У ВР пропонують соціальну оренду як інструмент вирішення кризи з житлом
З житлового фонду соціального призначення можна буде орендувати житло у різних форматах.

У громад буде можливість отримати до 200 млн євро для створення фонду соціального житла – Європейський інвестиційний банк за підтримки Європейської комісії активно вивчає таку можливість. В Україні мають з’явитися соціальна оренда та оренда з правом викупу, що разом з іншими інструментами допоможе вирішити житлове питання для українців. Про це повідомила глава партії “Слуга Народу” Олена Шуляк.
Вона зазначила, що нещодавно завершилися масштабні публічні консультації щодо вдосконалення рамкового законопроєкту “Про основні засади житлової політики”. Учасники консультацій запропонували перелік важливих змін, які були внесені до законопроєкту, а звіт за підсумками консультацій передали до Кабміну. Реєстрацію рамкового законопроєкту очікується вже цього місяця.
Водночас над законопроєктом про житловий фонд соціального призначення почали працювати, не чекаючи ухвалення рамкового закону. Причинами є велика кількість внутрішньо переміщених осіб, яким потрібно житло, а також велика кількість українців, які перебувають за кордоном через відсутність житла, що негативно впливає на економіку України. Це також пов’язано з рішенням про надання Україні 50 млрд євро від ЄС за умовами Ukraine Facility.
“Європейський інвестиційний банк за підтримки Європейської комісії вивчає можливість запровадження в Україні пілотного проєкту зі створення соціального житла. Партнери готові надати 200 млн євро для наших муніципалітетів, щоб прискорити реалізацію механізму соціального житла. Крім цього, оновлене житлове законодавство, яке передбачає, зокрема, і запуск соціальної оренди, є вимогою ЄС, який надає нам 50 млрд євро за програмою Ukraine Facility. Тому ми мусимо проводити необхідну законодавчу роботу”, – зазначила Олена Шуляк.
Також вона додала, що з житлового фонду соціального призначення, законопроєкт щодо якого почали розробляти, буде надаватися житло в соціальну оренду. Основний механізм передбачає нижчу за ринкову ставку оплати, відповідно до рівня доходів орендарів. Ціна оренди може залежати від різних показників: доходу претендента, середньої ринкової ціни за оренду, а також від характеристик житла та витрат на його утримання.
Що таке соціальна оренда житла і як вона буде працювати
Згідно з попередніми напрацюваннями, передбачається два формати оренди залежно від доходу орендаря. Певний відсоток ринкової вартості платитиме громадянин, а іншу частину субсидіюватиме держава. Можлива навіть державна компенсація за оренду житла.
“В ЄС, звідки ми запозичили цю практику і адаптуємо її під українські реалії, орендна плата соціального житла формується на основі доходу орендаря та ринкових умов. Орендна ставка залежить від доходу наймача та може бути навіть нижчою за витрати на його утримання. Водночас вона залежить і від ринкової ціни на таке житло та розраховується як фіксований відсоток від аналогічної вартості на ринку. Наприклад, вартість може становити лише 65% від середньої ціни оренди в приватних власників”, – зазначила Олена Шуляк.