616 млн гривень до держбюджету: туристична галузь відновлюється

У 2022 році більшості українців було не до відпочинку. Туристична галузь, яка й так зазнала втрат через пандемію коронавірусу, постраждала ще більше. Утім, у 2023 році спостерігалось поступове відновлення туризму. Тенденція до зростання продовжилась і цього року, а заборона виїзду за кордон значній частині населення країни сприяла інтенсивному розвитку внутрішнього туризму – українці почали відкривати для себе туристичні принади власної країни.
Лише за перші три місяці 2024 року туристична галузь сплатила до бюджету України податків на суму більш ніж 616 млн гривень. Це на 61% більше, порівняно з січнем-березнем 2023 року, але все ще менше, ніж було до початку повномасштабної війни. У першому кварталі 2021 року податки від туризму становили більш ніж 629 млн гривень.
Загальна статистика
Поступово в Україні збільшується і кількість підприємців, які надають туристичні послуги. У січні-березні таких стало на 19% більше. Зокрема, на 6% зросла кількість туристичних компаній і на 24% збільшилась кількість ФОП у галузі.
Найбільше податків у галузі держбюджет і місцеві бюджети отримують від діяльності готелів. У першому кварталі податкові надходження від готелів склали 395,2 млн гривень. Це на 69% більше, ніж було у січні-березні минулого року. До того ж сектор наздогнав показники 2021 року – тоді у першому кварталі від діяльності готелів до бюджету надійшло 394,6 млн гривень.
Удвічі більше подорожей
Туристичні оператори сплатили удвічі більше податків. У першому кварталі надходження від їхньої діяльності склали 88,7 млн гривень. Це більше, ніж до повномасштабної війни (47 млн). За такий же період 2023 року до бюджету надійшло 44,9 млн гривень.
Туристичні агентства принесли податків на суму 50,3 млн гривень. Також зросли надходження від діяльності дитячих таборів, баз відпочинку та інших подібних рекреаційних об’єктів. У січні-березні вони сплатили 36,2 млн гривень. Це на 41% більше, ніж у першому кварталі минулого року, але все ще набагато менше, ніж у 2021 році.
Позитивну динаміку демонструють і надходження до бюджету від діяльності кемпінгів та стоянок для житлових автофургонів.
“Податкові надходження за перший квартал поточного року чітко демонструють, що туризм не лише адаптувався до непростих умов праці під час воєнного стану, а й розвивається – створює робочі місця та підтримує місцеві громади”, – зазначає Мар’яна Олеськів, очільниця Державного агентства розвитку туризму.
