Що робити, якщо дитину примусово перемістили на тимчасово окуповану територію, депортували в РФ або в іншу країну

Проблема примусового переміщення та депортації дітей з території України під час війни стала серйозним викликом для держави та суспільства. Ця ситуація потребує негайних дій та раціонального підходу. Які основні кроки потрібно зробити батькам або законним представникам у випадку, якщо їхня дитина була примусово переміщена на тимчасово окуповану територію України, депортована на територію РФ чи іншої країни?
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надає конкретні інструкції та поради щодо дій у таких ситуаціях.
1. Памятайте, що держава вживає всіх заходів для повернення кожного громадянина України додому.
2. Для того, щоб діяти раціонально та ефективно, вам варто опанувати свої емоції та не піддаватися паніці.
3. Перед тим, як починати діяти, намагайтеся зібрати якомога більше інформації про незаконно переміщену/депортовану дитину та обставини таких подій.
Вам необхідно зібрати та повідомити наступні дані:
– ПІБ дитини, яка була примусово переміщена чи депортована;
– точна дата народження дитини;
– місце народження дитини;
– місце проживання дитини;
– місце, з якого дитина була примусово переміщена та обставини такого незаконного переміщення;
– переміщена з батьками чи без батьків, в супроводі інших осіб;
– якщо відомо – надайте дані про поточне місце перебування дитини та останнє відоме місце її знаходження, обставини таких подій;
– статус дитини: сирота, позбавленний батьківського піклування;
– особливі прикмети, які має дитина (особливості тіла, шрами, родимки тощо);
– ПІБ, дата народження, місце реєстрації та проживання, номери мобільних телефонів, електронні адреси та місце поточного перебування батьків/ законних представників або родичів дитини;
– дані особи, яка повідомила про примусове переміщення дитини: ПІБ, місце поточного перебування, контактний номер телефону, адреса електронної скриньки.
4. Записуйте всю зібрану інформацію відразу після її отримання, щоб не забути деталі через стрес, а також зберегти хронологію подій.
5. Якщо вам повідомила про депортацію дитини інша особа – запишіть її дані: ПІБ, місце поточного перебування, контактний номер телефону, адресу електронної скриньки.
6. Якщо є фото дитини, фото/відео підтвердження депортації дитини – просимо невідкладно повідомляти про це Національне інформаційне бюро на електронну пошту nib.uncp.info@gmail.com або за допомогою інших засобів комунікації, інформація про які розміщена на сайті nib.gov.ua.
7. Якщо з вами на зв’язок вийшли особи, які супроводжують дитину – порадьте їм звертатись до дипломатичних та консульських місій країн-партнерів, міжнародних місій таких як Міжнародна організація з міграції (МОМ), Управління ООН з координації гуманітарних справ (OCHA), ЮНІСЕФ, Міжнародний комітет Червоного хреста, УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців) або до посольства чи дипломатичних установ України (у разі їх роботи на території країни перебування).
Куди повідомляти про депортацію дитини
– цілодобова гаряча лінія 1648 (безкоштовно в межах України) +380 44 287 81 65 (для дзвінків з-за кордону);
– за допомогою чатботів у Telegram та у Viber @nib_uncp_bot;
– через заповнення форми, розміщеної на інтернет-сайті бюро за посиланням: https://nib.gov.ua На додаток до заявки, якщо ви маєте портретне фото людини, яку розшукуєте, та/або фото/відео – надішліть на пошту НІБ: nib.uncp.info@gmail.com із зазначенням ПІБ та дати народження розшукуваної особи;
– Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (050-562-03-13 – Наталія Ємець);
– Офіс Генерального прокурора (https://warcrimes.gov.ua);
– Служба безпеки України (тел.: 0 800 501 482, електронна пошта: callcenter@ssu.gov.ua);
– Національна поліція (тел.: 102, https://www.npu.gov.ua/podati-zvernennya.html);
– Підрозділи ювенальної поліції (телеграм канал @poshukditei_bot).