Заступник міністра юстиції України Євген Пікалов розповів про реформу пенітенціарної системи

Реформа пенітенціарної системи України давно стала темою для дискусій і планів, проте нині вона отримала нове стратегічне значення в контексті європейської інтеграції. Вона є частиною так званого “кластеру Fundamentals”, що стосується верховенства права, прозорості влади та якості демократичних інститутів. Успішне проведення цієї реформи стане маркером готовності України до членства у Європейському Союзі.
Заступник міністра юстиції України Євген Пікалов під час установчого засідання Консультативної експертної ради при Державній кримінально-виконавчій службі (ДКВС) вважає цей процес вкрай важливим. Він зазначив, що основним завданням консультативної ради є критичний аналіз чинної нормативної бази у сфері виконання кримінальних покарань. Це дозволить сформувати якісні рекомендації щодо її удосконалення, з урахуванням найкращих міжнародних практик.
“Наразі триває робота з перегляду законопроєкту “Про пенітенціарну систему”, так само чекає на перегляд і Дисциплінарний статут пенітенціарної системи. У нас є багато ініціатив щодо розвитку ДКВС – є куди рухатися і що покращувати. І йдеться не лише про права засуджених, а й у принципі про розбудову спроможностей самої служби. Ми реально потребуємо експертної підтримки, чесного зворотного зв’язку. І для цього створюємо майданчик для співпраці та конструктиву”, – заявив Пікалов.
Він також наголосив на тому, що однією з ключових стратегічних цілей є виконання “Стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року” та реалізація дорожньої карти її подальшого розвитку.
Крім того, Євген Пікалов зазначив, що Єврокомісія вже здійснила скрінінговий звіт українського законодавства і надала рекомендації, зокрема в розділах 23 і 24, що стосуються правоохоронної та судової систем. У відповідь на це українська сторона розробила проєкт дорожньої карти, що містить 505 заходів для досягнення визначених цілей. Фінальний драфт цього документу вже направлено до Брюсселя для подальшого розгляду.
Заступник міністра юстиції окреслив ключові проблеми, які потребують вирішення:
“У проєкті дорожньої карти закладено розвиток пенітенціарної системи, там згадується і Стратегія, і певні наші ініціативи з розбудови правоохоронного компоненту ДКВС, який перебуває ще в зародковому стані. Адже у нас, приміром, немає реальної спроможності проводити негласні слідчо-розшукові дії, оперативно-розшукові заходи, немає підрозділу, спроможного це виконувати, бракує повноцінної системи внутрішньої безпеки, здатної захищати персонал і водночас документувати правопорушення, вчинені ним”.
Пікалов також повідомив про створення нових оперативних структур у ДКВС, зокрема підрозділів внутрішньої безпеки, відділів оперативно-технічного забезпечення (ОТЗ), оперативного документування, підрозділів поліграфологів, кіберпідтримки та міжнародного співробітництва.
“Наразі триває функціональне наповнення нової структури служби, що відповідає візії згаданої дорожньої карти. У цій роботі допомагають партнери з проєкту ЄС “Право-Justice”, і я закликаю учасників Консультативної ради активно долучитися до цього процесу”, – наголосив заступник міністра юстиції.
Водночас у контексті міжнародного партнерства Пікалов зазначив, що ДКВС готова до співпраці з міжнародними організаціями, які можуть надати експертну підтримку і допомогти впровадити найкращі практики.
Реформа пенітенціарної системи — це не лише виконання вимог ЄС, але й глибоке перезавантаження системи, яка має відповідати сучасним викликам та забезпечувати гідні умови для засуджених, безпеку працівників і високі стандарти правосуддя. Робота, яку розпочато, є лише першим етапом у великій трансформації, що потребує злагодженої співпраці між державою, експертами та міжнародними партнерами.