Соціальна

“Захист України” в школах: шокуюча заява міністра, великі кошти на сучасне обладнання та неочікувані теми для дітей

Заява міністра освіти і науки Оксена Лісового, який відзначився вже не одним скандалом, викликає черговий подив і нерозуміння. Він заявив, що “завданням міністерства є формування у суспільства оборонної свідомості”, а також “надання спокійної психологічної установки, що війна може стати складовою нашого життя і це не катастрофа чи трагедія”. Тобто, відкрито наголосив, що українцям слід готуватися до перманентного воєнного стану, не думати про мир і спокійно сприймати війну, в якій чиновник не бачить ні катастрофи, ні трагедії.

На виконання цих цілей уряд виділив 1,65 млрд грн на придбання сучасного обладнання для  проведення уроків з курсу “Захист України”. Тепер українські школярі навчатимуться по-новому, зокрема користуватися справжніми дронами. Для тих поколінь, що вивчали в школах “Захист Вітчизни” або “Допризовну підготовку юнаків” (ДПЮ) з одним уроком на тиждень, старенькими протигазами, макетами гранат для метання та, якщо пощастить, пневматичною гвинтівкою, така сума викличе неабиякий подив.

Які новації оновленої програми курсу “Захист України”

Згідно з новою програмою, до курсу будуть входити наступні теми:

  • Основи національної безпеки та оборони;
  • Основи планування та управління;
  • Озброєння та військова техніка;
  • Стрілецька підготовка;
  • Орієнтування на місцевості та інженерна фортифікація;
  • Домедична допомога в умовах бою;
  • Військові технології та їхній розвиток;
  • Основи для дій та взаємодії в бою;
  • Інформаційна війна.

Завершить курс підсумковий модуль “Планую майбутнє: моя роль в обороні України”. Починатимуть вивчати цей курс учні з 10 класу, при чому відтепер дівчата та хлопці матимуть змогу проходити навчання разом. Оновлений курс “Захист України” націлений на сприяння розвитку початкової загальновійськової підготовки як основи підготовки громадян України до національного спротиву.

Наше завдання — не мілітаризувати суспільство, а сформувати в нього оборонну свідомість й осмислений підхід до важливості цього захисту. Хочемо надати спокійну психологічну установку громадянину, що війна може стати складовою нашого життя і це не катастрофа чи трагедія, якій не можна протистояти. Навпаки: ми спроможні захищатись і знаходити для себе різні ролі: як у контексті армії, так і в контексті цивільних дій”, – пояснив основну мету курсу міністр освіти і науки Оксен Лісовий.

Варто зазначити, що програму курсу розробляли спеціально створені фокус-групи фахівців, що мають безпосереднє відношення до військової справи: військова школа “Боривітер”, проєкт підготовки операторів БпЛА Victory Drones, благодійний фонд “Солом’янські котики”.

Ми передавали інформацію, яку самі використовуємо безпосередньо у навчанні. Вона базується на професійній літературі, досвіді експертів у тій чи іншій сфері, особистому досвіді інструкторів Боривітру, а також на відгуках курсантів, які мають значний вплив на формування програми наших курсів зокрема”, – розказали представники військової школи “Боривітер”.

Список необхідних для ефективної реалізації цілей курсу матеріалів Міністерство освіти та науки узгоджувало разом з Міністерством оборони України.  До обладнання, яке планує закупити держава через Prozzoro Market, входять:

  • інтерактивні лазерні стрілецькі тренажери – 107 420 грн за 1 шт;
  • симуляції керування дронами (дрон, інтерактивні окуляри, пульт) – 65 999 грн за 1 шт;
  • навчальні тири та макети -149 000 грн за 1 шт;
  • медичні аптечки – 4 834 грн за 1 шт;
  • тренажери для серцево – легеневої реанімації – 15 400 грн за 1 шт;
  • тренажер дефібрилятора 15 000 грн- за 1 шт;
  • турнікети – 650 грн за 1 шт.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Освітня катастрофа: погіршення якості шкільної освіти ставить під загрозу націю

Один такий оновлений комплект коштуватиме державі приблизно 358 303 грн

Скільки коштів витрачалося раніше на забезпечення кабінетів Захисту України

Для ефективного проведення занять з предмета Захист України, у шкільному кабінеті пердбачалися:

  • навчальні гранати – 420 грн за 1 шт;
  • протипіхотні міни – 3 835 грн за 1 шт;
  • пневматичні гвинтівки з комплектами куль – 6 000 грн за 1 шт та 500 грн за 1 комплект;
  • бронежилети – 15 335 грн за 1 шт;
  • захисні окуляри – 64 грн за 1 шт;
  • топографічні карти – 320 грн комплект;
  • медичні аптечки – 4 834 грн за 1 шт;
  • набір інформаційних стендів – 1 517 грн;
  • інтерактивний стрілецький тир – 149 000 грн.

Тож один такий набір для кабінету коштував державі 181 825 грн, за даними компанії B-PRO. Отже, оновлений набір для кабінету коштуватиме на 176 478 грн дорожче від того, що придбавалося до оновлення програми курсу “Захист України”.

Навчання буде проходити раз на місяць у міжшкільному осередку, куди за потреби, будуть підвозити учнів 10 -11 класів. У кожній громаді буде створено один такий осередок, де навчатиметься приблизно 1000 учнів (10-11 кл.).

Реакція суспільства

Зараз у суспільстві точаться дискусії щодо доцільності навчання дітей військовій справі у такому насиченому форматі. Деякі педагоги ставлять під сумнів ефективність тем нової програми. Наприклад, “Основи планування та управління боєм” навряд чи можна розкрити за кілька уроків, в той час як військові проходять цей матеріал на спеціальних курсах декілька місяців. Дехто не розуміє навіщо на початковій підготовці вміння керувати дроном. Однак у парламенті вважають зовсім по-іншому.

Дрони — це щось, що дітям цікаво, вони із захопленням літають. І навіть якщо хтось у майбутньому не буде мати справу з дронами, це все одно знайомство із сучасними технологіями, яке не зайве,- пояснила народна депутатка Інна Совсун.

Крім того, ще більше незрозумілим є те, навіщо діти будуть вивчати основи планування та управління, озброєння та військова техніка, основи для дій та взаємодії в бою. Ці питання вивчають у військових вищих навчальних закладах майбутні офіцери. Що, наприклад, можуть планувати школярі і чим управляти у військовій галузі?

Також вчителі та батьки занепокоєні тим, що цей курс може сприяти агресії підлітків, яка і так часто проявляться в їхній поведінці.

Досвід патріотичного виховання у країнах ЄС та США

У країнах ЄС та США велику увагу приділяють навчанню дітей військової підготовки. Окрім занять з медичної допомоги, що проводяться на базі школи, так активно працюють молодіжні організації, що тісно співпрацюють з міністерством оборони країн.

Крім того, у США функціонує ціла система підготовки молодших офіцерів Junior Reserve Officers Training Corps (JROTC). У країні налічується близько 3 000 спеціалізованих військових класів для учнів 9-12 класів, які існують у звичайних школах. За даною програмою навчається понад 600 тис учнів. Пентагон виділяє щорічно 400 млн  доларів на підтримку цієї програми. Навчання в таких класах дуже престижне, і майбутні учні проходять жорсткий відбір, аби потрапити до них. Учні молодшого віку (від 11 років) мають змогу відвідувати Кадетський корпус національної оборони National Defense Cadet Corp (NDCC). 5% молоді США входять до складу організації бойскаутів, що теж характеризуються своєю військовою орієнтацією. Окрім того, в країні є низка приватних та державних військових коледжів. Близько 30% випускників JROTC – майбутні офіцери, а випускники скаутських організацій стають волонтерами силових організацій.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  В Україні запроваджують освітню реформу в стилі "американських фільмів": яких змін очікувати студентам

У Великій Британії є ціла мережа молодіжних організацій під назвою Community Cadet Forces (ССF) , що фінансується Міністерством оборони країни. Подібна до британської мережа Canadian Cadet Organization (CCO) функціонує у Канаді. Ці обидві країни мають подібну модель військового навчання, що представлена трьома організаціями:

  • кадети сухопутних військ;
  • морські кадети;
  • кадети військово-повітряних сил.

Такі організації підконтрольні Мінооборони та діють як на базі державних шкіл, так і приватних. Також у Великій Британії функціонує скаутська організація, що становить 1/3 усіх скаутів ЄС. У Канаді теж є скаутська організація , що виховує 100 тис скаутів.

Серйозно до військової підготовки своїх учнів ставиться і Польща. Харцерська організація, що подібна до скаутів, налічує близько 140 осіб. З 2017 року Міноборони країни започаткувало програму “Сертифіковані військові уніформовані класи”.  Ця програма має на меті створення шкільних мереж, що здійснюватимуть єдину військову підготовку для учнів військових класів щомісячно. В таких класах навчання триває два роки, Міноборони здійснює підтримку не фінансово, а наданням інструкторів та допуском до військових об’єктів та техніки.

У  країнах Балтії діють молодіжні структури : ”Юні стрільці”(Литва) ,  ”Молоді захисники” (Латвія) та “Молоді орли” та ”Дочки Батьківщини” (Естонія). Всіма організаціями опікуються Міноборони країн. “Юні стрільці” готують своїх вихованців віком від 10 до 18 років за чотирирівневою програмою, де навчають лідерським навичкам та військовій підготовці. По завершенню кожного рівня школярі отримують сертифікати та відповідні відзнаки. До складу “Молодих захисників” входить 8 тис членів віком від 10 до 21 року. Навчають вихованців Латвії національній (громадянській) освіті, школі виживання, фізичній підготовці та військовій підготовці. Молодіжні організації Естонії керуються засадами скаутів та налічують близько 5 тис осіб віком від 7 до 18 років. Діють організації на базі загальноосвітніх шкіл.

У Швеції вихованці відвідують молодіжну організацію Ungdomsverksamhet. У програму цієї організації входить навчання стрільбі, військовим видам спорту, подоланню смуги перешкод, спортивному орієнтуванню, метанню гранат,  домедичній допомозі та правилам виживання.

У Фінляндії на рівні з оборонною спортивною школою також функціонують курси добровільної оборонної підготовки. Всі бажаючі віком від 16 років мають змогу здобути уміння та навички лідерства та засвоїти правила поведінки у надзвичайних ситуаціях.

У Франції у рамках освітньої програми проводять зустрічі з військовослужбовцями, на яких передбачено також практичні заняття, участь у різноманітних громадських акціях та військових церемоніях. Також для середньої та старшої школи проводяться заняття у військових класах. Це 14 позашкільних занять, що проводять  у 25 курсантських центрах на базі військових частин.

У Німеччині на ряду зі шкільним курсом пожежної та домедичної підготовки також популярні тренувальні літні табори Heidecamp для дітей віком від 15 років. Заняття у таких таборах тривають від 7 до 14 днів. До програми навчання в таких таборах входить: топографія , подолання  смуги перешкод, ходьба, принципи камуфляжу, кемпінг та, навіть, катання на бронетехніці.

Для 30 000 ізраїльських школярів щорічно спеціальні батальйони проводять тижневі курси армійського побуту у таборах, де навчають своїх вихованців військовим нормам, володінню стрілецькою зброєю та польовим умовам.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку