Точка зору

Українські села, що надихають: Радовель та Степанці

В Україні є багато сіл, які, на жаль, приречені на занепад. Їхнє населення скорочується, інфраструктура руйнується, а молодь масово їде до міст у пошуку кращого життя. Тоді ці села стають непомітною крапкою на карті України. 

Однак, є й приклади того, як українські села можуть розвиватися та ставати не гіршими за європейські. Ці села слугують доказом того, що навіть у найскладніших умовах можливо створити простір для щасливого та повноцінного життя. 

Журналістка ІА”ФАКТ” Юлія Хоменко знайшла два села в Україні, які стрімко розриваються та наздоганяють міста.

Радовель

Село Радовель, розташоване в Житомирській області, стало справжнім взірцем того, як українські села можуть розвиватися та ставати не гіршими за європейські. Це село без перебільшення можна назвати одним з найкращих.

Чим воно відрізняється від інших сіл?

Тут побудували найсучаснішу школу та стадіон, що відповідає всім стандартам УЄФА. Також оновлено Біотехнологічний ліцей “Радовель”,  відкритий у 2018 році. Відтоді тут організоване якісне і безпечне харчування – для цього впроваджується система HACCP, є надсучасне обладнання і підтримка бізнесу. Більш як 3 роки команда кухарів готує страви за рецептурником Євгена Клопотенка і за цей час опрацювала вже 60% страв. Щоп’ятниці в ліцеї готують їжу, яка найбільше подобається учням – вони самі “визначають” меню на цей день у закритому акаунті Instagram.

Українські села, що надихають: Радовель та Степанці
Фото ІА”ФАКТ”

“Ми дуже пишаємося нашою школою! Тут є все, що потрібно для якісної освіти: сучасні класи, нове обладнання, кваліфіковані вчителі. Моя дитина з радістю ходить сюди, і я впевнена, що вона отримає тут знання та навички, необхідні для успішного життя”, – Марія Іванівна, жителька Радовля.

Ліцей побудований за концепцією НУШ, школа в Радовелі вражає своїм дизайном та оснащенням. Її розробили спільно з Іриною Чудовською та Олександром Городнічим, а доопрацював дизайн архітектор. Ця школа повністю враховує потреби інклюзивних дітей, у  театрі є виїзд на сцену. Якщо дитина буде брати участь у театральних постановках, то вона зможе самостійно підійматися на сцену чи спускатися.  Тут також функціонує безліч гуртків, зокрема, роботехніки.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Літні Олімпійські ігри 2024 у Парижі: як їх коментують зарубіжні медіа
Українські села, що надихають: Радовель та Степанці
Фото: Радовель

Вчителів для цієї школи шукали по всій країні, і з 2000 претендентів відібрали лише найкращих. Заробітна плата тут не гірше ніж у столиці. Крім того, для освітян побудували новенький готель, де вони можуть проживати безплатно.   

Українські села, що надихають: Радовель та Степанці
Фото: radowell.org.ua

На території готелю функціонує ресторан, де працюють відомі кухарі. Дороги в Радовелі практично ідеальні, а по всьому селу прокладені велодоріжки. Для власників електрокарів обладнані зарядні станції. Усі ці оновлення стали можливими завдяки фінансуванню з боку уродженця села, бізнесмена Михайла Весельського.

Ми намагаємося зробити наше село екологічно чистим. Ми впроваджуємо енергоефективні технології та дбаємо про чистоту навколишнього середовища”, – Тетяна Іванівна, еколог.

 Також у Радовлі збудували новий медичний центр,  який розпочав роботу у 2021 році. Цей сучасний заклад оснащений новітнім медичним обладнанням, яке дозволяє надавати широкий спектр послуг місцевим жителям та навколишніх сіл. За словами директорки центру Наталії Терещенко, медичний центр щорічно обслуговує понад 1000 пацієнтів. Тут можна отримати консультації сімейних лікарів та допомогу вузькопрофільних спеціалістів, таких як офтальмолог, кардіолог, гінеколог, уролог та інші. Одна із ключових особливостей медичного центру “Радовель” – це можливість проведення хірургічних операцій, які не потребують стаціонарного лікування. Це стало можливим завдяки сучасній операційній, оснащеній новітнім обладнанням, включаючи “розумну” лампу, яка працює навіть при вимкненні електроенергії.  У селі не пожаліли коштів та придбали сучасну швидку, яка нічим не гірше, ніж машина екстреної допомоги у приватних клініках. 

Українські села, що надихають: Радовель та Степанці
Фото: ІА”ФАКТ”

У цьому селі також розцвітає приватний бізнес, в основному тут роблять акцент на вирощування лохини. У Радовлі активно впроваджуються й енергоефективні технології, що робить село більш екологічним. Тут кипить насичене соціальне життя, регулярно проводяться різноманітні заходи та події для мешканців усіх вікових груп. Село має амбітні плани розвитку, які передбачають подальше покращення інфраструктури, створення нових робочих місць та підвищення рівня життя людей. У планах влади побудувати новий пологовий будинок.  Після 24 лютого в селі почали проводити багато благодійних заходів та зборів на підтримку ЗСУ.  

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Про війну, Кабмін, нардепів, податки: основні заяви Стефанчука

 

Степанці на Черкащині

На відміну від Радовля, Степанці не можуть похизуватися сучасною інфраструктурою чи вражаючими інноваціями. Однак, це село володіє унікальною атмосферою, де збереглися справжні українські цінності та є прагнення до розвитку.

Що ж робить Степанці особливими?

Незважаючи на відсутність грандіозних проєктів, у селі з’являються сучасні об’єкти, які покращують життя людей. Збудовані новенька школа і садок та амбулаторія. Важливою візитівкою села стали хороші дороги, адже влада закупила дорожню техніку та самостійно ремонтує  шляхи. Для дітей у Степанцях створена сучасна комп’ютерна зона в бібліотеці. У школі встановлені інтерактивні дошки та обладнані комфортні класи. У садочку також проведено ремонт та оновлення завдяки зусиллям сільської ради.

Українські села, що надихають: Радовель та Степанці
Фото: село Степанці

Степанцева громада об’єднує 17 сіл, і за два роки їй вдалося вдесятеро збільшити бюджет. Це свідчить про активну позицію жителів та їхню згуртованість. На жаль, повномасштабна війна зупинила ріст села та завадила реалізації багатьох планів розвитку. Однак жителі Степанців не здаються, вони активно допомагають армії та приймають переселенців, демонструючи свою людяність та стійкість. 

Українські села, що надихають: Радовель та Степанці

У садочку зробили ремонт, і тепер тут дуже затишно та красиво. Моя дитина з задоволенням ходить сюди”, – Олена Іванівна, жителька Степанців.

“Ми дуже вдячні владі за те, що вони відремонтували дороги в нашому селі. Тепер їздити стало набагато комфортніше”, – Василь Іванович, житель Степанців.

Тут збереглися справжні українські цінності, є прагнення до розвитку та щире бажання жити в кращому майбутньому. Це місце, яке надихає своїм оптимізмом та вірою у людей.

Історія Радовля та Степанців дає нам надію на те, що майбутнє українських сіл може бути кращим. Ці села слугують прикладом того, як завдяки згуртованості, активній позиції жителів та підтримці з боку бізнесу чи відомих уродженців можна змінити життя людей на краще. Важливо, щоб досвід цих сіл був почутий та перейнятий іншими громадами. Адже саме завдяки спільним зусиллям українці зможуть зробити свої села центрами розвитку та процвітання.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку