Українських біженців видворяють з Норвегії: хто в групі ризику
З 2022 року Норвегія прихистила більш ніж 77 тис. українців. Тепер влада країни обговорює питання про повернення частини біженців на Батьківщину. Наразі розглядають справи про видворення близько тисячі українців.
Раніше всі громадяни України автоматично отримували статус тимчасового захисту в Норвегії. Тепер кожну справу оцінюватимуть індивідуально.
Тепер тимчасовий захист не отримають жителі трьох областей
Місцева влада поки розглядає можливість повернення лише тих біженців, які нещодавно приїхали з інших європейських країн і ще не отримали статусу тимчасового захисту. Більш ніж 40% (370) справ про надання притулку, які наразі розглядають в Норвегії – це заяви чоловіків віком від 18 до 60 років.
“Призов на військову службу та служба у зв’язку з війною не є обставинами, які самі по собі є підставою для надання притулку в Норвегії. Однак це має бути оцінено конкретно в кожному окремому випадку”, – заявили в Міністерстві юстиції Норвегії.
Одним з основних факторів, який наразі впливатиме на рішення щодо надання притулку, є регіон України, в якому раніше проживав біженець. Директорат у справах іноземців (UDI) визначив три безпечні області: Львівська, Закарпатська та Волинська. Регіони відповідають таким критеріям, як низька кількість випадків загрози безпеці, низька кількість жертв серед цивільного населення, перебування території під повним контролем України.
Це означає, що вихідцям з цих трьох областей, скоріше за все, відмовлять у наданні тимчасового захисту в Норвегії.
Ризики залишаються
Мадс Алмаас, очільник Норвезької організації шукачів притулку (NOAS), вважає таке рішення влади не зовсім справедливим. На його думку, сьогодні будь-який регіон України може вважатися безпечним досить умовно.
“Будь-хто, хто наважиться сказати, що це безпечні райони в Україні в травні 2024 року, у кращому випадку налаштований дуже оптимістично. Львівська, Закарпатська та Волинська області розташовані близько до кордону з Білоруссю. Крім того, Росія має можливість досягати цілей по всій Україні, а результат війни залишаються абсолютно непередбачуваними”, – зазначає голова NOAS.
Наплив біженців помітно знизився
З початку року кількість нових біженців, що прибувають до Норвегії, постійно знижується. Протягом минулого тижня в країну приїхало 311 претендентів на статус тимчасового захисту. е на 12% менше, ніж було наприкінці травня 2023 року.