Суддівські мільйони: чи є межа їхнім апетитам

Україна стоїть на порозі певних змін, однак деякі аспекти органів державної влади залишаються незмінно гіркими. Одним з них є захмарні зарплати і пенсії суддів, які станом на 2024 рік шокують своєю величиною. Ці суми нараховуються суддям, навіть попри те, що багато з них відзначилися не тільки прийняттям несправедливих рішень, але й численними корупційними скандалами.
У той час, коли пересічні українці ледве зводять кінці з кінцями, судді отримують неймовірно високі зарплати та пенсії. Згідно даних Міністерства фінансів, яке розробило та опублікувало.
аналітичний інструмент (дашборд) щодо оплати праці та чисельності працівників державних органів, місцевих держадміністрацій і органів судової влади у січні 2024 року. Звичайно, найвищу зарплату отримує керівництво судів, у середньому вона складає 142 000 грн, у керівників структурних підрозділів – близько 60 000 грн.
– 358,9 тис грн – Конституційний Суд України;
– 308,3 тис грн – Вища рада правосуддя;
– 279,0 тис грн – Верховний суд;
– 190,5 тис грн – Вищий антикорупційний суд;
– 123,2 тис грн – Державна судова адміністрація України.
Крім того, пенсії суддів сягають 80-100% від названих вище сум. У той час, як середня пенсія інших українців в середньому ледве перевищує 4 000 гривень.
Такі фінансові привілеї суддів викликають справедливе обурення у суспільстві. Зазвичай тема пенсійного забезпечення вкрай болюча. Людина працює все життя, а потім очікує на гідне утримання від держави, але, суми виплат часто розчаровують пенсіонерів, аніж втілюють надію на спокійну старість. Але, як видно, в Україні є пенсіонери, чиї виплати сягають понад 200 тис грн
Так, у минулому році стало відомо, що Вища рада правосуддя прийняла рішення про звільнення у відставку судді Верховного суду Касаційного господарського суду Людмили Стратієнко. Новина про її звільнення викликала у суспільстві широкий резонанс, адже під час своєї роботи суддя Стратієнко отримувала заробітну плату в розмірі 2 млн 675 тис 423 грн за весь період, а вийшовши у почесну відставку, вона додатково отримала від держави ще 2 млн 599 тис 606 грн пенсії. Такі захмарні суми не можуть не привернути увагу суспільства. Спробуємо розібратися, звідки беруться такі виплати.
Заробітні плати та пенсії суддів залежать від посади, яку обіймає той чи інший суддя, а також, рівня судової інстанції. Голови конкретних судів додатково ще мають право на отримання надбавки за посаду. Судді місцевих та районних судів отримують плату на 100 тис грн меншу, ніж судді Конституційного та Касаційного судів в складі Верховного суду, котрі мають прибуток в розмірі 359 тис грн та 430 тис грн на місяць.
Наприклад, суддя КСУ Оксана Грищук вказала у своїй декларації суму в розмірі 4 млн 309 тис 987 грн, а суддя Костянтин Пільков отримав заробітну плату, що становила 4 млн 94 тис 528 грн. В минулому році голова Касаційного суду Лариса Рогач задекларувала близько 5 млн 162 тис 321 грн. Заробітна плата судді Вищого антикорупційного суду Інни Білоус становила 2 млн 183 тис 974 грн. У голови Київського апеляційного суду Галини Балицької розмір заробітної плати вже був значно менший, у порівнянні з суддями вищих інстанцій, та становив 3 млн 46 тис 763 грн
Вочевидь, що така відставка для суддів – це чудовий спосіб потрапити на довічне утримання держави та ще й на таку значну суму. Лише за першу половину 2024 року Вища рада правосуддя звільнила 74 суддів:
- 42 суддів місцевих судів
- 10 суддів апеляційних судів
- 1 суддю Верховного суду України
- 7 суддів Вищого адміністративного суду України
- 3 суддів Вищого господарського суду України
- 9 суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Спочатку вважалося, що довічне грошове утримання зможуть отримати лише ті судді, котрі працюють на своїй посаді понад 20 років, мають незаплямовану репутацію та не потрапляли у резонансні скандали, пов’язані з хабарями. Для таких суддів вихід у відставку вважається почесним, вони зберігають за собою власне звання, держава їм виплачує пенсію вкупі з додатковим щомісячним довічним утриманням. Дані виплати здійснюються з коштів Держбюджету країни. Держава вже витратила минулого року на утримання суддів понад 4 млрд грн Суддівські пенсії та грошова допомога перевищують в 20 разів середній рівень пенсії.
