Третина біженців у Польщі все ще живуть на кошти, зароблені в Україні

Більшість українських біженців виїхали до Польщі у 2022 та 2023 роках. За цей час переважна частина працездатних громадян знайшли роботу в сусідній країні. Попри це, третина українців все ще користуються заощадженнями, накопиченими в Україні, а дехто продовжує дистанційно працювати на вітчизняні компанії.
Загалом 60% наших співгромадян, які отримали статус захисту в сусідній країні, протягом останнього року жодного разу не користувались грошима, заробленими в Україні. Про це свідчать результати опитування, проведеного міжнародною компанією з працевлаштування Gremi Personal.
“Тих, хто користувався грошима, заробленими в Україні протягом 12 місяців – 40%. Серед них 53% кажуть, що сума їхніх щомісячних витрат змінилася, 47% не змінили свої витрати. Серед тих, хто змінив суму витрат у Польщі, 20% кажуть, що це пов’язано з появою роботи у Польщі. 15% зізналися, що закінчилися гроші, зароблені в України. 4% втратили віддалену роботу в Україні та 4% сказали, що родичі припинили підтримку. Найбільше тих, хто не вказує причину – 57%”, – зазначається у звіті компанії.
27% біженців протягом останнього року користувались власними заощадженнями, зробленими в Україні. Ще 10% отримували гроші від родини. Крім того, 3% наших співгромадян зі статусом захисту продовжують віддалено працювати в Україні.
Наразі у Польщі перебуває понад 900 тис. українських біженців. Більшість з тих, хто вже працевлаштувався, отримує меншу зарплату, ніж поляки. Більшість наших громадян у сусідній країні отримують близько 5 тис. злотих (48 -49 тис. грн) на місяць. При цьому середня зарплатня по країні становить більш ніж 7,1 тис. злотих. До того ж значна частка українців взагалі працює на мінімальну ставку.
Часто зарплати нижчі, бо українці обирають роботу, для якої не потрібна спеціальна кваліфікація. Роботодавці сусідньої країни високо цінують українських працівників і охоче наймають їх.
У березні 2024 року в Польщі були працевлаштовані 762,2 тис. громадян України. За рік число українців, які працюють у сусідній країні, зросло на 3%.