Коментарі юристів

Закон про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист: роз’яснення адвокатів

2 квітня було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист", який вводить ряд нововведень з метою покращання їх соціального захисту. Які переваги і спірні питання містяться у законі? Відповідь надають правники адвокатського обє'днання "Репешко і партнери".

Новий закон передбачає удосконалення механізмів забезпечення деяких прав військовослужбовців, зокрема на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, а також прав поліцейських на одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності, правового регулювання інших питань, пов’язаних із реалізацією прав військовослужбовців та військових посадових осіб під час проходження військової служби.

“Загальний час безперервного перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров’я та відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) із збереженням грошового та матеріального забезпечення не може перевищувати 12 місяців поспіль. Огляд військово-лікарської комісії для вирішення питання про необхідність тривалого лікування проводиться не пізніше ніж через чотири місяці від початку лікування”, – йдеться в тексті закону.

Згідно закону лише після встановленого терміну безперервного перебування на лікуванні в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування через хворобу або у відпустці для лікування після поранення військовослужбовець підлягає огляду військово-лікарської комісії (ВЛК) для вирішення питання про його придатність до військової служби.

Також цей нормативний документ містить положення, згідно якого для догляду за хворою дитиною віком до 14 років військовослужбовці звільняються від виконання службових обов’язків на період, протягом якого дитина потребує догляду згідно з медичним висновком про тимчасову непрацездатність, але не більше ніж 14 календарних днів. У разі необхідності догляду за дитиною, яка потребує стаціонарного лікування, військовослужбовці звільняються від виконання службових обов’язків із збереженням грошового забезпечення на весь період догляду за хворою дитиною.

Поряд з цим, закон встановлює визначені виплати і надбавки:

“Військовослужбовцям, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов’язаним із виконанням військових обов’язків, визнані ВЛК обмежено придатними або непридатними до військової служби з переглядом через 6-12 місяців та зараховані у розпорядження відповідних командирів протягом двох місяців з дня зарахування у розпорядження (без урахування часу перебування у відпустці та на лікуванні) виплачується грошове забезпечення (без урахування додаткової винагороди) за останньою посадою в повному обсязі. Після перебування у розпорядженні понад два місяці та до дня закінчення перебування у розпорядженні таким військовослужбовцям щомісяця виплачуються оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та додаткова винагорода розміром 20,1 тис. грн.”.

Перехідні положення закону доповнені зобов’язанням обмежено придатних військовозобов’язаних пройти протягом дев’яти місяців ВЛК. Однією з ном, яка викликала невдоволення суспільства, є виключення статусу “обмежено придатних” до військової служби та залишила лише “придатний” чи “непридатний”. При цьому Міністерство оборони України має свій внутрішній наказ №402, який містить перелік хвороб, згідно з яким військовозобов’язаних відносять до “придатних”, “обмежено придатних” та “непридатних”. Поки Міноборони не змінить цей наказ, жодної перекваліфікації “обмежено придатних” не відбудеться. Адже немає документа, на який можна посилатися для того, щоб кваліфікувати особу як “придатну” чи “непридатну. Крім того, для чоловіка, яка мала статус “обмежено придатний” повинні бути створені специфічні умови, адже він має серйозні проблеми зі здоров’ям.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Захист своєї власності та які підводні камені він переховує

Українці, незадоволені цією нормаю закону, вважають, що вона грубо порушує права військових, які є обмежено придатними до військової служби. На сайті Президента України вже розміщена відповідна петиція, яка набрала 2 288 голосів.

Крім зазначених норм, закон встановлює розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі або смерті військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби: не менше ніж 15 млн грн.

Хто має право отримати виплату 15 млн грн, якщо військовослужбовець загинув? Чи можливо її отримати цивільній дружині загиблого?

Коло тих, хто має право на одноразову грошову допомогу в розмірі 15 мільйонів, значно розширилося. Її можуть отримати діти загиблого, у тому числі усиновлені або зачаті до його смерті, вдовиці та батьки (за умови, якщо їх не позбавлено батьківських прав), внуки (якщо їх батьки померли до загибелі військовослужбовця).

Щодо цивільних партнерів. Законодавче нововведення стосується також осіб, які перебували с загиблим у цивільному шлюбі. Тепер вони також можуть претендувати на виплату, але для цього необхідно у судовому порядку встановити факт спільного з ним проживання.

 

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку