Обов’язковий імпорт 80% електроенергії ставить промисловість на межу виживання: директор “Дніпросталь-Енерго”

Українські підприємства зіткнулися з низкою проблем через необхідність імпортувати 80% електроенергії. Основні з них – зростання собівартості продукції та втрата конкурентоспроможності. Якщо цей імпортний поріг не буде знижено, ситуація може стати критичною і призвести до зупинки підприємств. Про це повідомив директор “Дніпроспецсталь – Енерго” Василь Гончарук під час робочої наради, організованої Федерацією роботодавців України.
“Збільшення імпорту до 80% стало для нас неприємним сюрпризом. Якщо уявити, що ми на медичному обстеженні, і нас запитують про наші відчуття, ми скаржимося на біль. Перша біль – це суттєве подорожчання енергоресурсу, що призводить до зростання вартості нашої продукції. Це тягне за собою другу біль – зниження нашої конкурентоспроможності на міжнародних ринках, що унеможливлює залучення інвестицій, реінвестування та виживання в нинішніх складних умовах”, – зазначає Гончарук.
Він також підкреслив, що якщо підприємство змушене буде знижувати обсяги виробництва, це негативно позначиться на працівниках, які нині мають роботу і сплачують податки.
“Наша головна тривога – це турбота про людей. Зараз у групі компаній працює близько 9 тисяч осіб. З них приблизно 30% – це активи в Нікополі. Це зона бойових дій, щоденні обстріли та загроза для життя. Зупинка підприємств призведе до того, що ці 3 тисячі осіб залишаться без заробітної плати”, – наголосив Гончарук.
Він зазначив, що бізнес розуміє складнощі енергетичної системи і готовий допомагати, але також потребує підтримки. Такою підтримкою стане зниження імпортного порогу до 50%.
“За такого зростання ціни на електроенергію питання доцільності функціонування підприємств стає критичним. Ми хотіли б попросити знизити імпортний поріг хоча б до попереднього рівня у 50%. Також закликаємо покращити наші торгові умови, надавши можливість довгострокової закупівлі міждержавного перетину на термін більше місяця, що дозволить нам купувати в Євросоюзі базові продукти за вигіднішими цінами, ніж нинішні спотові короткострокові пропозиції”, – підсумував Гончарук.
Нагадаємо, що нещодавно ПАТ “АрселорМіттал Кривий Ріг” (АМКР) також звернулося до уряду України з проханням переглянути норму щодо імпорту не менше 80% електроенергії, оскільки подальше виробництво стає збитковим, а конкурентоспроможність на глобальному ринку знижується. Якщо ця норма не буде змінена, підприємство буде змушене скоротити виробництво і відправити у простій 1200 своїх працівників.