Україна, РФ та США домовилися про безпеку судноплавства в Чорному морі

Україна, РФ та США досягли домовленості щодо забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі, при цьому вихід російських військових кораблів за межі східної частини Чорного моря розглядатиметься як порушення “духу домовленостей”. Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров, який брав участь у переговорах у Саудівській Аравії.
“Всі сторони домовились забезпечити безпечну навігацію (судноплавство), припинити використання сили, та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі.
Важливо! Українська сторона наголошує: переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде вважатися порушенням духу цієї домовленості та буде розглядатись як порушення зобов’язань забезпечити свободу судноплавства в Чорному морі та загрозу національній безпеці України. В такому випадку, Україна матиме повне право реалізовувати право на самозахист”, – йдеться у повідомленні.
За підсумками консультацій “усі сторони” підтримали залучення третіх країн для сприяння реалізації енергетичних та морських домовленостей. США також підтвердили свою готовність допомагати в обміні військовополоненими, звільненні цивільних затриманих і поверненні насильно вивезених українських дітей.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що у разі порушення домовленостей про безпечне судноплавство в Чорному морі та припинення обстрілів енергетичної інфраструктури сторони звертатимуться до Сполучених Штатів Америки.
“На зараз ми маємо таку відповідь. Якщо ми бачимо, що хтось порушує, ми вважаємо, що ми звертаємося по всіх наших лініях до американської сторони з тими фактами і доказами, що російська сторона порушила це”, – підсумував Зеленський.