На президентських виборах у Польщі переміг Кароль Навроцький

На президентських виборах у Польщі перемогу здобув Кароль Навроцький. Національна виборча комісія Польщі оприлюднила результати підрахунку 100% голосів, повідомляє Gazeta Wyborcza.
Кароль Навроцький, директор Інституту національної пам’яті, набрав 50,89% голосів і переміг у другому турі. Його суперник, мер Варшави Рафал Тшасковський, отримав 49,11%.
Програма Навроцького “План 21” включає податкову реформу зі зниженням ПДВ, створення Фонду проривних технологій, будівництво Центрального комунікаційного порту, повернення домашніх завдань у школах, а також запровадження безкоштовних уроків перед отриманням водійських прав. Він виступає проти обов’язкової вакцинації, підтримує заборону абортів і виступає проти легалізації цивільних партнерств.
У травні 2025 року Навроцький відвідав США, де провів зустріч з Дональдом Трампом. Очільник Білого дому публічно заявив, що Навроцький “обов’язково переможе” на виборах. Ця заява викликала широкий резонанс у польських медіа, які охрестили Навроцького “кандидатом від Трампа”.
У ставленні до України Навроцький займає жорстку позицію, зосереджену насамперед на історичних питаннях, зокрема на Волинській трагедії. Він неодноразово підкреслював, що ексгумація та вшанування польських жертв на Волині є пріоритетом для польсько-українських відносин і умовою для початку повноцінної співпраці.
Навроцький заявляв, що Україна не повинна вступати до НАТО чи ЄС до врегулювання історичних питань і визнання відповідальності за “геноцид поляків на Волині”.
“Сьогодні я не бачу Україну в жодній структурі – ні в Європейському Союзі, ні в НАТО – поки не будуть вирішені такі важливі для поляків цивілізаційні питання. Країна, яка не може відповісти за дуже жорстокий злочин проти 120 тисяч своїх сусідів, не може бути частиною міжнародних альянсів”, – наголошував Кароль Навроцький взимку 2025.
Після першого туру виборів він погодився на вимоги лідера ультраправої “Конфедерації” Славоміра Менцена, який посів третє місце, зокрема щодо недопущення України до НАТО, аби заручитися підтримкою його виборців у другому турі.
Під час публічної дискусії, організованої Менценом, Навроцький підписав декларацію з восьми обіцянок. Декілька з них стосувалися українського питання, серед іншого — зобов’язання не допустити направлення польських військових в Україну та не підписувати закон про ратифікацію її вступу до НАТО.
“Звичайно, сьогодні дискусія щодо вступу України до НАТО є абсолютно безпідставною. Вступ України до НАТО поставить весь Північноатлантичний альянс у стан війни з Російською Федерацією”, – заявив Навроцький.
Коментуючи можливе відправлення військових до України, він додав, що “відправить бізнесменів, коли Україна буде відновлюватись”.