Після посилення санкцій бюджет РФ недоотримує 20% нафтогазових доходів

Через вимушені знижки на російську нафту, спричинені посиленням санкцій з боку США, доходи федерального бюджету РФ від енергоресурсів суттєво скоротилися. Протягом двох місяців поспіль російський бюджет недоотримує приблизно 20% запланованих надходжень від нафтогазової сфери. Про це повідомляють росЗМІ.
За даними Міністерства фінансів РФ, у березні 2025 року надходження податків від експорту нафти й газу знизилися на 17% у річному вимірі та склали 1,08 трильйона рублів. У грошовому вираженні це означає зменшення надходжень приблизно на 230 мільярдів рублів у порівнянні з березнем 2024 року. Як зазначає видання, падіння сировинної ренти майже на п’яту частину фіксується вже другий місяць поспіль.
“Ситуація чутлива. Це помітні втрати, які потрібно буде покривати або додатковими запозиченнями, або використанням ФНД (Фонд національного добробуту), в якому залишилася невелика сума“, — зазначає головний економіст “Т-інвестицій” Софія Донець.
За її прогнозами, протягом року бюджет Росії може недоотримати до 2 трильйонів рублів нафтогазових доходів, що становить близько 18% від запланованих 10,9 трильйона рублів.
Основні виклики для російського уряду нині пов’язані з ціною на нафту та валютним курсом. Сорту Urals на світовому ринку торгується дешевше $60 за барель, хоча в бюджет закладали вартість $70. Одночасно курс долара впав до 84 рублів, що суттєво нижче прогнозованих урядом 96,5 рубля за долар.
Для компенсації дефіциту бюджету, який у січні–лютому вже втричі перевищив річний план, уряд, імовірно, буде змушений вдатися до девальвації рубля. Наразі курс російської валюти вважається переоціненим приблизно на 20%, і до кінця року він може знизитися до рівня 100–105 рублів за долар.