Політичні

Дружба з Китаєм і критика Заходу: чиї інтереси захищає Роберт Фіцо

Словаччина продовжує укріплювати зв’язки з Китаєм, посилюючи співпрацю не лише в економічній, а й у політичній сфері. Водночас цей крок демонструє антизахідний вектор, який обрав прем’єр-міністр Роберт Фіцо.

Під час візиту до Китаю 1 листопада він відкрито поклав відповідальність за вторгнення Росії в Україну на Захід, водночас схвально відгукуючись про “миротворчу” позицію Пекіна. Після переговорів із головою КНР Сі Цзіньпіном Фіцо заявив, що обидва лідери дійшли спільної думки про те, що «негайне припинення бойових дій неможливе», поки Україна отримує військову і фінансову підтримку Заходу. “Як прем’єр-міністр я підтримую всі мирні плани для України. Хто б не був їх автором“, – заявив Фіцо.

Особливо він відзначив так звану китайсько-бразильську «мирну ініціативу», яка була представлена у травні 2024 року. Вона передбачає шість пунктів, серед яких заклики до припинення воєнних дій і недопущення розширення конфлікту, але жодної згадки про територіальну цілісність України та Статут ООН, який юридично обґрунтовує право на її збереження.

Фіцо анонсував, що планує обговорити цю ініціативу більш детально під час свого візиту до Бразилії в грудні. Він також повідомив про приєднання Словаччини до групи «друзів миру» в ООН, яку очолюють Китай і Бразилія.

Розмірковуючи про ситуацію в Україні, Фіцо різко розкритикував Європейський Союз, звинувативши його у веденні «військової риторики» та посиленні ескалації конфлікту. Він нагадав, що західні політики нібито проігнорували можливість підписання мирних угод у квітні 2022 року, а нинішній мирний план українського президента, на думку Фіцо, є нереалістичним.

Китайсько-бразильська ініціатива вже здобула підтримку майже 17 країн, включно з Туреччиною, що є членом НАТО. Угорщина і Швейцарія також висловили бажання приєднатися до ініціативи.

Критика опозиції

Представники опозиційної партії KDH жорстко відреагували на китайську риторику Фіцо і на прес-конференції заявили, що поїздка прем’єра до Китаю є загрозою для словацької демократії, безпеки та економіки. «Тут хтось, мабуть, з’їхав з глузду, якщо може таке сказати. Чим візит прем’єр-міністра до Китаю загрожує демократії у Словаччині? Чому це я їду туди один? Хіба там не було представників інших країн?», – різко відповів Фіцо.

За словами голови KDH Мілана Маєрського, “політика Фіцо щодо чотирьох сторін світу” є політикою, орієнтованою на Росію та Китай. “Це загрожує суверенітету і безпеці Словаччини, а також її позиції в міжнародних структурах“, – заявив він. Поїздку до Китаю розкритикували і представники SaS і партії “За народ”.

Партія “Прогресивна Словаччина” також звернула увагу на те, що прем’єр-міністр Фіцо з’явився на російському пропагандистському телебаченні. “Його агломерація вдома розвалюється, охорона здоров’я для нього не прем’єрська тема, але він знаходить час, щоб прислужитися Путіну. Це величезна ганьба“, – прокоментував дії Фіцо лідер партії Міхал Шимечка.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Австралія запровадила новий план для допомоги біженцям в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні

Депутат Європарламенту від чеської Європейської народної партії Дануше Нерудова у мережі Х написала: “Прем’єр-міністр Словаччини Фіцо своїми міркуваннями на російському пропагандистському шоу, де гості надсилають ядерну зброю до Європи, святкують бомбардування українських лікарень і стверджують, що Прага буде їхньою, ще раз підтвердив, що він становить загрозу безпеці Європи і що чеський уряд зробив добре, коли перервав з його урядом спільні переговори. Пане Фіцо, соромно!”.

У цьому ж зв’язку конфлікт стався й між Фіцо та послом Великобританії у Словаччині Найджелом Бейкером,  який розкритикував прем’єра за виступ на російському телебаченні та заявив, що слова Фіцо про те, що Захід не зацікавлений у мирі в Україні, є неправдою. Прем’єр відповів гостро: “Шановний пане посол, я не розумію, що дає вам право втручатися в мою медіадіяльність. Ідея про те, що посол Словаччини в Лондоні відкрито і публічно критикуватиме британського прем’єр-міністра за його медіапродукцію, є абсурдною”, – сказав Фіцо, додавши, що Бейкеру краще займатися якістю медіапродукції на Захід. “Словаччина не є колонією Великобританії”, – резюмував Фіцо. Натомість Бейкер наголосив: найшвидшим шляхом до миру буде виведення російських військ з України.

