Українці за кордоном і мобілізація: що необхідно знати

Військовозобов’язані громадяни України, які проживають за кордоном, мали до 16 липня оновити свої військово-облікові дані у ТЦК та СП. Якщо це не було зроблено, які будуть санкції? Що варто знати при перетині кордону? ІА “ФАКТ” надає відповіді на запитання, які хвилюють українців.
Санкції за неоновлення військових даних
Відповідно до законодавства, українці, які стоять на військовому обліку, повинні були до 16 липня уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти та інші персональні дані у разі перебування за кордоном. Це можна було зробити, надіславши повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які вказані на сайті ТЦК та СП за місцем перебування на обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності).
Інший спосіб – подання заяви про постановку на військовий облік через закордонне дипломатичне представництво України. Разом із заявою про постановку на облік потрібно подати відповідні дані (ІНН, адреса місця проживання, адреса електронної пошти та контактний номер телефону) і копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Заява подається до дипломатичного представництва України за кордоном разом із українським паспортом для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину або через поштовий зв’язок разом із копією першої сторінки паспорта. Закордонне дипломатичне представництво України направляє заяву з певними документами відповідному ТЦК та СП на його електронну адресу, яка вказана на його офіційному веб-сайті, протягом семи днів.
Громадяни України, які були зняті з військового обліку через вибуття за межі України на термін понад 3 місяці, зобов’язані були з 18 травня протягом 30 днів стати на військовий облік. Якщо вони не стали на військовий облік і не оновили свої дані, їх можуть притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 210 КУпАП, яка передбачає накладення штрафу в розмірі 17 000-25 500 грн. При цьому у Генштабі зазначили, що автоматично штрафи не виписуватимуться, оскільки відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення накладення штрафу передбачено протягом трьох місяців з дати виявлення правопорушення, але не більше як рік з дати вчинення такого правопорушення.
Заступниця міністра оборони зазначила, що на тих військовозобов’язаних українців за кордоном, які не оновили дані до 16 липня, також накладатимуть адміністративні штрафи, але реалізувати це буде важче. За її словами, поки що немає єдиного інструменту, який дозволив би це зробити, але українці за кордоном “зберігають зв’язок з державою”, тому мають виконувати свої конституційні обов’язки.
Призовники за кордоном
Крім того, юнаки, яким виповнилося 17 років, повинні були стати на військовий облік призовників, навіть якщо вони знаходяться за кордоном. Якщо ця норма не була виконана, то особу можна притягнути до відповідальності за ст. 210 КУпАП. У випадку, якщо особи не оскаржать постанову про притягнення до адміністративної відповідальності і не сплатять штраф, то щодо них буде відкрито виконавче провадження, в результаті якого буде стягнена відповідна сума в розмірі накладеного штрафу за рахунок коштів, рухомого та нерухомого майна.
Дії при пропущенні терміну оновлення даних
Ті, хто не встиг оновити дані вчасно, можуть зробити це трьома шляхами:
- З’явитися до ТЦК та оновити інформацію про себе.
- Скористатися мобільним додатком “Резерв+”.
- Звернутися до закордонного дипломатичного представництва України.
Якщо цього не зробити, найближчим часом людина може отримати повідомлення про адміністративне правопорушення та буде вимушена сплатити штраф.
Перетин кордону
З 17 липня наявність військово-облікового документа при перетині кордону є обов’язковою умовою для всіх чоловіків від 18 до 60 років. Цей документ може бути як паперовим, так і в електронній формі (тобто можна показати військово-обліковий документ з QR-кодом в “Резерв+”). У разі відсутності ВУД прикордонники відмовлять у перетині кордону на виїзд.
У військово-облікових документах військовозобов’язаних, які мають право на перетин кордону через відстрочку від призову або виключення з військового обліку за станом здоров’я, повинна бути вказана інформація про отримання такої відстрочки або виключення з військового обліку, або повинна бути довідка за формою, визначеною в додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560. Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетину кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, наразі не змінювалися, відзначили у Державній прикордонній службі.
Правила для осіб з інвалідністю
Відповідно до чинного п. 2-1 Правил перетину державного кордону, затверджених постановою КМУ №57, перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності:
- посвідчення, що підтверджує відповідний статус,
- або пенсійного посвідчення,
- або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначена група і причина інвалідності,
- або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію або соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Відповідно до статті 23 Закону про мобілізацію, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю. Ці особи відносяться до категорій осіб, які мають право на відстрочку (відповідно до постанови КМУ 560).
Документи для осіб з інвалідністю
З 17 липня наявність ВУД для перетину кордону необхідна всім чоловікам від 18 до 60 років. Відносно окремих категорій підтвердження умов перетину кордону здійснюється за Правилами перетину кордону, визначеними постановою №57. Тобто ці особи повинні показати або пенсійне посвідчення, або посвідчення особи з інвалідністю, або інший документ з перерахованих вище. Однак обов’язково мати військово-обліковий документ, навіть якщо в ньому не відображено статус особи з інвалідністю.