Міжнародна коаліція допомогла повернути в Україну майже 600 дітей минулого року: Лубінець

Депортація українських дітей Росією є одним з найжорстокіших злочинів війни. Це не просто фізичне переміщення, а спроба відібрати у дітей їхню національність, культуру, рідну мову та сім’ю. Від початку анексії Криму у 2014 році, а особливо після повномасштабного вторгнення 2022 року, Росія систематично вивозить українських дітей, видаючи їх за своїх громадян, змінюючи документи та позбавляючи права на зв’язок із рідними.
На даний час офіційно підтверджено депортацію понад 20 тисяч українських дітей, але справжня цифра може бути набагато більшою. Деякі джерела вказують, що загалом під загрозою вивезення опинилися 1,5 мільйона українських дітей. Це не просто цифри – за кожною дитиною стоїть життя, сповнене страждань та невизначеності. Як повідомляють, представники уряду і правозахисники, викрадення відбуваються під різними приводами: дітей забирають з окупованих територій нібито на «оздоровлення», переміщують у прийомні сім’ї або утримують у спеціальних установах. Вони зазнають психологічного тиску, примусової русифікації та навіть незаконного усиновлення росіянами.
Міжнародна коаліція за повернення дітей: результати за рік
За минулий рік, завдяки роботі Міжнародної коаліції за повернення українських дітей додому, вдалося повернути майже 600 викрадених юних українців. Про це 2 лютого повідомив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
«Рівно рік тому Україна та Канада створили Міжнародну коаліцію за повернення українських дітей. Сьогодні до неї вже приєдналися 41 країна та Рада Європи, і запрошення залишається відкритим для всіх, хто хоче допомогти.
З 2014 року, після окупації Криму, Росія систематично викрадає українських дітей, позбавляючи їх національної ідентичності. Після повномасштабного вторгнення в 2022 році ця політика набула масового характеру.
Завдяки зусиллям України та міжнародних партнерів минулого року вдалося повернути майже 600 дітей, але тисячі залишаються далеко від своїх домівок
Ми закликаємо:
Росію — негайно припинити депортацію та повернути українських дітей додому!
Інші країни світу — приєднатися до Коаліції та підписати Монреальське зобов’язання!
Підтримувати програми реабілітації та реінтеграції дітей, які постраждали від війни, у межах ініціативи Bring Kids Back UA!
Захист дітей – наш спільний обов’язок! Вдячні усім країнам, які вже доєдналися до коаліції!
Разом ми маємо велику силу, але щонайважливіше: разом ми повертаємо додому дітей, отже — здійснюємо їхні мрії!”, – заявив Лубінець.
Подальші кроки та допомога дітям
Раніше Уповноважений з прав людини повідомляв, що після повернення українських дітей з Росії або країн ЄС держава забезпечує їм підтримку та соціальну адаптацію. Діти-сироти та ті, чиї батьки позбавлені прав, потрапляють у сімейні форми виховання. За словами Лубінця, в Україні багато сімей готові прийняти дітей, тому проблем із «прилаштуванням» не виникає.
Україна продовжує докладати максимальних зусиль для повернення всіх депортованих дітей. Завдяки підтримці міжнародних партнерів ця боротьба набирає нових масштабів. Але головна мета залишається незмінною – кожна викрадена дитина має повернутися додому.
Світова спільнота вже визнала ці дії воєнним злочином. У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Президента Росії Володимира Путіна та омбудсменки з прав дітей Марії Львової-Бєлової за причетність до викрадення українських дітей.