Підтримка України плюс захист європейських фермерів: торговельний безвіз з ЄС подовжено

ЄС вчергове підтримав економіку нашої країни, ухваливши безмитну і безквотну торгівлю ще на рік. “Це відновлення підтверджує непохитну політичну та економічну підтримку України після двох років неспровокованої та невиправданої військової агресії Росії”, – повідомляється на сайті Ради ЄС.
Як відомо, автономні торгові заходи (АТЗ) для України, запроваджені ЄС, діють з червня 2022 року. Наразі їхня дія буде пролонгована на період з 6 червня 2024 р. до 5 червня 2025 р.
Хоча основною метою цих заходів є підтримка нашої країни, ЄС подбав також про фермерів та інших виробників, чутливих до імпорту. З огляду на зростання обсягів сільськогосподарської продукції, що завозиться з України, нові АТЗ міститимуть посилений механізм захисту. Екстрене гальмування передбачатиме введення тарифних обмежень, зокрема й відновлення мит, у випадку значного перевищення обсягів імпорту таких продуктів, як птахи, яйця, цукор, мед, крупи, понад середні обсяги імпорту за попередні роки.
На сайті ЄС зазначають, що автономні торговельні заходи для України позитивно вплинули на торговельні відносини України з ЄС.
Вони забезпечили виняткову стабільність торговельних потоків з України до ЄС – незважаючи на збої, спричинені війною, і всупереч загальній різкій тенденції до зниження торгівлі України.
Контекст
Після того, як у 2016 році набула чинності Поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі (ПВЗВТ), товарообмін між ЄС та Україною подвоївся. Наразі ЄС є найбільшим торговим партнером України, на частку якого припадає 56% товарів у 2023 році. Україна натомість посідає 17-е місце серед торговельних партнерів ЄС. Що експортують до країн Євросоюзу наші виробники?
За даними Бюлетеня поточного стану торговельних відносин між Україною та ЄС у 2023 році це:
- зернові культури – 19,6 % (↓2,1 %);
- жири та олії – 12,7 % (↓2,5 %);
- чорні метали – 9,2 % (↓22,3 %);
- насіння і плоди олійних рослин – 8,3 % (↓33,2 %);
- руди, шлаки – 7,1 % (↓30,1 %);
- електричні машини – 6,4 % (↓35,0 %);
- деревина і вироби з деревини – 5,3 % (↓22,9 %);
- залишки і відходи харчової промисловості – 3,4 % (↑55,8 %).
Ще у 2022 році Україна обігнала США як третє за величиною джерело імпорту агропродовольчої продукції до ЄС і увійшла до трійки лідерів разом із Бразилією та Великою Британією.
Окрім України, Євросоюз подовжив торговельний безвіз і для Республіки Молдова. Як відомо, з початком повномасштабної війни її експорт, залежний від транзиту через Україну, значно скоротився. АТЗ підтримують Молдову в її зусиллях переналаштувати свою торгівлю через ЄС.
“ЄС остаточно схвалив “торговельний безвіз” для України. Це безмитна та безквотна торгівля ще на рік. Важлива підтримка для наших виробників, експорту та економіки. Продовжуємо інтеграцію до ЄС в прискореному темпі”, – так оцінив економічний крок ЄС прем’єр-міністр Денис Шмигаль.