Інфографіка

Бюджетна невизначеність України: чи вистачить у 2025 році  підтримки від партнерів

Наразі Україна перебуває в ситуації бюджетної невизначеності. За даними мінфіну, бюджет потребує зовнішньої фінансової підтримки у сумі понад 38 млрд євро. Всі ці кошти спрямовуватимуться на посилення обороноздатності, забезпечення стабільної економіки, відновлення інфраструктури, постраждалої в ході воєнних дій. Низка міжнародних партнерів нашої країни, перш за все, держави ЄС і НАТО, вже повідомили про чималі обсяги допомоги, однак рішення про фінансові відшкодування Україні все ще залежать від політичних контекстів та економічних умов країн-донорів. Це додає непередбачуваності у питання забезпечення нашої країни усіма необхідними ресурсами на найближчі роки.

Як відомо, під час Вашингтонського саміту члени НАТО вирішили утворити програму допомоги Україні для координації логістики військового обладнання та навчання членами Альянсу та партнерами. Вони також анонсували довгострокову допомогу в галузі безпеки України, зокрема фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року.

Таке рішення наші партнери з НАТО ухвалили ще влітку, спланувавши пропорційний розподіл допомоги між членами Альянсу і додатковий перегляд сум на подальших самітах, починаючи з саміту в Гаазі у наступному році.

До загальної суми підтримки України з боку НАТО входитиме вся допомога, безвідносно до того, чи надається вона на двосторонній, багатосторонній чи іншій основі. Фінансові зобов’язання передбачатимуть придбання військової техніки, технічне обслуговування, логістику та транспортування обладнання, підготовку військових, а також інвестиції в оборонно-промисловий комплекс України.

Наразі відомо, що внески окремих країн складатимуть: до 6 млрд євро від Нідерландів, 4 млрд від Німеччини, 3,6 млрд від Великої Британії, 2,2 млрд від Швеції, по 1,7 млрд від Італії та Іспанії, 0,6 млрд від Норвегії та 0,2 млрд від Португалії. На інфографіці не бачимо США. Річ у тому, що Америка надає допомогу не тільки через НАТО, а й через двосторонні угоди та програми, такі як ініціатива USAI (Ukraine Security Assistance Initiative) та фонди, виділені Конгресом США. Це робить їхню допомогу специфічною і менш залежною від механізмів НАТО.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Вчителі йдуть з професії: що робити з глобальним дефіцитом педагогів?
Бюджетна невизначеність України: чи вистачить у 2025 році  підтримки від партнерів
Інфографіка: ІА”ФАКТ”

Не залишився осторонь і Євросоюз. Європарламент ухвалив рішення про надання Україні кредиту до 35 мільярдів євро, який буде виплачуватися за рахунок доходів від заморожених російських активів.

За це рішення проголосували 518 депутатів, 56 виступили проти, а 61 — утримався. Означений кредит є частиною пакету фінансової підтримки ЄС G7, узгодженого в червні минулого року. Його загальна сума становить до 45 мільярдів євро. Однак остаточний внесок ЄС може бути нижчим, залежно від обсягу кредитів, які нададуть інші партнери G7. Виплати за цим кредитом планується здійснювати у 2025 році.

Бюджетна невизначеність України: чи вистачить у 2025 році  підтримки від партнерів
Інфографіка: ІА”ФАКТ”

У своєму Телеграм-каналі прем’єр-міністр України Денис Шмигаль написав: “Це важливий внесок ЄС у межах $50 млрд кредиту G7 з використанням прибутків від заморожених російських активів, який допоможе покрити нагальні фінансові потреби України”. Крім того, планується, що £2.26 млрд у межах цього ж кредиту G7 надасть Велика Британія. Така бюджетна підтримка, за словами Шмигаля, дозволить забезпечити військові витрати, зокрема на протиповітряну оборону, артилерію та необхідне обладнання.

Значну фінансову підтримку від Європейського Союзу Україна отримуватиме за програмою Ukraine Facility. Вона складе 50 мільярдів євро у період з 2024 по 2027 рік. У 2024 році заплановано виплату 12,5 мільярдів євро, з яких 4,2 мільярда євро вже були підтверджені як перший транш​.

Ця програма передбачає безпосередню бюджетну підтримку, що допоможе Україні відновити та модернізувати економіку, а також наблизитися до членства в ЄС. Важливо, що вона включає механізм “місткового фінансування”, який дозволить Україні отримати кошти швидко, навіть ще до початку реалізації самої програми​.

Серед вимог для отримання фінансування є успішне проведення реформ, дотримання прав людини, а також забезпечення демократичних процесів. Кожного року буде проходити обговорення програми з можливістю її перегляду через два роки.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  США списують борги та продовжують фінансування України: основні факти і цифри (інфографіка)

За даними Financial Times, США готові надати Україні до 20 мільярдів доларів у рамках кредиту G7, який буде погашено за рахунок прибутків, отриманих від заморожених російських активів.

При цьому існує пряма залежність між результатами виборів у Сполучених штатах і рівнем допомоги нашій країні. У випадку перемоги Трампа не виключається, що США взагалі припинять підтримувати Україну. Союзники НАТО також готуються до припинення такої підтримки, адже відомою є антинатівська позиція Трампа, яка може реалізуватися у разі його успіху на листопадових виборах.

Загалом, майбутня фінансова підтримка України у 2025 році залишається під великим питанням, оскільки політичні зміни в США можуть суттєво вплинути на обсяги допомоги. Це, в поєднанні з потенційними змінами в позиціях інших партнерів, викликає занепокоєння щодо здатності України забезпечити свою обороноздатність і відновлення економіки в умовах тривалої війни.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку