“Деградація мозку”, “поляризація”, “гроші”: що говорять про сучасний світ слова 2024 року

У сучасному світі слова, що тиражуються завдяки цифровим технологіям, мають величезну силу. Вони не лише описують реальність, а й формують наші думки, впливають на наше сприйняття та визначають актуальні тенденції. Щороку мовні експерти та словники обирають слова, які найкраще відображають дух часу. У 2024 році такими поняття стали “brain rot”, “brat”, “поляризація”, “demure” і японський ієрогліф “золото/гроші”. Кожне з них не лише віддзеркалює важливі соціальні явища, але й відкриває нам нові аспекти світогляду, викликані цифровими трансформаціями, політичними змінами та культурними зрушеннями.
Слово, яке в цифрову еру небезпечне для кожного з нас
Багато хто з нас грішить тим, що бездумно гортає стрічку і некритично споживає Інтернет-контент. Фейсбук, Інстаграм, Тік-Ток, Х – короткі різнотематичні відео, фото, пости… Інформації багато – смислів нуль. Споживачі лише втомлюються від інформаційного перевантаження. І згадати по обіді, що ж такого цікавого вони наскролили вранці, не можуть.
Послаблюється пам’ять, знижується концентрація уваги, занепадають інші когнітивні здібності. Медики стверджують, що це може спричинити так звану «розумову деградацію».
Brain rot (буквально «гниття мозку») це англомовне словосполучення Оксфордський словник назвав словом 2024 року. Вперше термін brain rot з’являється у книзі “Уолден, або Життя в лісі”, написаній американським поетом Генрі Девідом Торо та виданій у 1854 році. Щоправда, у Торо він з’являється у зовсім іншому контексті. Митець описує просте життя людини на природі і протестує проти гранично спрощених суджень обивателів, які ігнорують складні і багатозначні теми. Він пише: “Поки Англія прагне зупинити гниття картоплі, чи ніхто не замислюється над тим, щоб вилікувати гниття мозку, яке є значно поширенішим і небезпечнішим?”
Мовні експерти визначили brain rot як “погіршення розумових чи інтелектуальних здібностей людини, яке виникає внаслідок надмірного споживання матеріалів (переважно інтернет-контенту), що вважаються поверхневими або такими, що не потребують зусиль для сприйняття“.
Цьогоріч термін brain rot значно актуалізувався, адже ним позначали ситуацію занепокоєння впливом надмірного споживання низькоякісного контенту, особливо у мережевому просторі. Було підраховано, що частота його вживання у пошукових запитах зросла на 230% у період між 2023 і 2024 роками.

Brat від Камали Гарріс
Слово brat стало словом року за версією укладачів словника Collins, про що повідомили 1 листопада на офіційному сайті. Популярність терміну зросла завдяки однойменному альбому британської співачки Charli XCX, а також через його використання в передвиборчій кампанії Камали Гарріс.
“Brat стало одним із найобговорюваніших слів 2024 року, воно резонувало з людьми по всьому світу, а концепція “brat summer” перетворилася на цілу естетику та спосіб життя”, — зазначають у Collins.
Раніше brat означало людину, яка поводиться погано чи дратує оточення, але тепер його значення змінилося. Слово асоціюється з упевненим, незалежним і гедоністичним ставленням до життя. За словами Charli XCX, brat уособлює дівчину, яка “любить вечірки, буває емоційною, але завжди чесна та відверта“.
Популярність терміна підсилили тренди в TikTok, і команда Камали Гарріс навіть адаптувала стиль своїх соціальних мереж, щоб залучити молоду аудиторію.
Вибори 2024 року зробили суспільство поляризованим, як ніколи
Йдеться, звісно, про США, чергові вибори роз’єднали республіканців та демократів і їх електорат. Тож не дивно, що американський словник Merriam-Webster назвав словом 2024 року поняття “поляризація”.
“Поляризація — це розкол, але особливого характеру“, — пояснив Пітер Соколовскі, головний редактор Merriam-Webster, в інтерв’ю Associated Press перед оголошенням слова року. “Цей процес відображає наш рух до крайніх позицій, а не до компромісу чи середини”.

Президентські вибори-2024 виявилися настільки соціально гострими й суперечливими, що багато американців почали сприймати кандидата від опонентів не менше, ніж загрозу для нації. За результатами опитування AP VoteCast, у якому взяли участь понад 120 000 виборців, близько 80% прихильників Камали Гарріс виявили переконаність, що погляди Дональда Трампа є занадто радикальними, на відміну від позицій Гарріс. Натомість близько 70% виборців Трампа висловили подібне занепокоєння щодо Гарріс, але не щодо Трампа.
Цікаво, що термін “поляризація” виник лише на початку 19 ст. на відміну від інших наукових термінів, що з’явилися раніше. Однак його актуальність засвідчена потребою сьогодення маркувати складні явища сучасного соціуму.
Витонченість від Dictionary
Водночас американський онлайн-словник Dictionary.com обрав своє слово 2024 року. Ним стало поняття Demure. У серпні це слово шукали в словнику понад 13 мільйонів разів на тиждень.
За словами укладачів словника, первісно Demure описувало скромну та стриману поведінку. Однак у соціальних мережах воно набуло нового значення, пов’язаного з витонченим та елегантним стилем чи манерами.

Популярність цього терміну зросла завдяки відео блогерки Джулс Леброн у TikTok. У своєму ролику вона з гумором розповідала про те, як бути “скромною” (demure), “усвідомленою” (mindful) та “милою” (cutesie). Її іронічний тон перетворив фразу “дуже скромно, дуже усвідомлено” (very demure, very mindful) на вірусний мем, що викликав хвилю обговорень і нового витлумачення слова.
Золотий ієрогліф року
Тим часом в Японії обрали ієрогліф року. Ним стало кандзі, яке перекладається і як “золото”, і як “гроші”. Вибір відбувався шляхом всенародного голосування через поштові картки, онлайн і у книжкових крамницях. До речі, цей ієрогліф японці обрали вп’яте, починаючи з 1995 року.
У 2024 році обраний символ отримав популярність завдяки його багатозначності та актуальності. Основними причинами вибору стали асоціації із золотими медалями, які японські спортсмени вибороли на Олімпійських іграх у Парижі, а також із гучними «грошовими скандалами», що сколихнули Ліберально-демократичну партію і стали предметом широкого суспільного обговорення.
Ієрогліф “гроші” символізує не лише перемоги та успіхи, але й нагадує про виклики, з якими стикалася країна протягом року. З одного боку, він уособлює національну гордість за спортивні досягнення, а з іншого — служить символом суспільного невдоволення через корупційні скандали та зловживання владою. Такий вибір підкреслює, наскільки важливими стали теми фінансової відповідальності й моральності для японського суспільства.