Для порівняння можна навести середню надбавку до пенсій військових пенсіонерів, яка становить всього 67 грн. І це в той самий час, коли колишнім суддям на їхнє довічне отримання підвищують надбавки до 9,4 тис грн. На ці виплати не поширюється і обмеження максимальної пенсії в розмірі 17 690 тис грн, тому розміри утримання суддів часто перевищують 77 тис грн. Якщо ж суддя має за роки своєї кар’єри різноманітні дисциплінарні порушення, то його звільняють з отриманням пенсії на загальних умовах, як для всіх громадян, і лише після досягнення ним пенсійного віку.
Вони завжди хочуть більше
Не зважаючи на захмарні зарплати і пенсії суддів, трапляється безліч випадків, коли їм цього мало. Все частіше серед суддів, що знаходяться на довічному утриманні, знаходиться багато суддів молодшого віку та із сумнівною репутацією. Скарги на суддів-хабарників не беруться до уваги відповідних органів, і суддям вдається майстерно уникати розслідувань їхньої протиправної діяльності, йдучи у відставку. Ці судді зберігають недоторканність і після виходу на пенсію отримують виплати в розмірі трьох місячних суддівських винагород. У випадку недоброчесних суддів, що претендують на довічне утримання, повинен діяти державний механізм скасування їхньої відставки.
“Закон чітко каже, що відставка є почесним званням. Тому при вчиненні певних дій, які свідчать, що людина недостойна такого звання, відставка припиняється. У першу чергу, якщо суддю після виходу у відставку, було засуджено за навмисний злочин. Після того, як вирок набрав чинності, Вища рада правосуддя відкликає такого суддю з відставки”, – розповідає про застосування механізму член Вищої ради правосуддя Роман Маселко.
Скасувати відставку судді можна і у випадку набуття ним громадянства іншої країни. Нерозглянуті справи та скарги щодо судді автоматично закриваються в разі виходу його у відставку, фактично, звільняючи від отримання покарання. Державі необхідно вдосконалювати даний механізм, що дозволить ВРП зупиняти розгляди заяв про відставку суддів. Проблему ухилення недоброчесних суддів у відставці повинна вирішувати Вища кваліфікаційна комісія, яка здійснить перевірку цих суддів і звільнить тих, хто має майно незрозумілого походження.
Серед недобросовісних суддів у відставці можна навести безліч цікавих прикладів. Про них неодноразово повідомляли ЗМІ, наприклад, BIHUS.info Слідство.Інфо.
Екссуддя Апеляційного суду Черкаської області Володимир Пономаренко під час своєї діяльності за хабар в розмірі 30 тис грн прагнув допомогти водію, що керував транспортним засобом напідпитку, уникнути відповідальності. За декілька місяців до цього випадку Пономаренко успішно пройшов кваліфікаційне оцінювання, не викликаючи жодних підозр. А після історії з хабарем Пономаренко не тільки уникнув відповідальності, вчасно подавши у відставку, а ще й отримав 1,4 млн грн зарплати, 870 тис грн вихідної допомоги і 100 тис грн щомісячного утримання.
Суддя Малиновського райсуду Одеси Анатолій Целух був відправлений у відставку за отримання хабаря в розмірі 2,5 тис дол США за прискорення розгляду житлового спору. Проте, завдяки такому рішенню Вищої ради правосуддя, Целух отримав 400 тис грн заробітної плати та 470 тис грн пенсії.
Історія екссудді Малиновського районного суду Одеси Олексія Бурана взагалі вражає своєю незвичайністю. В будинку цього судді під час обшуків була знайдена частина хабара. Але сам Буран нахабно чинив спротив правоохоронцям, відкрив по них вогонь на ураження з пістолету та втік через вікно. Здавалося, що за такі дії суддю повинні були негайно звільнити та відправити у відставку, але цього не сталося. Замість цього, розгляд справи спеціально затягувався роками у судах, аж поки ВРП не відправила Бурана у почесну відставку. Розмір довічного утримання судді визначений у 1,6 млн грн, і Буран досі отримує ці гроші від держави.
В свою чергу, суддя Верховного суду Ірина Саприкіна під час своєї діяльності приймала сумнівні рішення, порушувала право на доступ до правосуддя та принцип гласності судового процесу. Незважаючи на ці протиправні дії з боку судді, Вища рада правосуддя легко ухвалила рішення про її відставку, внаслідок чого Саприкіна отримала 3 млн грн зарплати та додаткові 2,5 млн грн пенсії.
Голова Дніпровського районного суду міста Києва Неля Ластовка грубо порушувала законодавство та провалила власне кваліфікаційне оцінювання. Розгляд справи цієї судді теж системно затягувався, поки її не відправили у почесну відставку. Ластовка отримала 460 тис грн пенсії, не зважаючи на те, що їй було всього 48 років. Проте, жадібність екссудді не знала своїх меж і цих грошей їй виявилося замало. Саме тому вона добилася для себе через Окружний адміністративний суд Києва збільшення розміру довічного утримання на додаткові 100 тис грн щомісяця.
Минулого року у Верховному суді розгорівся ще один скандал – тодішній голова Верховного суду Всеволод Князєв отримав хабар у майже 3 млн дол. Незважаючи на арешт всіх рахунків, за Князєва внесли заставу, тому із СІЗО він вже вийшов.
Суддя Печерського районного суду Києва Сергій Вовк відомий своїми скандальними рішеннями у справах Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, неодноразово звинувачувався у корупції. Згідно з розслідуванням BIHUS.info, Вовк володіє елітною нерухомістю, яка не відповідає його офіційним доходам.
Ще одним прикладом є суддя Київського апеляційного суду Олександр Бабенко, якого звинувачували у вимаганні хабарів для прийняття вигідних рішень. Його арешт став справжньою сенсацією, але, на жаль, випадки подібних дій серед суддів – не рідкість.
Віктор Татьков, екс-голова Вищого господарського суду України, також підозрюється у незаконному збагаченні. Відповідно до розслідувань Слідство.Інфо, його статки включають численні об’єкти нерухомості як в Україні, так і за кордоном.
Минулого року Державна судова адміністрація не сходила зі шпальт ЗМІ через те, що тодішньому Голові ДСА Олексію Сальникову повідомили про підозру через підбурювання до надання хабаря суддям Верховного суду за винесення рішення на користь одного комерційного підприємства.
Окрім того, Держаудитслужба за 2021-2022 рр. виявила, що 374 судді місцевих загальних судів не здійснювали правосуддя, але все одно отримували виплату суддівської винагороди. Вона обійшлася бюджету в понад 430 млн грн.
Отже, висока заробітна плата і пенсія мала на меті утримати суддів від корупції. Проте на ділі все виходить зовсім інакше. Апетити служителів Феміди не знають меж, і вони шукають нових можливостей отримати додаткові кошти від держави. Як виявляється, можливості ці зовсім незаконні. Якщо людина, яка стоїть на варті правосуддя, вдається до антизаконних вчинків, то якою ж може бути віра у справедливість та дієвість правоохоронних органів країни?
Звісно, що не всі судді ганьблять почесне звання охоронців закону. Однак купи справ щодо суддів-хабарників накопичуються у судах, які розглядають їх же колеги. Питання об’єктивності цього розгляду є риторичним. І навряд чи ця негативна тенденція зміниться найближчим часом. Незважаючи на численні заклики до реформ, ця сфера залишається однією з найбільш закритих та незмінних.