Тарифи на ЖКХ та пенсії: до чого варто готуватися українцям у серпні
Експерти не прогнозують зростання вартості комунальних послуг, а деякі громадяни отримають нові виплати.

У серпні тарифи на житлово-комунальні послуги (ЖКГ) в Україні залишатимуться стабільними, попри недавнє підвищення вартості електроенергії. Деякі категорії громадян отримають додаткові виплати, що допоможе знизити фінансове навантаження. Про це повідомляє “РБК-Україна”.
Тарифи ЖКГ у серпні 2024
Електроенергія
З 1 червня 2024 року вартість електроенергії для населення становить 4,32 грн/кВт-год. Цей тариф залишатиметься незмінним у серпні. Власники двозонних лічильників можуть скористатися можливістю економії, сплачуючи за електроенергію 2,16 грн/кВт-год в нічні години (з 23:00 до 07:00).
Газопостачання
Ціни на газ для побутових споживачів залишаються на рівні 7,96 грн/куб.м, встановленому “Нафтогазом України”. Цей тариф діє в рамках урядового мораторію на підвищення цін і буде чинним до квітня 2025 року. Інші постачальники газу пропонують ціни в межах 7,7-9,9 грн за кубометр.
Холодна вода
Спроби НКРЕКП підвищити тарифи на холодне водопостачання та водовідведення поки що не дали результатів. Споживачі у великих містах продовжують сплачувати за послуги за довоєнними тарифами. Водночас у маленьких містах та селищах тарифи можуть змінюватися за рішенням місцевої влади.
Мораторій на підвищення тарифів
Уряд України ввів мораторій на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги під час воєнного стану і на пів року після його завершення. Це означає, що тарифи на теплопостачання, гарячу воду та газ залишатимуться незмінними.
Оформлення субсидій у серпні
Українці можуть зекономити на оплаті комунальних послуг, оформивши субсидію. Субсидія надається, якщо сума оплати за комуналку перевищує 15% сукупного доходу родини. Зазвичай субсидії призначаються на опалювальний і неопалювальний сезони, але ті, хто подасть заяву після 1 липня, отримають субсидію з місяця звернення.
Умови для отримання субсидії:
- Відсутність заборгованості за комунальні послуги понад 680 грн терміном понад 3 місяці.
- Повнолітній член домогосподарства повинен навчатися, працювати або бути зареєстрованим безробітним.
- Площа квартири не повинна перевищувати 130 кв.м, а будинку — 230 кв.м (за винятком багатодітних сімей).
- Відсутність транспортного засобу, випущеного менш як 5 років тому, або двох чи більше транспортних засобів, випущених менш як 15 років.
- Відсутність депозиту на суму 100 тисяч грн і більше.
- Відсутність покупок на суму понад 50 тисяч грн протягом року (крім витрат на лікування та купівлю валюти).
Подати документи на субсидію можна особисто в органах Пенсійного фонду (ПФУ), ЦНАПах, органах місцевої влади або онлайн через портал електронних послуг чи застосунок ПФУ, а також на порталі “Дія”.
Підвищення пенсій у серпні 2024
Масові підвищення та індексації пенсій, заплановані на 2024 рік, вже відбулися. Однак пенсіонери можуть звертатися за перерахунком індивідуально, наприклад, якщо після досягнення пенсійного віку продовжували працювати і тепер звільнилися, для розрахунку надбавок з урахуванням додаткового страхового стажу.
Підвищення пенсії в серпні 2024 може також відбутися в разі досягнення певного віку. Пенсіонери, які досягли 70 років, отримають надбавку в розмірі 300 грн; ті, кому виповнилося 75 років — 456 грн; а пенсіонери віком від 80 років — 570 грн.