Резонансний скандал з Житомирським ТЦК: норми “добової поставки” спричинили хвилю обурення в суспільстві (відео)

Тема мобілізації в Україні давно перетворилася на один з найбільш болючих і суперечливих аспектів воєнного часу. Громадськість неодноразово підіймала тривогу через випадки насильницьких дій, приниження людської гідності, позаправових методів і відкритої зневаги до прав громадян. На цьому тлі кожне нове повідомлення про черговий інцидент з участю територіальних центрів комплектування викликає суспільний резонанс і збурення. 6 травня 2025 року новий виток обурення здійнявся навколо Житомирського ТЦК.
Мережею поширилося відео внутрішньої наради в Житомирському ТЦК, де посадовці обговорюють мобілізаційні плани на травень — скільки осіб потрібно “забезпечити” (виконання плану на 60%, бо “розслабону такого, як у квітні, не буде”), та різні активні методи залучення громадян до мобілізації. Керівник давав вказівку, на кого саме слід орієнтуватися та які дії вживати для виконання завдання. Зокрема, йдеться про “щоденну норму” (“добову поставку”), студентів, які не мають права на відстрочку, власників зброї, а також про неформальні домовленості з людьми через сайти з продажу автомобілів. Представникам ТЦК пропонується телефонувати їм під виглядом покупців, а потім під час зустрічі мобілізувати.
Крім того, надана вказівка підготувати списки заброньованих осіб, які перебувають в розшуку. На записі чути, як керівник, який веде нараду, називає всі ці методи пошуку чоловіків “законними”. Саме ця фраза й стала саркастичним маркером для українців, адже викликала асоціації з давно відомою практикою силових затримань і фактичного “викрадення” людей на вулицях.
У Житомирському обласному ТЦК підтвердили, що відео справжнє, однак водночас заявили, що його поширення є наслідком хакерської атаки та спроби дестабілізації. У повідомленні центру наголошується, що “ворог не припиняє спроб дискредитувати роботу ТЦК і СП, вдаючись до інформаційних маніпуляцій”. Саму ж нараду в установі назвали “службовою” і запевнили, що “всі дії відбуваються виключно в межах чинного законодавства України”. У ТЦК повідомили про призначення службової перевірки та запевнили, що вжили заходів щодо посилення кіберзахисту. Громадян закликали не поширювати відео і “пам’ятати про інформаційну війну”.
З гострою критикою цієї ситуації виступив народний депутат Олексій Гончаренко, який оприлюднив відео у своєму блозі.
“Заходьте на Авто.Ріа і купуйте авто в цих людей”, – Житомирський ТЦК обговорює як краще влаштувати бусифікацію. Ну це просто п… Вибачте, інших слів в мене немає. Каже цей чоловік: “обираємо законні методи”. Класний метод. Вже і автівки неможливо продати нормально, щоб тебе не загрібли ТЦК.
Я вже давно це кажу і повторю знову. ТЦК треба розформовувати! Треба створювати нормальні та адекватні способи заохочення людей служити у війську. Це перетворилось на полювання на людей. Яке покривають і роблять вигляд, що нічого немає.
Зеленський казав нещодавно, що все ок, немає бусифікації. А це відео, що тоді? Житомирський ТЦК вже підтвердив — воно справжнє. Вся ця канітель відбувається виключно з погодження із верховним комісаром Зеленським. А потім замовчується і проводяться отакі “закриті” засідання, де вигадують чергові ганебні методи”.
Нагадаємо, що раніше Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявляв: порушення прав людини з боку працівників ТЦК стали системними і набули масового характеру, що потребує негайної державної реакції. На тлі цих подій нове відео з Житомира стало черговим доказом глибокої кризи довіри між громадянами та органами комплектування.