Політичні

Північнокорейські війська в Україні: від технічних консультантів до бойових підрозділів

Участь північнокорейських військових у війні проти України на боці Росії стає все більш очевидною, незважаючи на суперечливі повідомлення та відсутність офіційного підтвердження з боку Кремля. ЗМІ повідомляють про формування батальйонів із північнокорейських солдатів для відправки на фронт, а також про загибель кількох північнокорейських офіцерів під час ракетних ударів поблизу Донецька. Ці повідомлення викликають резонанс на міжнародній арені, адже залучення КНДР до конфлікту є прямим викликом світовому порядку і ставить під загрозу глобальну безпеку.

Реакція Південної Кореї

Після повідомлень ЗМІ про те, що Росія формує батальйон із північнокорейських військовиків, Міністерство оборони Південної Кореї заявило, що воно «уважно» стежить за ознаками того, що Північна Корея відправляє війська для підтримки Росії у її війні проти України. Про це повідомляє Yonhap News Agency, одна з найбільших та найавторитетніших новинних агенцій Південної Кореї. Вона також цитує заяву МЗС: “Будь-яка співпраця, яка опосередковано або прямо допомагає Північній Кореї зміцнити свою військову силу, є порушенням резолюцій Ради Безпеки ООН. Ми закликаємо припинити незаконну військову співпрацю між Росією та Північною Кореєю”.

Збройна підтримка Росії

Голова Українського центру протидії дезінформації, який входить до складу РНБО, Андрій Коваленко ще тиждень тому писав, що йдеться про обмежену кількість військових, переважно інженерних підрозділів, які контролюють використання північнокорейської зброї російською армією. Серед них вже є втрати. Якість боєприпасів та балістичних ракет KN23 є низькою, про що військові КНДР доповідають своєму керівництву

Видання The Washington Post нагадує, що відправка до України північнокорейських військових сталася після того, як лідер Північної Кореї Кім Чен Ин і президент Росії Володимир Путін підписали пакт про взаємну оборону. Кім пообіцяв “повну” підтримку Путіну в його війні проти України.

Цей пакт фактично означав, що лідери двох держав, які знаходяться під суворими санкціями, поглибили своє партнерство проти західного світового порядку після вторгнення Путіна в Україну на початку 2022 року.

Спочатку Москва звернулася до Пхеньяна по військову підтримку. Йшлося про великі обсяги боєприпасів, зокрема артилерійські снаряди. Тепер, схоже, Пхеньян почав відправляти і солдатів. Хоча деталі угоди між Путіним і Кімом не були оприлюднені, медіа повідомляють, що “декілька тисяч” північнокорейських солдатів проходять навчання в Росії і можуть бути направлені на фронт до кінця року. До того ж, десятки північнокорейських техніків, ймовірно, вже перебувають в Україні для допомоги в розгортанні експортованої зброї, зокрема балістичних ракет KN-23. Декілька з них, які надавали технічну консультацію російським військовим, можуть бути серед загиблих внаслідок українського ракетного удару по території, окупованій Росією, біля Донецька. Про це пише якісна британська газета The Guardian.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  У НАТО обговорюють можливість збиття російських ракет над Україною: позиції Литви та Польщі

Формування нових підрозділів

У рамках альянсу з Росією північнокорейські військові заявляли, що до російських військ у Донецькій області приєднається інженерний підрозділ. Наразі немає жодних фото- чи відеодоказів реалізації цього плану. 14 жовтня Путін подав до Держдуми для ратифікації договір, який передбачає, що кожна країна зобов’язується надавати військову допомогу іншій у разі нападу, 

Воєнний експерт Олександр Мусієнко зазначає, що військові КНДР можуть бути залучені до війни проти України в обмеженій кількості для “переймання досвіду”, зокрема у використанні дронів. На його думку, спочатку це може бути лише кілька тисяч військових, але їхня присутність вже свідчить про участь у конфлікті. Експерт також звертає увагу на питання мотивації та ідеології, які можуть вплинути на готовність північно-корейців брати участь у масштабних атаках. Він припускає, що Кремль залучатиме фінансові стимули, що теж матиме значення. Втім, за його словами, немає гарантій того, що корейці візьмуть гроші і не втечуть кудись. Наприклад, через Білорусь, а потім біженцями до Польщі. Прикметно, що за повідомленням The Kyiv Independent, серед корейців  вже є дезертири: 18 північнокорейських солдатів дезертували зі своїх позицій у Курській і Брянській областях Росії поблизу кордону з Україною. 

