ЄС та світ

Перші зразки з темного боку Місяця поставили нові питання про історію супутника Землі

Китайська космічна місія Chang’e 6 стала першою, яка доставила на Землю зразки ґрунту і породи з темного боку Місяця. У червні 2024 року апарат здійснив посадку в басейні Південний полюс — Ейткен, де зібрав близько 1,9 кілограма матеріалу. Зразки виявилися унікальними, вони показали відмінності між видимою та зворотною стороною супутника. Проаналізовані дані дають нові уявлення про вулканічну активність на Місяці, повідомляє CNN із посиланням на наукові роботи.

Науковці виявили, що більшість зібраної вулканічної породи має вік близько 2,8 мільярда років. Це означає, що на місці посадки апарату тривалий час спостерігалася вулканічна активність, що суттєво відрізняється від попередніх даних, отриманих під час програм Apollo та “Місяць”. Дослідження, опубліковані в журналах Nature і Science, підтверджують, що на темному боці Місяця базальтові породи значно молодші, ніж на видимій стороні, де вік порід перевищує 3 мільярди років.

Клайв Ніл, професор Університету Нотр-Дам і співавтор публікації у Science, зазначив, що нововідкритий вік базальтів викликає здивування через відсутність у них радіоактивних елементів, що зазвичай є каталізаторами для вулканічної активності. Він зауважив:

Молодий вік базальтів став несподіванкою. Ми поки що не розуміємо, як ці породи взагалі утворилися за відсутності радіоактивних елементів”.

Дані з місії Chang’e 6 також дозволять краще вивчити вулканічну історію темного боку Місяця. За словами дослідника Кіулі Лі, автора статті в Nature, дистанційні спостереження вже давно вказували на значну відмінність рельєфу темної сторони, товстішу кору і незвичний розподіл базальту та торію. Нові зразки підтверджують, що зворотна сторона Місяця має значні відмінності у складі порід та геологічній структурі.

Інший автор дослідження, Річард Карлсон з Інституту Карнегі, зазначив, що ці результати можуть свідчити про більш тривале існування рідкої магми на поверхні Місяця, ніж це було прийнято вважати. Подібні відкриття дозволяють припустити, що вулканічна активність могла тривати значно довше, ніж раніше думали вчені.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  РФ створила перелік країн з "нетрадиційними цінностями" та обіцяє притулок їх противникам

Попри те, що люди давно не висаджувалися на Місяць, вивчення його поверхні триває. У 2024 році вчені вперше виявили місячну печеру, яка, можливо, стане місцем майбутньої бази астронавтів. Це відкриття є черговим кроком у підготовці до триваліших місій на Місяць.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку