Після візиту Рубіо Панама пішла на поступки США

Панама заявила про намір гарантувати вільний прохід військових кораблів США через суднохідний канал, а також повідомила про план відмовитися від участі в китайській ініціативі «Один пояс, один шлях». Про це повідомляє Bloomberg.
Це рішення було прийнято після візиту державного секретаря США Марко Рубіо до Панами, який висловив критику уряду країни за співпрацю з Китаєм. Під час розмови з Президентом Панами Хосе Раулем Муліно Рубіо повторив занепокоєння адміністрації Дональда Трампа щодо зростаючого впливу Китаю на цей стратегічно важливий водний шлях.
Держдеп США попередив, що у разі відсутності негайних заходів з боку Панами Сполучені Штати залишають за собою право діяти для захисту своїх інтересів у регіоні.
Муліно ж підкреслив, що країна не планує відмовлятися від контролю над каналом, проте готова йти на певні поступки. Уже ввечері в неділю адміністрація Панамського каналу оголосила про «оптимізацію пріоритетності транзиту» американських військових кораблів, а один з американських чиновників підтвердив, що Муліно особисто запевнив Рубіо у безперешкодному проході військових суден.
Одним із ключових рішень панамської влади стало оголошення про вихід з китайської ініціативи «Один пояс, один шлях», що зробило Панаму першою латиноамериканською країною, яка прийняла таке рішення. Муліно також зазначив, що до 2026 року, коли закінчиться чинний термін угоди, його уряд продовжуватиме оцінювати доцільність остаточного виходу з неї.
Радник з національної безпеки США Майк Волтц висловив підтримку цьому кроку, назвавши його «кроком у правильному напрямку», хоча і зауважив, що це не повністю усуває занепокоєння з приводу зростаючого впливу Китаю в регіоні.
Під час пресконференції після зустрічі з Рубіо президент Панами назвав переговори «шанобливими та конструктивними» і запевнив, що не бачить реальної загрози для існуючого договору про управління каналом, а тим більше можливості військового втручання з боку США.