Українці продовжать виїжджати за кордон навіть після війни
Скільки біженців повернеться?

Лише близько третини українських біженців повернуться на Батьківщину після закінчення війни. про це свідчать результати дослідження Центру економічної стратегії (ЦЕС). До того ж порівняно масовий відтік громадян за кордон продовжиться. Значну частку мігрантів після війни складуть чоловіки, які виїдуть до своїх родин, що вже облаштувались в європейських країнах.
“Більшість українців все ще планують повернутися до України (26% точно та 26% ймовірно). Однак кількість тих, хто точно планує повернутися, за останній рік скоротилася майже удвічі. У першій хвилі опитування 49,7% сказали, що точно планують повернутися. Водночас зросли показники для тих, хто планує повертатися, і тих, хто вагається: таких у листопаді-грудні 2022 року було лише 24% та 16% відповідно”, – йдеться у звіті ЦЕС.
Що допоможе повернути українців?
Серед стимулів, які мотивуватимуть до повернення на Батьківщину більшість біженців називають закінчення війни. Це достатньо вагомий фактор для 54% опитаних. 37% респондентів готові повернутися навіть і за умови продовження конфлікту: головне для них, щоб більше не було ударів по місту, з якого вони виїхали.
За умови, що в країні підвищиться рівень життя, додому готові повернутися 40% українців. Для 35% біженців вагомою умовою для повернення буде, якщо вони знайдуть добре оплачувану роботу в Україні.
Для молодих людей з вікової групи 18-24 роки додатковим стимулом для повернення є допомога у пошуку роботи в Україні.
“Водночас для літніх людей (старше 65 років) одним із важливих чинників, що спонукатимуть до повернення, є закінчення тимчасового прихистку в країні поточного перебування. 28% відзначили цей фактор, і ця частка є найвищою серед усіх вікових груп”, – зазначають у Центрі економічної стратегії.
Скільки українців виїде за кордон після війни?
Наразі більш ніж 10% українок, які виїхали за кордон з 2022 року, чекають, що їхні чоловіки приїдуть жити в іншій країні після закінчення війни.
“За нашими розрахунками, за кордон додатково можуть виїхати 87,6 тис. українців за оптимістичного сценарію, 115 тис. — за середнього та 154,9 тис. — за песимістичного”, – повідомили в ЦЕС.
Тобто від 88 до 155 тис. чоловіків, дружини яких за кордоном, планують емігрувати в майбутньому. Якщо ж брати до уваги інші групи населення, то показники в рази більші.