Експертна думка

Задля життєзабезпечення оселі під час блекаутів обираємо пристрій безперебійного живлення (поради експерта)

Регулярне вимкнення світла організовує краще, ніж курси з тайм-менеджменту

Ракетні обстріли продовжуються. Енергетична інфраструктура країни постраждала настільки, що жити в умовах регулярного вимкнення електрики нам, мабуть, доведеться ще довго. Але люди примудряються жартувати, що ніякі курси з тайм-менеджменту не змогли їх організувати так, як регулярне вимкнення світла.

Якщо на короткій дистанції, як півтора роки тому, перебої з електрикою можна було пережити на вольовому зусиллі, то жити в такому режимі роками, як нам прогнозують експерти, складніше: стаєр не може тримати спринтерський темп. І невеликий допінг у вигляді джерела безперебійного живлення будинку, гадаю, цілком виправданий. Давайте разом визначимося із вибором оптимального варіанту такого пристрою і в цьому нам допоможе Юрій Могильов, досвідчений користувач,  який обслуговував різні інвектори та прилади  безперебійного живлення.

Портативні джерела живлення

Особливою популярністю користуються портативні пристрої безперебійного живлення. Це потужні павербанки з однією або декількома розетками на 220 вольт на панелі. Вони не дешеві, але за умов регулярних відключень електрики просто необхідні.

При виборі між літій-іонними та свинцевими акумуляторами перевагу варто віддати першим. Адже свинцеві акумулятори токсичні, при сильному просіданні починають сипатися свинцеві пластини, через що термін дії цього акумулятора різко скорочується.

Насамперед, потрібно визначитися, скільки електроприладів необхідно заживити.  Тому розраховується ампераж блоку безперебійного живлення. Чим вище клас енергозбереження електроприладів, то довше вистачить ємності безперебійника. Прораховуємо загальне сумарне енергоспоживання наших приладів та приблизно розуміємо, яка ємність акумулятора нам потрібна, скажімо, на 4 години (поки що це середнє за тривалістю одноразове відключення електрики). Такі споживачі як, наприклад, мікрохвильова піч або бойлер є дуже енергоємними. Якщо ви спробуєте їх заживити від безперебійника або інвектора, швидко розрядите батарею.

Задля життєзабезпечення оселі під час блекаутів обираємо пристрій безперебійного живлення (поради експерта)
Фото/powercom.ua

Як працює онлайн-джерело безперебійного живлення

Оптимальний вибір – онлайн-джерело безперебійного живлення. Заживлені від нього електроприлади безпосередньо з розеткою не взаємодіють. Електричний струм проходить подвійне перетворення через випрямляч та інвертор. Такі девайси дають оптимальні характеристики напруги та частоти. З мінусів можна назвати дорожнечу та меншу тривалість роботи при тій самій ємності батареї.

Не важливо, чи є у вашого перетворювача або безперебійника функція автоматичного відключення генератора під час просідання батареї до низької напруги.  Ця функція навряд чи знадобиться. Також неважливо, який тип розетки стоїть на блоці живлення.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Законопроєкт про відеоспостереження загрожує правам людини": Володимир Яворський

На відміну від приладів з постійним енергоспоживанням, девайси з уривчастим споживанням періодично відключаються, заощаджуючи таким чином ресурс безперебійника. Наприклад, холодильник набирає задану температуру і вимикається, залишаючись якийсь час у режимі мінімального споживання. Додатково оптимізувати витрати енергії можна, відключаючи від розетки прилади, які в даний момент не використовуються, тому що їхнє енергоспоживання продовжується навіть у сплячому режимі. Нарешті, досить очевидним для оптимізації енергоспоживання освітлювальних приладів використовувати світлодіодні лампи.

Джерело безперебійного живлення для роутера та комп’ютера

Можливість забезпечити живлення wi-fi роутера та мати постійний доступ до Інтернету сьогодні актуальна як ніколи. Цю можливість можна реалізувати за допомогою безперебійників для роутера за умови, що інтернет-провайдер забезпечує безперебійне живлення на комутаційних вузлах або передає сигнал по оптоволоконному зв’язку. За таких умов можна самостійно придбати та підключити до роутера безперебійник з виходом 12 вольт.

Як правило, роутери використовують живлення 12, рідше 5 або 9 вольт. При нестандартному вольтажі – 5 або 9 – знадобляться додаткові трансформатори. Зазвичай безперебійник живить роутер протягом кількох годин залежно від потужності сумарного споживання пристроїв та ємності акумулятора, за наявності оптоволоконного інтернету, крім роутера, доведеться заживити оптичний термінал.

Стандартний ПК має високе енергоспоживання. Скажімо, на 4 години потрібно мати батарею 2000 амперів. Це дорогий та непрактичний варіант пристрою безперебійного живлення. Тому в умовах блекауту краще користуватися більш економічним ноутбуком.

Захист системи автономного опалення взимку

Додатковим стимулом для придбання такого приладу може стати наявність автономного опалення будинку. Адже в ситуації тривалого відключення приладу взимку в сильний мороз система може просто вийти з ладу і ремонт обійдеться дорого. Критична температура замерзання системи – на щастя, останнє малоймовірно – коли у приміщенні температура опускається нижче +4°.

Отже, для чутливих приладів, що мають електронні плати керування опаленням та системами безпеки, краще придбати джерело безперебійного живлення лінійно-інтерактивного типу із вбудованим стабілізатором. Це додаткова подушка безпеки від проблем, що виникають у момент перемикання ліній та перевантажень у мережах.

Як джерело безперебійного живлення для котла оптимально обирати моделі 220 вольтових безперебійників з ідеальною синусоїдою. Вони призначені для захисту індукційних котушок електродвигунів дроселів та помпи від помилок, пов’язаних із перепадами напруги та зміщенням частоти.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Які наслідки можуть бути в Україні в зв’язку зі скандалом через відновлення “Охматдиту”: пояснення експерта

Якщо пристрій не містить таких компонентів або його блок живлення оснащений трансформатором, цілком підійде ступінчаста синусоїда. Крім того, для збільшення часу роботи без зовнішнього живлення такий безперебійник можна доповнити зовнішнім акумулятором підвищеної ємності.

По суті, витрата на підтримку роботи двоконтурного газового котла невелика. Енергія потрібна головним чином на етапі підпалу. Часто на таких котлах використовують дві 1,5-вольтові батареї. У них також споживання невелике – тільки на імпульс запуску. Якщо підключено комп’ютерне програмування, воно теж споживає мало. Деякі котли мають вмонтований акумулятор, автономна робота якого триває до 12 годин.

Генетична пам’ять нації – вижити не завдяки, а всупереч

Наші співвітчизники знайдуть вихід із будь-якої ситуації. Напевно, це є в генетичній пам’яті нації. Ось один із таких лайфхаків виживання в умовах блекауту:

Знову 6 годин без світла.

“З маленькою дитиною на 20 поверсі особливо відчувається)

Але пристосовуємось.

  1. Вдома з’явився інвертор із акумулятором на 2кВт. Стерилізатор, чайник, фен, праска працюють норм.
  2. Свічки залишились ще з минулого року. Потреби немає.
  3. Є туристична піч на газі. Але ще не користувалися)
  4. З’явився набір сухих супів, які достатньо залити окропом. Але теж поки що лежать без потреби.
  5. З’явилася маса світильників на акумуляторах. Світла дають достатньо.
  6. З’явилося джерело безперебійного живлення на роутері. Але за 3 години відключення світла вмирав комутатор у провайдера…
  7. У результаті провайдеру довелося провести оптиковолокно. Інтернет є тепер при тривалих вимкненнях світла! (Рекомендую)
  8. Бойлер тримає гарячу воду досить довго, точно понад 6 годин. Жити можна
  9. Дякую сусідам та керуючій компанії. На один із ліфтів ще з минулого року поставили генератор. 20-й поверх перестав бути проблемою.
  10. Завдяки іншому генератору взимку працює котельня, є тепло. Із насосами є і вода.

Хоча й не дуже зручно, але жити можна. Впораємось.

У деяких друзів набір ще більший:

– На балконі поставили генератор (у мене балкона немає, не варіант))

– Ставлять собі старлінки для зв’язку, у тому числі на авто.

– Хто живе за містом ставлять сонячні батареї, але взимку діла не буде…”

А як ви цього разу підготувалися до блекаутів?

Тетяна Морараш

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку