Як світові ЗМІ реагують на втручання Ілона Маска у європейську політику
Ілон Маск знову у центрі уваги. Мультимільярдер, геній інновацій та один із найвпливовіших людей світу тепер бере активну участь у політичних питаннях. Але цього разу його вплив спрямований не на ринок технологій чи космічних подорожей, а на політичний ландшафт Європи. Його коментарі, які дедалі частіше межують із провокаціями, стали причиною бурхливих дискусій у світових медіа.
Розкритикувавши канцлера Німеччини Олафа Шольца, якого він назвав «некомпетентним болваном», та звинувативши прем’єр-міністра Великобританії Кіра Стармера у недбалому розслідуванні скандалу на посаді Генерального державного обвинувача, Маск викликав шквал реакцій. Його підтримка партії «Альтернатива для Німеччини» (АдГ) напередодні виборів до бундестагу ще більше підігріла ситуацію.
Світові ЗМІ розділилися у своїх оцінках. Одні вважають, що Маск перетинає межу дозволеного для підприємця, який не є політиком. Інші ж припускають, що його втручання може мати далекосяжні наслідки для стабільності в Європі. Втім, всі погоджуються на одному: вплив Маска на політичні процеси дедалі більше зростає, і це не можна ігнорувати.
Irish Independent – Ірландія. Демократії повинні захищати себе від подібних спроб впливу, – вважає дублінська Irish Independent:
«Маску властива звичка відступати, коли він зустрічає опір. Так, спочатку він заперечив рішення Верховного суду Бразилії, який заборонив мережу X в країні за порушення заборони на дезінформацію, але потім мовчки заплатив штраф, аби заборона була скасована.
… Уряди, що обираються, не безсилі. Вони можуть приймати закони про правила фінансування партій, щоб запобігати впливу ззовні. Вони можуть видаляти офіційні урядові облікові записи в мережі X. Вони можуть перестати віддавати державні тендери компаніям Маска. Втручання Маска у вибори є серйозною загрозою, і до неї слід ставитися так само – з усією серйозністю».
RFI România – Румунія. На сайті RFI România журналіст Овідіу Нахой пропонує наступний аналіз:
«Проблема в тому, що жорсткі санкції можуть поставити європейців у становище конфлікту з Білим будинком – адже через два тижні Маск офіційно стане членом адміністрації президента США.
… Як би там не було, Євросоюз має забезпечувати дотримання своїх законів, але водночас дбати про те, щоб звести до мінімуму тертя з Дональдом Трампом. Крім того, завданням європейців залишається тиск на мережу Х та інші мережеві платформи, щоб видаляти акаунти, що вводять в оману або розпалюють ненависть, – а також забезпечення прозорості рекламних акцій.
… Водночас європейці повинні демонструвати, що вони не мають на меті атакувати особисто Маска чи американські концерни, а лише стурбовані захистом проведення виборів і достовірності інформації – незалежно від цього, які її джерела надходження до мережі».
Eesti Päevaleht – Естонія. Подібного роду втручання неможливо пояснити просто іншим стилем комунікації, – констатує Талліннська Eesti Päevaleht:
«Ілон Маск висловлює свої думки з воістину трампівською прямотою і без прикрас. На політкоректність, йому схоже, начхати. Однак тепер ситуація дещо вийшла з-під контролю – адже його нападки на європейські країни та їхніх політиків набули особистого характеру. У Європі так не заведено!
…У жодного бізнесмена, і насамперед зі Сполучених Штатів, не повинно бути права втручатися в політику європейських країн – хай навіть у найм’якшій формі. Тільки сама Європа може врятувати нас, і саме від Європи ми очікуємо на прийняття правил і законів, спрямованих на боротьбу зі зловживаннями в соціальних мережах».
The Independent – Великобританія. Лондонська The Independent віддає належне Кіру Стармеру за те, що в ході своєї пресконференції минулого понеділка він відмовився від тактики ігнорування і заперечив Маску з відкритим забралом:
«Прем’єр-міністр правильно зробив, що дав різку відсіч оближним звинуваченням на свою адресу: він розклав усе по поличках, і терпляче спростував звинувачення, оперуючи фактами. Стармер захистив свою роботу на посаді керівника Королівської прокурорської служби, зазначивши, що під час перебування на цій посаді він не те що ‘не прикривав’ мусульманські кримінальні банди, але, навпаки, грав першу скрипку у справі боротьби з ними, причому три роки з п’яти років, протягом яких він обіймав цю посаду, він працював разом із генеральним прокурором від консерваторів.
… Провокативна тактика Маска в будь-якому випадку дасть їжу для пересудів у ЗМІ – незалежно від того,
відповість на неї Стармер – чи ні, тож прем’єр-міністр з таким самим успіхом міг би просто викласти факти».
Aargauer Zeitung – Швейцарія. Контраст між спробами вплинути на умонастрої людей та реальною журналістською роботою стане очевиднішим, – вважає швейцарська Aargauer Zeitung:
«Для журналістських ЗМІ нова орієнтація Facebook і X – це шанс. Незамінність ЗМІ день за днем стає все очевиднішою. Їх роблять професіонали, які не анонімні, але, навпаки, мають на увазі. У локальній журналістиці люди дуже часто знають своїх героїв. Журналісти дотримуються принципу достовірності та працюють відповідно до високих етичних та професійних стандартів.
Якщо трапляються помилки, вони виправляються; крім того, завжди є можливість подати до суду ту чи іншу газету чи журнал. Зрозуміло, журналістські ЗМІ не є ідеальними. Однак сама ідея, що одного разу їх повністю замінять Facebook і товариші, виявилася ілюзією».