Політичні

Промо-тур “Плану перемоги” у Берліні: що пообіцяв “канцлер миру” Шольц Україні (огляд німецьких медіа)

Незважаючи на перенесення великого Саміту солідарності України в Рамштайні, президент України Володимир Зеленський вчора відвідав Німеччину. Це був другий візит Зеленського до Берліна за кілька останніх тижнів, і загалом четверта зустріч із канцлером Німеччини Олафом Шольцом.

Німецькі ЗМІ одностайно назвали європейське турне українського президента промо-туром “Плану перемоги”. Як саме відреагували німецькі аналітичні видання і новинні ресурси на зустріч Шольца з Зеленським, – у нашому подальшому огляді.

Жодних обіймів, як напередодні у Парижі з президентом Франції Еммануелем Макроном, – зауважує видання Tagesschau. Рукостискання і усмішка Шольца, який зберігає доволі напружені стосунки із Зеленським попри позірну дружність привітань на кшталт “любого Володимира” та “любого Олафа”.

Видання нагадує, що під час свого першого візиту до Берліна рік тому Зеленський спробував застосувати гумор. Він підкреслив, що зараз Німеччина є другим найбільшим прихильником після США. “Ми працюватимемо над тим, щоб вивести Німеччину на перше місце за рівнем підтримки”, — сказав він, чим викликав посмішку.

Жарти жартами, але що робити Україні, якщо вона втратить серйозну підтримку США після виборів? – задається питанням Tagesschau.

Заплановану зустріч із президентом США Джо Байденом цього тижня довелося скасувати через ураган “Мілтон”, що вирує у Сполучених Штатах, так само як і зустріч із прихильниками на американській базі Рамштайн. У зв’язку з цим для Зеленського настав час особисто звернутися до європейських країн із закликами щодо військової підтримки.

Жодних змін у позиції Шольца

Канцлер Шольц не змінює свою позицію. Протягом кількох днів Зеленський проводить турне по Європі, закликаючи західних союзників дозволити використовувати далекобійну зброю для ударів по цілях на російській території. На відміну від США, Великобританії чи Франції, Німеччина поки не постачала таку зброю. Щодо крилатих ракет “Taurus” з дальністю 500 кілометрів, Шольц ясно дав зрозуміти, що не збирається їх передавати, оскільки побоюється, що це може втягнути Німеччину та НАТО у війну. Він прагне залишатися “канцлером миру”, захищати Німеччину і не приймати поспішних рішень — це він постійно підкреслює. І змін у його позиції не передбачається.

Проблеми України не затьмарить війна на Близькому Сході

Попри все, Шольц не зустрічає свого друга Зеленського з порожніми руками. Канцлер обіцяє 170 мільйонів євро на терміновий ремонт найсерйозніших руйнувань. Крім того, до кінця року Німеччина надасть додаткову військову допомогу на суму 1,4 мільярда євро, зокрема для систем протиповітряної оборони, бойових дронів та боєприпасів. Цей пакет планують доставити до кінця року у співпраці з Бельгією, Норвегією та Данією.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Альянс Путіна і Кіма: новий союз у війні, що лякає світ

Ще у середині вересня стало відомо, що, попри обмежений бюджет, уряд Німеччини планує виділити додаткові 1,4 мільярда євро на проєкти для України. Для цього вже подано заявку на понадпланові витрати у розмірі 400 мільйонів євро у бюджетний комітет, з можливим перерозподілом у військовому бюджеті. Хоча бюджет на наступний рік ще не затверджено парламентом, канцлер також пообіцяв Зеленському додаткову допомогу у розмірі чотирьох мільярдів євро на 2025 рік.

Цим Шольц хоче донести чітке послання: підтримка та солідарність з Україною триватимуть і в наступному році, навіть якщо увага зосереджена на конфлікті на Близькому Сході.

Примус до миру?

Зеленський хоче військовим шляхом змусити Росію вступити в мирні переговори і припинити війну, – це все, що відомо про план Зеленскього німецьким журналістам. Зараз Зеленський розмовляє з кожним європейським союзником у приватних переговорах, закликаючи надати йому ще більше військової підтримки. Потреба велика, час спливає, сувора зима не за горами, і його виснаження очевидно всім, хто з ним спілкується. Про це також пишуть німецькі ЗМІ. “Ми зможемо примусити до миру”, – каже Зеленський у канцелярії. Метою має бути досягнення справедливого миру, наголошує він. Але питання, як швидко може настати цей справедливий мир, і, перш за все, скільки зробить канцлер Шольц, сьогодні залишається відкритим.

