Майже кожна п’ята дитина у світі живе в зонах воєнних конфліктів: ЮНІСЕФ

У сучасному світі мільйони дітей змушені жити у зонах воєнних конфліктів. Це реальність, яка руйнує їхнє дитинство, позбавляє можливостей і ставить під загрозу саме їхнє існування. Українські діти, які вже третій рік поспіль живуть в умовах повномасштабної війни, є яскравим прикладом цієї трагедії. ЮНІСЕФ заявила, що майже кожна п’ята дитина у світі проживає в зонах воєнних конфліктів. При цьому частка дітей, які там мешкають, зросла вдвічі: з 10% у 1990-х роках до майже 19% у 2020-х. Про це пише The Guardian.
Організація ЮНІСЕФ у своєму звіті наголошує, що зараз сучасний світ переживає один із найгірших періодів у своїй історії щодо впливу війни на дитяче населення. Понад 473 мільйони дітей у різних куточках світу зазнають найжорстокіших форм насильства, і ця цифра є найвищою з часів Другої світової війни. Ще у 1990-х роках частка дітей, які проживали у зонах конфлікту, становила близько 10%, але до 2020-х років цей показник подвоївся.
Дані за 2023 рік є особливо тривожними: ООН зафіксувала майже 33 тисячі грубих порушень прав дітей. Такі порушення включають фізичне насильство, втрату доступу до освіти, загрозу життю та здоров’ю через недоступність медичної допомоги, а також психологічні травми, які залишають слід на все життя.
Наприклад, у секторі Газа за 15 місяців конфлікту, загинуло понад 45 тисяч осіб, із яких майже половина були дітьми. Україна також залишається серед країн із найвищими показниками дитячих втрат. У 2024 році кількість постраждалих українських дітей перевищила показники попереднього року, а прогнози ЮНІСЕФ на 2025 рік не обіцяють поліпшення.
“2024 рік став одним із найгірших у сучасній історії ЮНІСЕФ за кількістю постраждалих дітей та масштабами впливу на їхнє життя”, — наголосила виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел.
Окрім фізичних і психологічних травм, діти в зонах конфліктів часто стикаються з обмеженим доступом до освіти. Більше ніж 52 мільйони дітей у таких регіонах не мають можливості навчатися. У багатьох країнах школи зруйновані або використовуються як укриття. Україна, Сирія, ДР Конго, Газа та Судан є серед найбільш постраждалих регіонів у цьому контексті. Втрата доступу до освіти створює прірву між цими дітьми та їхніми однолітками, що живуть у мирних умовах, і значно обмежує їхні можливості в майбутньому.
Згідно з дослідженням організації War Child, 96% дітей у Газі висловили страх перед смертю, а майже половина через глибокі травматичні переживання зізналися, що хотіли б померти.
Не менш важливою є проблема охорони здоров’я. У 2024 році 40% дітей, які не отримали планової вакцинації, проживали у зонах конфліктів. У Газі навіть виникла епідемія поліомієліту, яка стала першою за останні 25 років. Лише завдяки частковим припиненням вогню вдалося вакцинувати більшість дітей у регіоні.
На додачу до цього, продовольча криза загрожує життю сотень тисяч дітей у регіонах конфліктів. Понад пів мільйона людей у п’яти країнах знаходяться на межі голоду. Війна знищує не лише інфраструктуру, але й сільське господарство, від якого залежить життя багатьох громад.
“Діти у зонах війни щодня борються за виживання, втрачаючи своє дитинство. Світ несе відповідальність за цих дітей і не має права робити їх жертвами неконтрольованих конфліктів”, — заявила Кетрін Рассел.
ЮНІСЕФ закликає міжнародну спільноту до негайних дій. Діти, які живуть у зонах конфліктів, не мають можливості захистити себе самотужки, а їхні права та майбутнє залежать від глобальної солідарності та рішучих заходів. Як наголошує виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел, світ має обов’язок захистити цих дітей, не допускаючи перетворення їх на заручників війни. 2025 рік повинен стати роком змін, коли увага до потреб дітей у зонах конфліктів стане пріоритетом для всього людства.