Валерій Чалий про дрескод: “ланцюжок між викликом через порушення протоколу і погіршенням двосторонніх відносин не такий вже й довгий”

Питання зовнішнього вигляду президента України та українських офіційних делегацій неодноразово обговорювалося як у самій країні, так і за її межами. З початком повномасштабної війни стиль одягу представників влади змінився: строгі костюми та класичні краватки поступилися місцем мілітарі-стилю, що символізує те, що країна перебуває в стані війни. Ця зміна викликає неоднозначну реакцію – частина громадськості та експертів вважає такий вибір цілком виправданим, оскільки він підкреслює реалії, в яких перебуває Україна, і нагадує світу, що війна триває. Однак інші вказують на існування міжнародних норм дипломатичного протоколу, яких традиційно дотримуються на офіційних заходах, і які, на їхню думку, не слід ігнорувати.
Останній візит Володимира Зеленського до США знову привернув увагу до цього питання, викликавши нову хвилю дискусій у суспільстві. Чи повинен президент дотримуватися класичних стандартів дипломатичного дрескоду, чи має право на відступ від правил через воєнні обставини? Чи справді одяг може впливати на перебіг переговорів і відносини між країнами? Свою думку з цього приводу висловив колишній Надзвичайний і Повноважний Посол України в США та досвідчений дипломат Валерій Чалий. Він детально пояснив, чому дрескод важливий у міжнародній політиці, і які підходи до цього питання варто застосовувати українським офіційним делегаціям.
Як зазначив дипломат, питання одягу під час офіційних заходів є важливим, і це варто визнавати. Він наголосив, що існують міжнародно визнані правила дипломатичного протоколу й етикету, які залишаються чинними.
Як підкреслив Валерій Чалий, в Україні ці правила закріплені в нормативних документах, і навіть іноземні гості зазвичай дотримуються їх, проявляючи повагу до країни, яку відвідують. Якщо ж виникають специфічні обставини, вони, за словами дипломата, мають бути узгоджені між сторонами.
Говорячи про значення дрескоду, Чалий наголосив на п’яти ключових моментах, які він відображає:
- Готовність діяти на рівних без створення попередніх переваг.
- Вияв поваги до приймаючої сторони.
- Демонстрація зовнішніх умов, у яких перебуває країна.
- Спосіб нейтралізації попередніх негативних сигналів і можливість надсилати власні меседжі.
- Вміння поєднати комфортність у виборі одягу з дотриманням міжнародних норм та повагою до партнера.
За словами Чалого, важливо розуміти, що найкращим варіантом для українських делегацій під час війни було б дотримання протоколу приймаючої сторони. Зазвичай ці вимоги чітко зазначені при підготовці заходів, і для чоловіків це передбачає офіційний костюм, а для жінок відповідний офіційний одяг із можливими аксесуарами. Альтернативним варіантом, на його думку, може бути національне вбрання – так чинять представники Індії, Пакистану, Шотландії, Близького Сходу та інших країн.
Дипломат також зазначив, що якщо українська делегація хоче наголосити на тому, що країна перебуває у стані війни, але не використовувати аксесуари, які могли б підкреслити цю ситуацію (наприклад, краватки, запонки, брошки тощо), то варіантом може бути вишиванка у стилі мілітарі.
Чалий також наголосив, що в ідеальному варіанті протокольні служби повинні заздалегідь попереджати приймаючу сторону про особливості дрескоду української делегації та домовлятися про прийнятний варіант для всіх учасників заходу. Це дозволило б створити рівні умови, щоб усі почувалися комфортно та мали презентабельний вигляд для медіа й міжнародної аудиторії.
Як підкреслив Валерій Чалий, багато хто може вважати, що питання дрескоду не має жодного впливу на результати переговорів. Але, за його словами, такий підхід є помилковим.
“Якщо це маячня, навіщо тоді всі ці підручники і лекції студентам? Якщо це маячня, чому на це звертають увагу? Якщо це маячня, чому такі негативні емоції і спроба скористатися на переговорах?”, – запитує дипломат.
На його думку, відхилення від дипломатичних норм може бути використане як додатковий аргумент на переговорах або стати причиною напруження у двосторонніх відносинах. Він пояснив це наочним прикладом:
“Візьміть паспорт України й одягніть шотландський кілт (спідницю), а потім зайдіть, ну, хоча б до Офісу Президента України”, – зазначив він, натякаючи на те, що недотримання дрескоду може спровокувати нерозуміння та навіть конфліктні ситуації.
Чалий також звернувся до співробітників Управління державної охорони, зазначивши, що у них і так достатньо обов’язків під час війни, тому він не закликає змінювати правила проходження безпеки. Водночас він наголосив, що ставлення до таких професійних деталей у суспільстві слід змінювати.
“Бо ланцюжок між викликом через порушення протоколу і погіршенням двосторонніх відносин (звісно, це, як правило, лише зачіпка чи додаткова причина) не такий вже й довгий…”, – підсумував дипломат.
Для довідки: Валерій Олексі́йович Чалий — український політик, дипломат, громадський і державний діяч. Надзвичайний і Повноважний Посол України. Заступник Глави Адміністрації Президента України (2014—2015). Надзвичайний і Повноважний Посол України у США (2015—2019). Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Тринідад і Тобаго за сумісництвом (2016—2019)