Зміцнення відносин Москви і Пхеньяна

Представник Ради безпеки Білого дому Шон Савет заявив, що залучення військових КНДР в Україну, якщо це правда, стане значним кроком у зміцненні оборонних відносин між Північною Кореєю та Росією. “Такий крок також свідчить про новий рівень відчаю з боку Росії, яка зазнає великих втрат на полі бою у своїй жорстокій війні проти України”, — зазначив Савет у своїй заяві. Генерал Чарльз Флінн, командувач армії США в Індо-Тихоокеанському регіоні, зазначив, що залучення північнокорейського персоналу до російсько-українського конфлікту надасть Пхеньяну можливість отримувати зворотний зв’язок у реальному часі щодо своїх озброєнь, що раніше не було можливим. Цей фідбек викликає серйозні занепокоєння, оскільки може сприяти вдосконаленню північнокорейської зброї та тактики. 

Що отримає Північна Корея за участь у війні проти України?

Режим Кіма може отримати фінансові та військові вигоди, хоча тісні зв’язки з Росією лише поглиблять його ізоляцію в міжнародному співтоваристві. Північна Корея, яка підлягає десяткам років санкцій ООН через свої ядерні та балістичні програми, постійно шукає нові джерела іноземної валюти. Постачання озброєнь Кремлю, безумовно, супроводжуватиметься певними компенсаціями.

І без того крихка економіка країни сильно постраждала від закриття кордонів з Китаєм, її найбільшим торговим партнером — під час кризи Covid-19, і досі не відновилася повністю.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Москва-Відень-Київ: які наміри стоять за міжнародним турне прем'єра Індії?

Повідомляється, що цивільні особи Північної Кореї, яких відправляють в Україну для відновлення зруйнованої інфраструктури на контрольованих Росією територіях, є ще одним джерелом доходу всупереч наказу ООН репатріювати всіх північнокорейських трудових мігрантів до кінця 2019 року.

Які економічні вигоди матиме КНДР?

Війна в Україні дає північнокорейським військовим те, на що вони давно сподівалися: можливість випробувати свою нову зброю та готовність її офіцерів до сучасної війни, про це заявили аналітики та офіційні особи Південної Кореї.

Генерали армії Північної Кореї можуть отримати цінні уроки щодо ведення війни, оскільки країна посилює напруженість у відносинах з Південною Кореєю та її союзниками, а війна в Україні дає режиму можливість оцінити, наскільки добре чи погано працюють його боєприпаси та ракети в умовах реальної війни.

Під час візиту до Кремля Кім, як відомо, обговорював також можливе співробітництво в рамках програми супутникової розвідки. 

Випробування нової небезпечної зброї

Вашингтон неодноразово попереджав про зростаючу військову співпрацю між Росією та Північною Кореєю, наводячи фотодокази використання північнокорейських озброєнь, зокрема балістичних ракет KN-23, проти України. 

KN-23 є однією з серії балістичних ракет малої дальності, здатних нести ядерну зброю, які Північна Корея розробила та випробувала в останні роки. За словами військових експертів, це буде один з головних видів зброї, яку Північна Корея використає проти Південної Кореї, якщо на Корейському півострові почнеться війна.

Вважається, що Північна Корея відправила в Росію тисячі транспортних контейнерів з артилерійськими снарядами, ракетами та іншою зброєю після вторгнення Москви в Україну в 2022 році, кажуть офіційні особи Сполучених Штатів і Південної Кореї.

Аналітики вважають, що основна роль Північної Кореї в російській війні полягає в наданні інженерів і радників з озброєння, щоб допомогти Росії в експлуатації своїх озброєнь. За повідомленнями, Північна Корея отримала від Росії технологічну допомогу для своїх ядерних і космічних програм.

Путін уникає мобілізації

За даними Інституту вивчення війни, Кремль, ймовірно, використовує нещодавню угоду про всебічне стратегічне партнерство між Росією та Північною Кореєю, підписану в червні 2024 року, щоб частково компенсувати потреби в нарощуванні російських військових сил та забезпеченні безпеки на кордоні. Це також свідчить про те, що президент Росії Володимир Путін прагне уникнути мобілізації на якомога довший термін. Партнерство з Північною Кореєю може допомогти Росії заповнити нестачу військових ресурсів, надаючи військову та технічну підтримку.

Залучення північнокорейських військових до війни на боці Росії є ще одним свідченням глибокої кризи, в яку потрапив Кремль через свою агресію проти України. Цей крок підсилює міжнародну ізоляцію як Росії, так і Північної Кореї, поглиблюючи їхню співпрацю проти світового порядку. Водночас війна в Україні стає для Пхеньяна полігоном для випробувань своєї зброї, що може призвести до подальшої ескалації на інших фронтах, зокрема в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку