У Монреалі понад 45 країн узгодили план повернення депортованих українців

У Монреалі відбулася конференція, під час якої були затверджені заходи для повернення депортованих українців та військовополонених. Про це повідомляє Офіс Президента України.
На Міністерській конференції з прав людини в рамках Формули миру, яка зібрала представників понад 70 країн та міжнародних організацій, було ухвалено Спільне комюніке. Центральним положенням документу стало так зване Монреальське зобов’язання, що окреслює міжнародні заходи для повернення українців, які перебувають у полоні чи були примусово депортовані.
Комюніке відображає єдину позицію учасників, які висловили підтримку Україні та засудили будь-яке сприяння агресору. Учасники домовилися про посилення співпраці з міжнародними партнерами та організаціями для вирішення гуманітарних проблем та забезпечення виконання Женевських конвенцій щодо прав людини під час війни.
Одним з важливих рішень стала участь надійних країн-посередників у переговорах із РФ щодо повернення українських військових, цивільних осіб та дітей. Також було запропоновано створення механізмів, що дозволять українцям у державі-агресорі отримувати консульську підтримку.
Серед міжнародних партнерів окремі країни виявили готовність до конкретних дій. Зокрема, Катар, Ватикан і Південна Африка погодилися стати посередниками у переговорах щодо повернення депортованих українських дітей, а Литва і Катар виступатимуть транзитними країнами для допомоги у поверненні дітей додому. ОАЕ взяли на себе роль посередника у переговорах про обмін військовополоненими.
Також учасники конференції ухвалили рішення створити групу країн для збору інформації про українських полонених, зокрема дітей, та підтримати Україну у реінтеграції тих, хто повернувся додому.