Які зміни очікують біженців у Європі вже у липні

Скорочення виплат, зміни умов надання житла, нові правила працевлаштування – це ще не повний перелік нововведень, які вже з 1 липня очікують українців зі статусом тимчасового захисту в країнах ЄС. Ми зібрали для вас перелік змін за країнами.
Словаччина
Від 1 липня у Словаччині набуває чинності закон, яким передбачено обмеження щодо надання безоплатного житла для українських біженців. Відповідний документ підписав президент країни Петер Пеллегріні.
Відтепер квартири надаються лише на 120 після приїзду до країни. Далі право на пільги щодо оренди житла матимуть лише українці соціально незахищених категорій (пенсіонери, люди з інвалідністю, одинокі матері та ін.).
Польща
Найбільше нововведень чекає на українців у Польщі.
Починаючи з липня підтримка у вигляді оплати проживання та харчування для наших співгромадян здійснюватиметься лише за наявності договору з місцевим воєводою або органом місцевого самоврядування. Це нововведення спрямоване на більш ефективне використання коштів та надання допомоги тим, хто її найбільше потребує.
Крім того, з 1 липня скасовуються пільги, пов’язані з компенсацією витрат на проживання та харчування біженців, понесених власниками приватної власності. Також припиняється виплата на виготовлення фотографій на документи та одноразова грошова допомога у розмірі 300 злотих. Відтепер документи на отримання посвідчення PESEL UKR потрібно подавати одразу після прибуття до Польщі, а не протягом 30 днів. Українці, які отримали PESEL UKR на підставі інших документів, мають протягом 60 днів підтвердити свою особу в органах місцевої влади.
Крім того, тепер роботодавці зобов’язані повідомляти управління праці про працевлаштування нового працівника протягом 7 днів з моменту прийняття на роботу (раніше цей термін становив 14 днів). Крім того, роботодавці мають інформувати про розмір заробітної плати та кількість робочих годин.
Нововведення запроваджують через недобросовісних роботодавців. Автори поправки зазначають, що часто фіксувалися випадки, коли керівники підприємств приймали працівників з України на короткий термін, використовували їхню працю без інформування відповідних установ, а потім звільняли їх, часто без оплати. Скорочення терміну повідомлення управління праці має на меті зменшити кількість таких зловживань.
Крім того, з 1 липня українці в Польщі можуть отримати карту побиту CUKR. Право на документ мають ті, хто вже отримав карту PESEL UKR. Власники карток CUKR матимуть можливість довше жити в Польщі (документ видають на 3 роки), утім втратять право на частину соціальних виплат.
Чехія
У липні в Чехії продовжується дія програми Міністерства внутрішніх справ, спрямованої на повернення українців додому. Проєкт передбачає оплату квитків тим, хто вирішив добровільно виїхати з Чехії. Стартувала програма в червні. У планах уряду – оплатити квитки для 400 українців, а також транспортування реанімобілями 30 людей, які потребують особливого медичного догляду.
Крім того, з 1 вересня наші співгромадяни в Чехії втратять право на безплатне гуманітарне житло. Відтепер навіть найвразливіші категорії мігрантів можуть отримувати безкоштовне проживання лише протягом перших 90 днів після прибуття до Чехії. Проте, батьки дітей до 6 років, люди з інвалідністю та пенсіонери все ще мають можливість отримувати грошову допомогу для повної або часткової компенсації вартості оренди житла.