Скільки поліцейських зараз на фронті, права ТЦК без їх залучення: розповідає Ігор Клименко

Питання роботи працівників територіальних центрів комплектування (ТЦК) та їхньої співпраці з правоохоронними органами залишається вкрай актуальним для українського суспільства. Часто громадяни ставлять під сумнів законність їх дій працівників, особливо в контексті перевірки документів та мобілізаційних заходів. Це викликає широкий резонанс, адже від правильності та прозорості їхніх дій залежить довіра до державних інституцій. Водночас багато громадян запитують, чому представники поліції супроводжують співробітників ТЦК. Ці питання стали предметом обговорення під час інтерв’ю міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка для “РБК-Україна”.
“ТЦК мають достатньо правових підстав діяти самостійно”
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко підкреслив, що поліція працює виключно в межах своїх повноважень, зосереджуючись на охороні громадського порядку. Однак, за його словами, співробітники ТЦК офіційно звертаються до Національної поліції із запитами про супровід, щоб виконувати свої мобілізаційні функції. Клименко зазначив, що, відповідно до законодавства, ТЦК має всі права самостійно перевіряти документи громадян та виконувати інші завдання без залучення поліції.
На думку міністра, питання, чи повинна поліція брати участь у роботі ТЦК, є риторичним. Все залежить від специфіки кожного регіону та можливостей ТЦК. Клименко наголосив, що ТЦК мають достатньо правових підстав діяти самостійно. Водночас поліція залучається до співпраці в тих випадках, коли цього вимагають обставини або конкретні регіональні умови.
Клименко також звернув увагу на те, що окремі випадки порушень під час мобілізації отримують значний розголос у суспільстві. Це, за його словами, використовується російською пропагандою для підриву мобілізаційних заходів в Україні. Він визнав, що деякі випадки перевищення повноважень мають місце, але назвав їх поодинокими. За його словами, військова служба правопорядку та військове командування докладають зусиль для мінімізації таких інцидентів.
Міністр зазначив, що останнім часом значних порушень не фіксується, а ситуація стабілізується. Поліцейські, за його словами, і надалі працюватимуть разом із представниками ТЦК, якщо це необхідно для забезпечення громадського порядку під час виконання мобілізаційних заходів.
Скільки поліцейських зараз на фронті
Українці мають претензію до правоохоронців – чому вони самі не на фронті, якщо закликають інших? Ігор Клименко відповів на це питання:
“У нас на лінії бойового зіткнення знаходяться підрозділи Національної гвардії, прикордонники та Національна поліція. Сьогодні були два командири підрозділів саме НПУ, підрозділи, які вже кілька місяців знаходяться безпосередньо у самому пеклі у Силах оборони. Це і наші спеціальні підрозділи, і Лють, і зведені підрозділи, що воюють разом із Нацгвардією. Це тисячі поліцейських.
У відсотковому співвідношенні це 10%. Близько 10 тисяч поліцейських – це комбатанти, що знаходяться на лінії фронту. 25 тисяч у нас перебувають постійно у зоні бойових дій. Ми займаємося евакуацією людей, займаємось роботою на блокпостах. Великий спектр робіт поза поліцейською діяльністю. 40-45 тисяч постійно перебувають у зоні бойових дій та прифронтових регіонах. І ми говоримо про прикордоння, де знаходиться Державна прикордонна служба та підрозділи поліції.
У нас максимальна кількість людей задіяна, але хотів би сказати, що у Нацполі зі 100 тисяч 25% – це жінки. І 17% – це ті люди, які не досягли мобілізаційного віку. Ось тепер можна легко порахувати 45 тисяч, про які я говорив, 25 тисяч жінки та 17% – це ті, хто не досяг мобілізаційного віку. Тобто практично всі сили Нацполу задіяні. Більше половини Нацгвардії задіяно до виконання бойових завдань і половину Державної прикордонної служби задіяно”.
Крім того, міністр внутрішніх справ України заявив про необхідність законодавчих змін, які дозволять поліції примусово евакуювати дітей із зон бойових дій. Він пояснив, що така ініціатива є важливою для захисту життя дітей, які залишаються під загрозою в небезпечних регіонах.