Медійники закликали Верховну Раду не приймати закон, який загрожує свободі слова

Медіарух і правозахисні організації закликають Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт №10242, оскільки його положення можуть використовуватися для тиску на журналістів. Про це повідомляє Інститут масової інформації.
Представники Медіаруху, а також низка українських медійних та правозахисних організацій виступили із закликом до народних депутатів утриматися від підтримки цього законопроєкту у його поточній редакції. На їхню думку, документ створює серйозні ризики для свободи слова, журналістської діяльності, а також захисту джерел інформації та викривачів корупції.
У спільній заяві, яку оприлюднили організації, йдеться про загрози, які несе законопроєкт. Він передбачає кримінальну відповідальність — до восьми років позбавлення волі — за публічне розголошення конфіденційної інформації з реєстрів під час дії воєнного стану. Водночас документ не забезпечує жодних гарантій захисту для тих, хто розкриває суспільно важливу інформацію.
Автори заяви вважають, що цей законопроєкт може стати інструментом для переслідування журналістів. Зокрема, він відкриває можливості для прослуховування та стеження за працівниками медіа. Прихильники ініціативи закликають до відкритого обговорення та внесення змін, які б усунули загрози для свободи слова та прав журналістів.
“Під прикриттям боротьби зі “зловживанням даними” створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури”, – наголошується в заяві.