ЄС та світ

Лідери G7 домовились про кредит для України за рахунок заморожених російських активів

Лідери країн G7 – найбільших економік Заходу – узгодили схему надання кредитів на суму 50 мільярдів доларів для України, використовуючи для погашення кредиту відсотки від російських суверенних активів, заморожених після агресії Москви у 2022 році.

Політична угода стала центральним пунктом першого дня щорічного саміту лідерів G7, на який другий рік поспіль приїжджає президент України Володимир Зеленський.

Він підписав нову довгострокову угоду про безпеку з президентом США Джо Байденом. Український президент також уклав 10-річну угоду щодо безпеки з Японією. Токіо обіцяє надати Києву 4,5 мільярда доларів цього року, що підкреслює продовження сильної підтримки України з боку Заходу.

Назвавши угоду про заморожені активи “значним результатом”, Байден сказав журналістам, що це рішення стало “ще одним нагадуванням Путіну про те, що ми не відступаємо”. Байден додав, що за допомогою цієї угоди лідери “Великої сімки” “колективно сказали Путіну, що він не зможе нас “пересидіти”, не зможе нас розколоти”.

Володимир Зеленський у розмові з журналістами сказав, що кредит є “життєво важливим кроком уперед у забезпеченні сталої підтримки України для перемоги у цій війні”. За його словами, ці кошти підуть “як на оборону, так і на відновлення” країни.

Однак, за його словами, ЗСУ, як і раніше, потрібно більше систем протиповітряної оборони, щоб допомогти Україні протистояти атакам Москви, яка завдає ударів по військових та енергетичних об’єктах.

План G7 для України включає багаторічний кредит, який гаситиметься з використанням прибутку від приблизно 300 мільярдів доларів заморожених російських коштів, основна частина яких заблокована в Євросоюзі.

Технічні деталі будуть остаточно узгоджені найближчими тижнями, і очікується, що нові кошти надійдуть до Києва до кінця цього року завдяки внескам усіх держав G7 – США, Канади, Великобританії, Франції, Німеччини, Японії та Італії.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Люксембург планує в наступному році закупити для потреб ЗСУ озброєння на €80 мільйонів

“Це дуже чітке зобов’язання, яке має надихнути українців робити все необхідне для захисту своєї незалежності та суверенітету”, – сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Мета угоди – забезпечити її дію протягом багатьох років, незалежно від того, хто перебуває при владі в кожній країні G7. Це відбиває побоювання щодо того, що кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп може набагато менше симпатизувати Києву, якщо він переможе Байдена на виборах у листопаді. Агентству “Рейтер” про це розповіло джерело, знайоме з ходом переговорів.

При цьому Росія розглядає спроби Заходу вилучити доходи від заморожених фінансових активів як злочин, заявила в четвер представник МЗС Марія Захарова, додавши, що відповідь Москви буде дуже болючою для Європейського Союзу.

Держсекретар Блінкен вважає, що угода, підписана Байденом та Зеленським, зміцнює зобов’язання США щодо підтримки України

“Двостороння угода про безпеку між США та Україною, яку президенти Байден та Зеленський підписали сьогодні в кулуарах саміту G7 в Апулії, є історичним проявом підтримки довгострокової безпеки України, яка зміцнює зобов’язання, взяті в рамках Спільної декларації підтримки України G7 у липні 2023 року, та схвалені президентським указом про додаткові асигнування для України, який був підписаний цієї весни”, – заявив держсекретар Ентоні Блінкен.

“У рамках цієї десятирічної угоди США та Україна зобов’язуються зміцнювати співпрацю в галузі безпеки та економіки, сприяти інституційному розвитку України та прогресу в реформах, домагатися відповідальності за дії Росії та створювати умови для справедливого та міцного миру.

Сполучені Штати мають намір надавати допомогу, консультації та навчання для розвитку оборонних здібностей України, допомагати проводити реформи, необхідні для просування України до членства в ЄС та НАТО, а також зміцнювати оборонну промисловість України через спільне виробництво та спільні підприємства з американською промисловістю. Угода сприяє нашій меті забезпечення безпеки, суверенітету та незалежності України, інтегрованої з євроатлантичною спільнотою та здатною військовим чином протистояти російській агресії зараз і стримувати її в майбутньому”, – йдеться в заяві.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Пожежі в Лос-Анджелесі: кількість загиблих зросла до 24 осіб

Нагадаємо, що Сполучені Штати приєдналися до 15 країн-партнерів, які вже уклали двосторонні угоди та домовленості з Україною в рамках Спільної декларації.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку