Суперечка між Зеленським і Трампом у Білому домі: коментарі світових лідерів та ЗМІ щодо резонансного дипломатичного інциденту

28 лютого 2025 року у Білому домі у Вашингтоні відбулася знакова зустріч між Президентом України Володимиром Зеленським та Президентом США Дональдом Трампом. Однак подія, яка мала стати важливим кроком у двосторонніх відносинах, перетворилася на гучну дипломатичну суперечку, яка привернула увагу світу та політичних лідерів.
Основною метою зустрічі було підписання міжурядової угоди про співпрацю в галузі видобутку критично важливих корисних копалин. Однак замість продуктивного діалогу бесіда між лідерами перетворилася на публічну суперечку. Напруження в розмові зростало, і після обміну гострими висловами Зеленський достроково залишив Білий дім. Як результат, сторони не підписали угоду щодо корисних копалин.
Конфлікт під час зустрічі
Конфлікт розпочався ще на початку розмови, коли Трамп зауважив на зовнішній вигляд Зеленського, який прийшов не в класичному костюмі. Згодом суперечка перейшла до більш серйозних питань.
Під час зустрічі у Білому домі Володимир Зеленський заявив, що Україні “потрібне не просто припинення вогню”, оскільки “Путін порушував його вже 25 разів”. У відповідь Дональд Трамп зазначив, що якщо сторони укладуть мирну угоду, війна завершиться.
“Росія не захоче повернутися до війни, ніхто не захоче повернутися”, — сказав Трамп.
Також він повідомив, що Вашингтон “почав опрацьовувати параметри угоди” щодо завершення війни між Росією та Україною.
У фінальній частині 45-хвилинної зустрічі між Зеленським, Трампом і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом відбулася словесна перепалка. На відеозаписах видно, що Венс звинуватив Зеленського у “неповазі” до США та Трампа.
“Пане президенте, при всій повазі. Я вважаю, що це неповага — прийти до Овального кабінету і публічно сперечатися перед американськими ЗМІ”, — заявив віцепрезидент.
Коли Зеленський спробував заперечити, Трамп різко відреагував:
“Ви зараз не в найкращому становищі. У вас немає карт… Ви граєте життями мільйонів людей… У вас немає карт на руках, у вас закінчуються військові. Ви не можете нам казати: “Я не хочу припиняти війну, я хочу те, я хочу се”. Ми на межі Третьої світової, але ви не поважаєте США”.
У відповідь не це Зеленський сказав, що не грає в карти.
Далі Трамп звинуватив Зеленського в тому, що той проявляє неповагу до США. За його словами, український президент не має права “диктувати Америці, що вона повинна відчувати”.
У ході дискусії він заявив, що Україна повинна погодитися на врегулювання конфлікту.
“Чи можете ви діяти з позиції сили без США? Ваші люди хоробрі. Але ми маємо укласти угоду. Або ви погоджуєтесь на неї, або виходите з неї. Я розумію, що це буде важко, це буде болісно. Але у вас немає козирів. Коли ми підпишемо угоду, ваша позиція стане сильнішою. Але треба висловлювати вдячність. Ви цього не робите. Це не дуже добре”.
“Це не дуже добре з вашого боку. Ви не бачите, що маєте проблеми? У вас бракує людей, бракує чоловіків”, — підтримав Трампа Венс.
На що Зеленський відповів, що Венс не може цього знати, оскільки він “за океаном”, і запропонував приїхати до України, щоб побачити на власні очі.
Реакція Дональда Трампа після зустрічі
Президент США Дональд Трамп звинуватив Володимира Зеленського у тому, що він не прагне завершення війни. Відповідну заяву Трамп зробив перед журналістами після їхньої суперечки в Овальному кабінеті Білого дому. Американський лідер зазначив, що Сполучені Штати хочуть досягти миру, тоді як Зеленський, за його словами, налаштований “битися, битися, битися”. Крім того, Трамп вважає, що український президент “переграв” ситуацію, намагаючись зберегти військову підтримку з боку США.
Трамп підкреслив, що війна в Україні могла б завершитися за два тижні, якби не постачання американської зброї. Він також згадав про “борг” України у 350 мільярдів доларів, хоча не уточнив, що саме має на увазі. При цьому Трамп не пояснив, на яких саме умовах, на його думку, має відбутися припинення війни. Втім, він заявив, що хоче негайного миру і що Володимир Путін також цього прагне. На його переконання, Зеленський має публічно заявити про свою готовність до переговорів, аби мирне врегулювання стало можливим.
Говорячи про втрати у війні, Трамп заявив, що “цього тижня загинуло приблизно 2000 військових – як українців, так і росіян”. Він наголосив, що переживає за всіх, незалежно від національності:
“Якщо хтось запитає, чому ви хвилюєтесь за військових, українських і російських – я хвилююся за них. Я переживаю за всіх”.
Також він заявив, що Зеленський веде переговори з “дуже слабкими картами”, що, на його думку, ускладнює його позицію у конфлікті. Журналісти запитали Трампа, чи справді він сказав Зеленському покинути Білий дім. На це він відповів неоднозначно:
“Не буду відповідати. Думаю, ви знаєте”.
Також Дональд Трамп у своїй соцмережі Truth Social написав:
“У нас була дуже значуща розмова сьогодні. Ми дізналися багато такого, що було неможливо зрозуміти без діалогу з таким напруженням і тиском. Дивовижно, скільки можна зрозуміти через такі емоції, і я переконався, що президент Зеленський не готовий до миру, якщо у цьому братимуть участь США, адже, на його думку, наша присутність дає йому значну перевагу в переговорах. Я не хочу переваг, я хочу миру. Він продемонстрував неповагу в стінах Овального кабінету. Він може повернутися, коли буде готовий до миру”.
Реакція політиків США
Зустріч Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Білому домі та її скандальне завершення викликали гучний резонанс у політичних колах Сполучених Штатів. Провідні американські політики, союзники Трампа та впливові громадські діячі швидко відреагували на ситуацію, висловлюючи різні позиції щодо поведінки Зеленського під час переговорів.
Реакція європейських лідерів
Багато європейських лідерів висловили підтримку Україні та Зеленському, наголошуючи на необхідності подальшої допомоги Києву в протистоянні з Росією.
Євросоюз
“Ваша гідність вшановує хоробрість українського народу. Будьте сильним, будьте сміливим, будьте безстрашним. Ви ніколи не будете самотнім, дорогий Президенте Зеленський. Ми продовжимо працювати з Вами заради справедливого і сталого миру”, — написала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“Трамп і Венс влаштували ганебне шоу. Мені соромно за таку поведінку. США заслуговують на щось краще. Вільний світ має підтримувати Україну”, — заявив колишній Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
“Ми посилимо нашу підтримку Україні, щоб вона могла продовжувати відсіч агресору. Сьогодні стало зрозуміло, що вільний світ потребує нового лідера. Від нас, європейців, залежить, чи прийняти цей виклик”, — наголосила голова дипломатії ЄС Кая Каллас.
Німеччина
“Як можна так вдарити ножем у спину президента країни, яка окупована? Вільна Європа не зрадить Україну”, — заявив заступник лідера ХДС Фрідріх Мерц.
“Німеччина разом з нашими європейськими союзниками стоїть єдиним фронтом поряд з Україною — і проти російської агресії”, — написала очільниця МЗС Анналена Бербок.
“Ніхто не хоче миру більше, ніж громадяни України! Ось чому ми працюємо разом, щоб знайти шлях до міцного і справедливого миру. Україна може покластися на Німеччину і на Європу”, — наголосив канцлер Олаф Шольц.
Франція
“Є агресор, яким є Росія, і народ, який зазнав агресії, яким є Україна. Ми повинні поважати тих, хто від самого початку боровся за своїх дітей, за безпеку і захист Європи”, — заявив Президент Франції Еммануель Макрон.
Іспанія
“Україно, Іспанія з тобою”, — написав у мікроблозі X голова уряду Педро Санчес.
Польща
“Дорогий Володимир Зеленський, дорогі українські друзі, ви не самотні”, — зазначив Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Велика Британія
“Навіть якщо Велика Британія є єдиною країною у світі, яка підтримує Україну, ми повинні продовжувати підтримувати їх. Вони знаходяться на передовій лінії нашої оборони. Їхні сини та доньки борються і вмирають за нашу свободу. Ми повинні бути їм вдячні”, — написав міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі.
Також ЗМІ повідомляють, що прем’єр-міністр Британії Кір Стармер висловив свою “непохитну підтримку” Україні. Крім того, Кіт Ларрі, який живе у резиденції прем’єра Британії, написав:
“Вінстон Черчилль пишався б тобою, Володимире”.
Литва
“Україно, ти ніколи не будеш йти сама”, — написав президент Ґітанас Науседа.
“Йому потрібні патрони, а не обійми”, — заявив колишній міністр закордонних справ Габріелюс Ландсбергіс.
Канада
“Росія незаконно і безпідставно вторглася в Україну. Вже три роки українці борються з мужністю і стійкістю. Їхня боротьба за демократію, свободу і суверенітет — це боротьба, яка має значення для всіх нас. Канада продовжуватиме підтримувати Україну та українців у досягненні справедливого і тривалого миру”, — заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Данія
“Шановний Володимир Зеленський, Данія з гордістю підтримує Україну та український народ”, — наголосила прем’єр-міністр Метте Фредеріксен.
Нідерланди
“Щойно розмовляв з моїм дорогим українським другом і колегою Андрієм Сибігою. Я підтвердив свою повну підтримку України: чого б це не коштувало і скільки б це не тривало”, — заявив очільник МЗС Каспар Вельдкамп.