Нардепу Євгену Шевченку висунули звинувачення у державній зраді

У четвер, 14 листопада, чинному народному депутату України повідомили про підозру у державній зраді. Про це повідомили у Державному бюро розслідувань (ДБР) та Службі безпеки України (СБУ). За словами радника Офісу президента Сергія Лещенка, йдеться про нардепа Євгена Шевченка, який раніше публічно закликав президента Володимира Зеленського до “діалогу” з Російською Федерацією і відомий своєю дружбою з білоруським керівництвом.
Правоохоронці стверджують, що діяльність Шевченка мала системний характер і завдавала шкоди обороноздатності та інформаційній безпеці України. За даними слідства, він ще до повномасштабного вторгнення РФ у 2021 році публікував заяви, у яких заперечував загрозу вторгнення з території Білорусі та критикував зовнішній і внутрішній політичний курс України. Комплексна психолого-лінгвістична та військова експертиза підтвердила, що такі заяви сприяли розхитуванню внутрішньої ситуації та створювали деструктивні наративи.
Крім того, Шевченко записував інтерв’ю для проросійських медіа-ресурсів, де поширював думку про нібито крах української влади. Цей контент активно транслювався російськими пропагандистськими каналами, формуючи враження, що його позиція представляє офіційну позицію України. У своїх висловлюваннях він стверджував, що країна не зможе перемогти та що мир можливий лише на умовах, вигідних Росії.
Депутат також докладав зусиль до підриву довіри до західних партнерів України, висуваючи заяви, що Захід втручається у внутрішні справи країни та дестабілізує інші країни, як-от Грузія та Молдова. Слідством встановлено, що Шевченко мав регулярні контакти з представниками посольства Білорусі та зустрічався із самопроголошеним президентом Лукашенком.
У комерційній діяльності Шевченко також співпрацював із білоруськими партнерами в галузі енергетики та мінеральних добрив. Використовуючи свої зв’язки, він закуповував товари за заниженими цінами, які потім перепродував в Україні за вищими тарифами. За пів року такі операції принесли йому близько 1,5 мільйона євро прибутку, хоча в Україну було переведено лише 500 тисяч євро через блокування транзакцій європейськими банками.
Підозра в державній зраді, висунута Шевченку, кваліфікується за ст. 111 Кримінального кодексу України, що передбачає покарання до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Слідство наполягатиме на обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до завершення судового розгляду.