Економічні

Сланцевий гігант Південної Америки: чому весь світ дивиться на Vaca Muerta

В аргентинській Патагонії, яка у багатьох асоціюється з пригодами мандрівників із книги “Діти капітана Гранта”, зараз спостерігається справжній нафтовий бум. Новий ринковий уряд Аргентини та побоювання з приводу поставок нафти з Близького Сходу та інших країн сприяють буму буріння та видобутку на півдні Патагонії, де знаходиться гігантська сланцева формація.

“Мертва корова” може забезпечити енергетичну незалежність Аргентини та світу

Vaca Muerta, що перекладається з іспанської як “Мертва корова”, є однією з найбільших у світі за запасами сланцевої нафти та природного газу формацій. Територія розміром із Бельгію містить другі за величиною запаси сланцевого газу та четверті за об’ємом запаси сланцевої нафти. Розташована в басейні Неукен у північній частині Патагонії, “Мертва корова” має оцінені запаси приблизно 16 мільярдів барелів нафти та 308 трлн кубічних футів природного газу.

За останні кілька років видобуток нафти та газу з цієї формації стрімко зріс, що забезпечує значний внесок в економіку країни. Ця формація має сприяти економічному відродженню країни, яка протягом років страждала від економічної кризи, високої інфляції та політичної нестабільності.

Для транспортування видобутої нафти та газу будуються трубопроводи, які з’єднують регіон зі столицею Буенос-Айресом. Це допомагає забезпечити постачання енергії по всій країні. Також будуються заводи зрідженого природного газу для переробки газу перед експортом. Завдяки новітнім технологіям видобуток сланцевої нафти та газу стає більш ефективним, що робить його важливим для енергетичної безпеки Аргентини та світу.

Новий уряд Аргентини, що прийшов до влади у 2023-у, передусім фокусується на економічному розвитку країни та залученні іноземних інвестицій. Запроваджені урядом програми стимулювання інвестицій було спрямовано на енергетику та гірничодобувну промисловість, податкові пільги та кращий доступ до контрольованих валютних ринків.

Обрання нового лібертаріанського президента Хав’єра Мілея, який підтримує бізнес, почало змінювати ситуацію для Vaca Muerta та її операторів. Президент запровадив ринкові реформи, щоб стимулювати масштабні іноземні інвестиції в енергетичний сектор, сподіваючись, що експорт викопного палива принесе мільярди доларів США у виснажені валютні резерви Аргентини.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Кредитори та війна: як міжнародні активісти захищають Україну від фінансового тиску

Адміністрація президента Мілеї впровадила режим заохочення великих інвестицій, який надає податкові пільги та інші стимули для великих інвесторів у Південній Америці.  Завдяки цьому режиму Аргентина очікує, що в 2025-2026 роках загальний обсяг інвестицій в енергетику досягне 30 мільярдів доларів.

У першій половині 2024 року видобуток нафти в енергетичному секторі був найвищим за останні 15 років, а видобуток природного газу досяг рекорду за 17 років. Внаслідок цього країна щомісяця демонструє профіцит у торгівлі енергоносіями та має намір зафіксувати рідкісний профіцит у цій сфері за весь 2024 рік.

Бум вже тут

Наше енергетичне майбутнє будується тут”, – проголошує рекламний щит державного енергетичного гіганта YPF біля сланцевого міста Анело. Лише кілька десятиліть тому це було тихе село з кількома будинками, а зараз тут з’явилися готелі, ресторани та навіть казино для працівників енергетичного сектора, які активно стікаються сюди.

Інвестори готові прийняти нове стабільне джерело нафти та зрідженого природного газу через зростаючу напруженість на багатому нафтою Близькому Сході, триваючу війну між Росією та Україною, та поточну ізольованість Венесуели.

Виконавчий директор з розвідки та видобутку великого місцевого виробника Pampa Energy оголосив про заплановані значні інвестиції – у розмірі 1,2 мільярда доларів – у родовище Рінкон-де-Аранда. Це дозволить збільшити видобуток нафти в десять разів. Експерт зазначив, що головною проблемою для сектору є збільшення обсягів експорту, яке може зробити енергетику такою ж важливою, як сільськогосподарські культури сої та кукурудзи для економіки, орієнтованої на ферми. Він вірить, що до 2030 року родовище Vaca Muerta зможе зробити подібний внесок, як і сільськогосподарський сектор.

Асоціація нафтової та газової промисловості Аргентини прогнозує, що до 2030 року видобуток нафти досягне 1 мільйона барелів на добу порівняно з нинішніми 400 000 барелів на добу. Vista Energy, другий за величиною виробник сланцю в країні, планує інвестувати близько 1,1 мільярда доларів у Vaca Muerta. Засновник і генеральний директор Vista Energy, Мігель Галуччо, зазначив, що сьогодні Vaca Muerta призначена для інженерів, завдяки значному приросту виробництва.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Світова столиця кол-центрів потерпає від конкуренції зі штучним інтелектом, що витісняє працівників аутсорсингу з ринку

Головною перешкодою залишається правильна логістика

Для повного використання потенціалу Vaca Muerta Аргентина повинна вирішити численні логістичні проблеми. Наприклад, країні не вистачає потужностей для експорту зрідженого природного газу, і для створення таких потужностей знадобляться роки. Крім того, місцева інфраструктура, включаючи дороги, школи та житло в сланцевих “ельдорадо”, все ще потребує значних покращень.

Колишній міністр вуглеводневих ресурсів відзначив, що у найближчі роки нові розробки нафти матимуть перевагу над розвитком газу. Це пов’язано з тим, що нафту легше транспортувати на світові ринки, незважаючи на існуючі вузькі місця в трубопроводах. Газ має складнішу проблему, оскільки для його експорту потрібні заводи для переробки на зріджений природний газ, яких наразі не вистачає.

Формація Vaca Muerta має потенціал забезпечити видобуток 2 мільйонів барелів нафти на день. Однак для досягнення такого рівня необхідні додаткові інвестиції в інфраструктуру для транспортування нафти до портів, а також у робочу силу та обладнання.

Після будівництва трубопроводу, що з’єднає Vaca Muerta з терміналом у порту Пунта-Колорада, Аргентина зможе приймати супертанкери для завантаження нафти. Інфраструктурна компанія Golar LNG підписала 20-річну угоду з Pan American Energy на розміщення плавучого судна для зрідженого природного газу в Аргентині. Однак розвиток інфраструктури, особливо газопроводів, відстає, і уряд Аргентини не бажає вкладати державні фінанси в інфраструктуру. Натомість уряд сподівається, що його політика, сприятлива для бізнесу, стимулюватиме приватні інвестиції.

Цього року кількість свердловин вперше перевищила 1500 на місяць, оскільки компанії активно розширюють буріння завдяки більш сприятливій політиці вільного ринку, котра запроваджена новим урядом. За даними консалтингової компанії Aleph Energy, цьогоріч видобуток природного газу значно зріс.

Останнім часом все більше людей вірить у те, що Аргентина може стати серйозним глобальним енергетичним гравцем завдяки цим ресурсам. Дехто з експертів вважає, що Vaca Muerta має величезний потенціал і навіть кращу якість формації, ніж Пермський басейн у США.

Тетяна Морараш

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку