і директора української компанії Swarmer. У тому ж контексті видання наводить слова міністра закордонних справ Австрії Александра Шалленберга: “Це оппенгеймерський момент нашого покоління”. Йдеться про революційне застосування ШІ для управління безпілотниками. Видання підкреслює, що це єдина можливість для України нейтралізувати перевагу Росії у живій силі та техніці.
Французьке видання Le Mond цитує голову обласної військової адміністрації Олега Синегубова, який повідомляє, що “з Харківщини евакуювали майже одинадцять тисяч людей з початку наступу Росії в регіоні”. Газета повідомляє про численні обстріли Харківщини і інформує про перебіг подій в прямому етері.
Швецьке видання Dagens Nyheter занепокоєно повідомляє про те, що “майбутнє Росії стає все більш китайським”, і додає: “а це означає проблеми для Заходу”. Газета порівнює новопризначеного міністра оборони РФ Андрія Бєлоусова із Альбертом Шпеєром – персональним архітектором, компетентним і вірним соратником Гітлера. Видання нагадує, що у 1942 році він був призначений рейхсміністром озброєнь та виконав надзвичайно ефективну роботу, враховуючи обставини німецького військового виробництва. Журналісти вважають таку паралель доречною, оскільки війна в Україні, на їхню думку, стала насамперед експлуатаційно-промисловим виробництвом. Загалом, резюмують вони, “кадрові зміни в уряді – це не тільки про Росію, але й про Китай”.