“Війна на виснаження не спрацює”

Видання Die Zeit наголошує на тому, що підтримка з боку Німеччини та європейських партнерів надсилає президенту Росії Володимиру Путіну чіткий сигнал: “Війна на виснаження не спрацює”. Німеччина не прийме нав’язаний Росією “мир на умовах диктату”. Видання повідомляє, що Шольц та Зеленський дійшли згоди, що відбудеться ще одна мирна конференція, в якій Росія також повинна взяти участь.

Зеленський подякував Шольцу за підтримку. За його словами, Німеччина надала Україні більше систем протиповітряної оборони, ніж будь-яка інша країна. Ці системи допомогли врятувати тисячі життів. Водночас Зеленський звернувся з проханням зберегти підтримку на такому ж рівні.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Втрачене лідерство? Як внутрішні кризи руйнують роль Бразилії в BRICS

Міжнародний новинний ресурс Deutsche Welle конкретизував, що увійде до нового пакету допомоги: додаткові системи протиповітряної оборони Iris-T та Skynex, зенітні установки Gepard, танки та самохідні гаубиці, бойові танки, захищені транспортні засоби, бойові дрони, радіолокаційні системи та артилерійські боєприпаси.

Роздратування Москви після візиту Зеленського до Німеччини

Німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung зосереджує увагу на реакції Росії на турне Зеленського Європою, називає її злобною і цитує главу комітету з міжнародних справ Держдуми Леоніда Слуцького, який закликав Шольца “краще піклуватися про проблеми німецьких виборців”

Німецьке видання Tagesspiegel також повідомляє про те, що канцлер Шольц і Зеленський домовилися, що буде ще одна мирна конференція, в якій Росія також повинна взяти участь. І цитує слова Олафа Шольца: “Зрозуміло, що миру можна досягти лише на основі міжнародного права. Для цього все одно знадобляться величезні зусилля”. “Ми не погодимося на будь-який продиктований Росією мир”, — підкреслив Шольц.

Дипломатія вже працює за лаштунками

Зараз у кулуарах ведуться переговори про можливість проведення другого мирного саміту. Мета — створення заходів для зміцнення довіри, зокрема щодо безпеки атомних електростанцій. Однак малоймовірно, що саміт відбудеться в Німеччині, оскільки потрібна країна, прийнятна для Росії. Найбільш вірогідним місцем для переговорів може стати Саудівська Аравія.

Те, що Зеленський і Шольц так активно говорять про мир, може свідчити про прогрес у дипломатичних зусиллях щодо нових переговорів. Кореспондент ZDF Андреас Кінаст зазначає, що риторика змінюється, і тема справедливого миру з’являється все частіше в їхніх висловлюваннях.

Видання Frankfurter Rundschau пише про візит Зеленського та його “План перемоги” із стриманим оптимізмом: Президент України Зеленський завершив триденне європейське турне, під час якого в першу чергу представив свій “план перемоги”. Незважаючи на небагато конкретних результатів, є оптимізм, що війну з Росією можна закінчити. Зазначає, що перед відльотом із Німеччини Зеленський опублікував відеозвернення. За його словами, він представив свій «план перемоги» в Німеччині, Великій Британії, Франції та Італії. “Усі деталі нашої стратегії наближення миру – геополітичні, військові, економічні”, – сказав Зеленський.

Отже, дипломатичні переговори щодо нового мирного саміту за лаштунками вже ведуться. Хоча конкретні деталі ще обговорюються, можливість прогресу у дипломатії стає дедалі більш реальною, і тема “справедливого миру” все частіше лунає у заявах лідерів.

Загалом огляд німецької преси свідчить про певний оптимізм щодо підтримки України та прогресу в напрямку справедливого завершення конфлікту, хоча Шольц продовжує діяти обережно, зберігаючи баланс між допомогою та зусиллями збереження свого статусу “канцлера миру”.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку