Законопроєкт про збільшення податків не відповідає вимогам Конституції: юридичне управління ВР
Головне юридичне управління Верховної Ради провело аналіз законопроєкту №11416-д, який передбачає підвищення ставок військового збору та інших податків, і виявило, що окремі його положення не відповідають Конституції України. Про це йдеться у висновку юридичного управління щодо тексту законопроєкту, підготовленого для другого читання.
“У Головному юридичному управлінні у вкрай стислі строки здійснено юридичну експертизу підготовленого до другого читання Комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики однойменного законопроєкту та, за результатами експертизи, зазначаємо про те, що його окремі положення не відповідають Конституції, не узгоджуються із законами України та не враховують правову позицію Конституційного Суду України”,– наголошують автори висновку.
Основні проблеми законопроєкту:
Нерівність і дискримінація платників податків: Запропоновані в законопроєкті авансові внески з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), податку на прибуток та військового збору не враховують можливі переплати в попередні періоди та не передбачають механізм повернення цих переплат. Це порушує принцип рівності та недискримінації платників податків.
Порушення конституційного статусу гривні: Встановлення авансових внесків для обмінних пунктів у євро суперечить конституційній ролі гривні як єдиної грошової одиниці України.
Недотримання принципів юридичної визначеності та передбачуваності: Законопроєкт не відповідає статті 8 Конституції України, оскільки порушує принципи правової визначеності, які вимагають, щоб закон був чітким і зрозумілим, а його наслідки – передбачуваними.
Головне юридичне управління також наголосило, що закон має бути проголошений заздалегідь і сформульований чітко, щоб громадяни могли передбачати його наслідки та планувати свою поведінку відповідно до закону. На цей аспект вже звертав увагу Конституційний Суд у своїх рішеннях.