Економічна

В Україні суттєво зросла кількість мільйонерів

Багаті стають багатшими, бідні – біднішими. Чому під час війни так стрімко зростає кількість мільйонерів, та чому такі величезні суми сьогодні – це ще й замало? ІА «ФАКТ» проводить дослідження та намагається це пояснити.

За словами Данила Гетманцева, голови фінансового комітету Верховної Ради, у 2023 році кількість мільйонерів в Україні суттєво зросла. Офіційно лише 10 700 українців задекларували доходи понад 1 мільйон гривень на рік.

В Україні завершилося декларування доходів громадян за 2023 рік, та загалом було подано 172 000 податкових декларацій. Українці задекларували дохід у 218,5 мільярдів гривень, кількість людей, які заробили понад 1 мільйон гривень у 2023 році, склала 10 700, це на 1200 більше, ніж у 2022 році. Зауважимо, що ця кампанія декларування є добровільною, але не дивлячись на той факт, що в 2023 році в Україні працювало і заробляло близько 9 мільйонів людей, було подано лише 172 000 декларацій, що відповідає приблизно 2%. Очевидно, що далеко не всі насправді подавали декларацію і не все було дійсно задекларовано, але в будь-якому випадку важливо усвідомлювати, що реальна кількість гривневих мільйонерів у нашій країні набагато більша, ніж ці 10 700 осіб.

Чому зростає кількість мільйонерів?

На перший погляд, все доволі просто: поки бідні несуть на собі основний тягар війни, віддають останні заощадження на дрони або втрачають майно в бою, поки військові проливають кров на фронті, група багатіїв безмежно заробляє гроші. Війна завжди давала можливість підприємливим людям отримувати величезні прибутки, і це частково правда, бо наразі Україна в катастрофічно поганому стані з точки зору соціальної справедливості. Так, значна частина населення постійно бідніє, в той час, як деякі громадяни стали дуже багатими.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Україна витрачає на оборону більше, ніж очікувалось: як закрити діру в бюджеті

Однак реальність набагато складніша: до офіційного списку мільйонерів потрапили всі, хто задекларував свої доходи у 2023 році дохід понад 1 мільйон гривень, іншими словами, якщо громадянин заробив один мільйон за цілий рік — він також увійшов у число.

Звісно, до списку потрапили й багато інших, чиї доходи коливаються від десятків до сотень мільйонів. Однак, оскільки декларування є добровільним і ніхто не зобов’язаний розкривати корупційні або незаконні доходи, то це переважно «білі» гроші. Тому традиційний «воєначальник Василь» та «Гуманітарний магнат» з валізою готівки одразу з цього списку виключаються.

Мільйон в Україні – це мало чи багато?

Абстрактний мільйон гривень – велика цифра для більшості громадян, але в глобальному вимірі – це не така вже й серйозна сума, наприклад, офіційний курс долара НБУ наразі становить 39,77 гривень, для зручності підрахунку округлимо його до 40. Це означає, що один мільйон гривень – це 25 000 доларів США, що вже зовсім не виглядає такою великою сумою. Але що можна купити за ці гроші?

За мільйон гривень можна купити автомобіль середнього або трохи вищого класу, але, швидше за все, тільки вживаний. Щоб купити нову машину такого ж класу, вам доведеться заплатити набагато більше в автосалоні. Також за ці гроші можна купити квартиру. Але вона, напевно, буде зовсім невелика, продаватиметься на ринку б/в житла, ремонт буде зроблений ззовні, а сама квартира точно буде не в Києві або десь на заході країни, де зараз досить безпечно і ціни на житло зростають. Ні, звичайно, за ті ж гроші можна отримати доволі гарну квартиру в Херсоні або Харкові, проте навряд чи багато хто захоче інвестувати в нерухомість у прифронтових містах, де щодня відбуваються обстріли і перебої з електрикою.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Видобуток нафти і газу зростає: перспективи України

Щоб накопичити мільйон за рік, потрібно заробляти близько 83 000 грн на місяць, тобто трохи більше ніж $2 000. Будемо відвертими – для вмілого айтішника, середнього чи малого бізнесмена, водія-міжнародника чи логіста, який працює на західну компанію, це – не важкі гроші.

Основні проблеми – це інфляція та девальвація національної валюти. Гривня стає все дешевшою і дешевшою, і ця тенденція буде продовжуватися, та у разі, якщо раптом припиниться допомога від наших союзників або перестане підтримуватися обмінний курс, то ми також матимемо можливість потрапити до списку мільйонерів. Але купівельна спроможність цих грошей буде вже відносно низька і продовжуватиме падати. Тому немає нічого дивного у зростанні кількості мільйонерів, і це не обов’язково люди, які розбагатіли на війні.

Отже, коли на роботі відбуваються скорочення, коли середня зарплата українця коливається між 12 000 і 15 000, коли через війну люди втратили домівки і майно, очевидно, що в такій ситуації збільшення кількості мільйонерів викликає гнів і ненависть. Але тут, як і скрізь, потрібне правильне розуміння. Кількість людей в Україні з річним доходом понад 1 мільйон гривень буде продовжувати зростати. однак це пов’язано зі складними економічними умовами і не означає реального багатства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку