Експертна думка

Телефонна розмова з Дональдом Трампом та онлайн-брифінг з журналістами: основні заяви Володимира Зеленського

Світ уважно стежить за кожним дипломатичним сигналом і заявою, здатними наблизити довгоочікуване припинення війни. Всі сподіваються на конкретні кроки, домовленості та гарантій того, що війна в Україні може нарешті завершитися. Саме тому телефонна розмова Володимира Зеленського з Дональдом Трампом 19 березня привернула до себе особливу увагу — у ній пролунали конкретні тези про можливі кроки до миру.

Зеленський в соцмережі Х оприлюднив деталі цієї розмови, назвавши її “відвертою” та “змістовною”, і чітко заявив — справжній мир може бути досягнутий вже цього року.

“У мене була позитивна, дуже змістовна і відверта розмова з президентом США Дональдом Трампом. Я подякував йому за гарний і продуктивний початок роботи української та американської команд у Джидді 11 березня — ця зустріч команд значно допомогла рухатися до припинення війни. Ми погодилися, що Україна та Сполучені Штати повинні продовжувати співпрацю для досягнення реального припинення війни та тривалого миру. Ми віримо, що разом з Америкою, з президентом Трампом і під американським керівництвом цього року можна досягти тривалого миру“, — наголосив Зеленський.

Президент України також повідомив, що під час розмови Трамп поділився деякими деталями розмови з Володимиром Путіним. Одним із ключових пунктів обговорення стало припинення ударів по українській енергетичній інфраструктурі та інших цивільних об’єктах як перший крок до повного припинення війни. Зеленський наголосив, що Україна підтримує цю ідею і готова її реалізувати. Ця тема вже обговорювалася під час переговорів у Джидді, і зараз продовжується її опрацювання.

“Президент Трамп поділився деталями розмови з Путіним і ключовими питаннями, які обговорювалися. Одним із перших кроків до повного припинення війни може стати припинення ударів по енергетичній та іншій цивільній інфраструктурі. Я підтримав цей крок, і Україна підтвердила, що ми готові його реалізувати. Наші команди обговорювали цей крок у Джидді. Американська сторона також запропонувала безумовне припинення вогню на лінії фронту, і Україна прийняла цю пропозицію. Ми продовжуватимемо працювати, щоб це сталося. Ми вважаємо, що такі кроки необхідні для створення можливості для підготовки всеосяжної мирної угоди під час припинення вогню.

Я також повідомив про ситуацію на полі бою та наслідки російських ударів. Ми говорили про ситуацію в Курській області, торкалися питання звільнення військовополонених, повернення забраних російськими військами українських дітей. Також ми обговорили стан протиповітряної оборони України та можливості її посилення для захисту життя”, – повідомив Володимир Зеленський.

Зеленський анонсував, що вже найближчими днями українська та американська делегації знову зустрінуться в Саудівській Аравії для продовження координації:

“Ми доручили нашим командам вирішити технічні питання, пов’язані з виконанням та розширенням режиму часткового припинення вогню. Українська та американська команди готові найближчими днями зустрітися в Саудівській Аравії, щоб продовжити координацію кроків на шляху до миру. Ми доручили нашим радникам і представникам якомога швидше виконати цю роботу. Ми відзначили позитивну роботу наших радників і представників — Рубіо, Вальца, Келлога, Єрмака, Сибіхи, Умерова, Паліси. На подальших зустрічах команди можуть узгодити всі необхідні аспекти просування до тривалого миру та гарантій безпеки”.

Крім того, 19 березня Володимир Зеленський провів олайн-брифінг з журналістами, під час якого окреслив ключові теми, які зараз визначають політичний і дипломатичний порядок денний. Глава держави розповів про важливі контакти з союзниками, обговорення подальших кроків на шляху до миру, ситуацію на Запорізькій атомній електростанції, питання територіальної цілісності України, можливість припинення вогню та перспективу розміщення іноземного контингенту на українській території. Окремо президент підтвердив прибуття в Україну додаткових винищувачів F-16. Наводимо основні останні заяви президента України:

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Мобілізація поліцейських: кого направлять до ЗСУ після 18 липня

Однією з головних тем брифінгу стала телефонна розмова Зеленського з Трампом. Президент України повідомив, що під час розмови детально обговорювалося питання захисту цивільної інфраструктури. Зеленський наголосив, що передав американській стороні чітке розуміння: поняття “цивільна інфраструктура” є дуже широким і охоплює залізничну мережу, портову інфраструктуру та низку інших стратегічних об’єктів. За його словами, Україна зараз готує конкретний список того, що має бути віднесено до об’єктів цивільної інфраструктури, і готова представити його партнерам для спільної роботи над припиненням атак на ці об’єкти.

Окрему увагу президенти України та США приділили ситуації на Запорізькій атомній електростанції. Зеленський підкреслив, що Україна готова вести предметні переговори зі Сполученими Штатами щодо відновлення, модернізації та залучення інвестицій у відбудову ЗАЕС. За його словами, відновлення станції — це стратегічне питання, яке стосується не лише енергетичної безпеки України, а й усієї Європи.

Не оминув президент і надзвичайно складну тему територіальної цілісності:

“Питання територій буде найскладнішим. Я це відчуваю, ми це розуміємо. Це буде виклик, і ми будемо захищати максимально Україну. Нам буде дуже непросто”.

Він чітко підкреслив, що Україна не визнає жодних українських територій російськими і наполягатиме на повному відновленні своїх кордонів.

Говорячи про можливість припинення вогню, президент висловив обережний оптимізм. Він вважає реалістичним сценарій швидкого припинення вогню та завершення війни за умови наявності політичної волі, яка була озвучена світовій спільноті. Водночас Зеленський застеріг від спроб “заморозити” війну на роки, оскільки це лише відтермінує активну фазу бойових дій і призведе до нової ескалації в майбутньому.

“Якщо припинення вогню розтягнеться на роки — це буде замороження конфлікту. І тоді війна прийде знову”, — підкреслив він.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Міноборони сплатило, але не отримало зброї на понад 51 млрд грн: Віталій Шабунін

Президент також розповів про позицію Росії щодо припинення вогню. За словами Зеленського, Путін наразі не зацікавлений у припиненні бойових дій. Причин кілька: російська армія не перебуває у слабкій позиції на фронті, Кремль не погодиться на припинення вогню, поки українські війська контролюють частину Курської області, а також Росія продовжує накопичувати війська для можливого нового удару по Україні. Метою цього накопичення є спроба посилити тиск і створити для себе кращі умови на переговорах.

Ще однією важливою темою стало питання іноземного контингенту в Україні. Зеленський заявив, що зараз триває робота над загальним баченням того, де саме можуть бути розміщені іноземні війська. Президент зазначив, що різні країни озвучують різні пропозиції та підходи щодо участі своїх військових у гарантуванні безпеки України.

“Є країни, які готові надати контингент, є країни, які готові дати контингент у разі повторної агресії, є ті, які готові розташовувати контингент на кордоні, є ті, які готові розташовувати в небезпечних місцях, у великих містах, є ті, які готові діяти на морі”, — заявив Зеленський.

На завершення брифінгу президент зробив гучну заяву про те, що до України вже прибули додаткові винищувачі F-16. Зеленський підкреслив, що це надзвичайно важливий крок для посилення обороноздатності країни та захисту її повітряного простору.

“Додаткові F-16 прилетіли в Україну — це хороша новина”, — сказав він, не уточнивши точну кількість літаків. Зеленський також спростував поширену російською стороною інформацію про нібито збиття F-16.

“Росіяни набрехали, що збили F-16. Брехня. F-16 ніхто не збив, а ось кілька літаків прилетіли в Україну”, — заявив він.

Під час брифінгу з журналістами президенту України несподівано зателефонував французький лідер Емманюель Макрон. Зеленський англійською мовою ввічливо перепросив і запропонував перенести розмову:

“Вибач, Емманюелю, у мене зараз спілкування з журналістом, я можу передзвонити через 15-20 хвилин?”.

Після цього Зеленський повідомив присутнім:

“Щойно спілкувався з президентом Макроном. Ми взагалі дуже часто на зв’язку — в середньому раз на день. Відносини між Україною та Францією зараз дуже тісні, і Макрон справді сильно допомагає. Я вдячний йому за це. Після розмови з вами обов’язково йому передзвоню”, — додав президент.

Підсумовуючи брифінг, президент України чітко окреслив головне: Україна захищатиме свою територію, активно працюватиме з міжнародними партнерами задля досягнення миру та забезпечуватиме свою оборону всіма доступними засобами. Водночас жодних компромісів щодо суверенітету й територіальної цілісності українська держава не допустить.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку