Підвищення пенсійного віку в Україні: кого торкнуться нові правила
З 2025 року в Україні посилять вимоги для виходу на пенсію в 60 років. Це рішення було затверджено ще у 2017 році. Відповідно до нових умов, для отримання пенсії у встановлений термін, наступного року необхідно буде мати щонайменше 32 роки трудового стажу (порівняно з 31 роком у 2024 році). Водночас для виходу на пенсію в 63 роки необхідний стаж також збільшиться — з 21 до 22 років. Про це повідомляє видання “OBOZ.UA”.
Для тих, хто бажає вийти на пенсію у 65 років, достатньо буде мати лише 15 років трудового стажу. Важливо зазначити, що в Україні вирішили не підвищувати пенсійний вік, що дозволяє українцям виходити на пенсію раніше, ніж громадянам інших європейських країн.
Проте, через коротшу тривалість життя, яка враховується з 60 років, українці отримують пенсійні виплати протягом обмеженого часу. За даними аналітиків ОЕСР за 2021 рік, середня тривалість життя українців після досягнення 60 років становить приблизно 10 років. Жінки в середньому доживають до 74,4 років, що майже на 10 років більше, ніж чоловіки.
З 2019 по 2023 роки відсоток людей, які виходять на пенсію до 60 років, зменшився з 25% до 11%. Водночас частка тих, хто отримує пенсію після 60 років, збільшилася з 0,5% до 14%. Це пов’язано з підвищенням вимог щодо необхідного трудового стажу.
Нагадаємо, що деякі пенсіонери можуть претендувати на отримання соціальної пенсії замість вікової, хоча ця опція доступна не для всіх категорій громадян.
Раніше міністр соціальної політики Оксана Жолнович зазначила, що в Україні можуть змінити підхід до розрахунку пенсій. Нова система може враховувати два ключові критерії — кількість відпрацьованих років і суми щомісячних внесків, сплачених людиною.