“Росія готується воювати в Україні ще щонайменше три роки”: прогноз аналітика Олексія Куща

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну суспільство й аналітики постійно обговорюють питання: коли ж закінчиться ця війна і нарешті настане мир, якого всі так чекають? Попри надії на швидке завершення бойових дій, реалії показують, що ця війна може затягнутися на роки. Оцінки експертів свідчать про те, що Росія готується до довготривалої війни і вже будує свої плани на декілька років вперед. Одним з найбільш вражаючих прогнозів є те, що 2025 рік стане піковим у військовому протистоянні, коли військовий тиск з боку Росії досягне свого максимуму. Замість того, щоб зменшувати витрати на війну, Росія навпаки планує збільшувати фінансування, готуючись до затяжного конфлікту.
За прогнозами фінансового аналітика, економічного експерта Аналітичного центру “Об’єднана Україна” Олексія Куща, Росія має намір продовжувати бойові дії в Україні як мінімум ще три роки. Це підтверджує трирічний бюджетний план Російської Федерації, в якому передбачено значні витрати на військові потреби. Якщо попередній трирічний бюджет передбачав, що пік військових витрат припадатиме на поточний рік — 120 мільярдів доларів, що дорівнює понад 5% ВВП країни, то тепер ситуація виглядає інакше.
На думку експерта, згідно з трирічним планом, пікові військові витрати РФ очікуються у 2025 році та становитимуть 13,2 трильйона рублів, або приблизно 145 мільярдів доларів, що складає 6,2% ВВП. Це означає, що вже наступного року видатки на війну зростуть ще більше, ніж у 2023 році. Поточний рік завершиться із витратами на рівні 120 мільярдів доларів, як було заплановано раніше.
При цьому, за словами фінансового аналітика, у 2026 році різкого зменшення витрат не очікується — вони залишатимуться на рівні 5,6% ВВП, що майже дорівнює теперішнім показникам. У 2027 році цей показник знизиться лише до 5,1%, але в абсолютних цифрах військовий бюджет складе ті самі 120 мільярдів доларів. Така стабільність фінансування свідчить про те, що Росія не планує зменшувати свою військову активність, а навпаки, прагне утримувати високий рівень військових витрат упродовж трьох років.
На думку експерта, структура військового бюджету у 2025 році буде поділена приблизно порівну: близько 60 мільярдів доларів піде на грошове забезпечення військовослужбовців, а ще стільки ж — на озброєння та боєприпаси. Мета Росії — створити на окупованих територіях України у 2025 році угруповання військ чисельністю до одного мільйона осіб. Збільшення чисельності угруповання після досягнення цього показника, скоріш за все, не планується. Після цього набір контрактників буде відбуватися тільки для заміни вибулих військових та звільнення тих, хто був мобілізований першою хвилею мобілізації восени 2022 року.
Отже, Росія планує максимальний військовий тиск саме на 2025 рік, а потім підтримувати цей рівень напруження у 2026-2027 роках, якщо не буде знайдено формат завершення війни. Три роки максимального тиску, якщо не буде укладено угоди про мир або інші варіанти припинення бойових дій.
“Пік військового тиску Росія планує на 2025-й із збереженням цієї пікової напруги протягом періоду 2026-2027 років.
Три роки пікового тиску, якщо не буде знайдено формату завершення війни.
Зрозуміло, що це лише плани, і ми можемо лише гіпотетично оцінювати їх реальність.
Теоретично РФ може збільшувати військовий бюджет до 10% ВВП.
З сектором внутрішньої безпеки (поліція тощо) бюджет збільшиться на 3,5 трлн і становитиме 40% видаткової частини Федерального бюджету”, – вважає Олексій Кущ.
Це особиста думка експерта і вона може не збігатися з офіційною позицією редакції.