Ініціатива з шести пунктів про мир в Україні без її участі

Бразильсько-китайська ініціатива, оголошена в серпні 2024 року, передбачає “шестипунктовий консенсус”, спрямований на досягнення довгострокового політичного рішення для війни в Україні, яку Росія розпочала в лютому 2022 року. Цей план закликає до зменшення інтенсивності бойових дій і визнає, що діалог і переговори є єдиним шляхом для завершення конфлікту.

Серед інших пунктів ініціативи зазначено:

-Відмова від атак на мирні ядерні обʼєкти та недопущення застосування ядерної зброї.

-Уникнення нападів на цивільне населення та обмін військовополоненими.

-Підтримка гуманітарної допомоги Україні та забезпечення глобальної продовольчої безпеки.

Попри ці заяви, Бразилія не вжила конкретних заходів для реалізації ініціативи. Наприклад, вона утрималася від підтримки резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо безпеки Запорізької атомної електростанції, ухваленої 11 липня 2024 року.

Крім того, Бразилія та Китай не попередили Україну про свої наміри оголосити спільну ініціативу та гуртувати навколо неї інші країни, що порушує важливий принцип: жодних розмов про Україну без участі України. Коли готувалася зустріч “групи друзів” для підтримки бразильсько-китайської ініціативи у Нью-Йорку, Україна діяла проактивно. За тиждень до зустрічі українські дипломати передали учасникам ноти з проханням не брати участі в цій ініціативі, вказуючи на своє неприйняття цих дій.

Фіцо розвиває китайський вектор у зовнішній політиці Словаччини

Фіцо вчетверте повернувся до влади минулого року після того, як його ліва партія “Смер” перемогла на парламентських виборах на проросійській і антиамериканській платформі. Після приходу до влади Фіцо був зацікавлений у більш прокитайській зовнішній політиці. Його поїздка до Китаю, яка була запланована на червень, була перервана через замах у травні і стала можливою лише зараз.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Камала Гарріс: чи не занадто лівий курс для Америки?

Фіцо є прем’єр-міністром з найдовшим терміном перебування на посаді з моменту заснування Республіки Словаччина в 1993 році. З моменту першого вступу на посаду в 2006 році Фіцо двічі залишав посаду в період між 2010 і 2012 роками та між 2018 і 2023 роками. У 2018 році він подав у відставку і поступився місцем своєму політичному союзнику Пітеру Пеллегріні через політичну кризу, викликану вбивством журналіста-розслідувача Яна Куцяка. Після поразки Пеллегріні на парламентських виборах 2020 року партія “Прості люди” та “Партія незалежних особистостей” сформували новий коаліційний уряд. Протягом цього періоду Словаччина наполягала на більш протайваньській та орієнтованій на цінності дипломатичній лінії, що викликало обурення в Пекіні. На парламентських виборах 2023 року Фіцо знову переміг і повернувся до влади. Уряд Фіцо виступає за «всебічний» зовнішній курс, включаючи посилення співпраці з Росією та Китаєм. Окрім цьогорічної поїздки до Китаю, Фіцо планує наступного року відвідати Росію.

Матей Шимальчик, виконавчий директор Центральноєвропейського інституту азіатських досліджень, зазначив, що “всебічна” політика є евфемізмом для ведення економічних відносин без урахування політичних цінностей і прав людини. Філіп Шебок, голова празького офісу цього інституту, вказав, що Фіцо прагне зміцнити свої повноваження у веденні “суверенної” зовнішньої політики, відмежовуючись від попереднього уряду, який був жорстким по відношенню до Росії та Китаю.

Відповідно погляди Фіцо на війну Росії проти України та інші питання різко відрізняються від європейського мейнстріму. Фіцо припинив військову допомогу своєї країни для України, виступає проти санкцій ЄС проти Росії та хоче заблокувати Україні вступ до НАТО.

В інтерв’ю російському телебаченню він сказав, що для нього буде честю відвідати традиційний військовий парад на Красній площі в Москві, присвячений 80-річчю закінчення Другої світової війни 9 травня наступного року.

Інтерв’ю було засуджено словацькою опозицією та політиками сусідньої Чехії.

Під час поточного візиту до Китаю прем’єр-міністр Словаччини передбачає зустрічі зі спікером китайського парламенту та президентом КНР. Він планує, що на цих зустрічах словацька делегація зосередиться переважно на питаннях зміцнення економічних відносин між країнами, а також на інших питаннях зовнішньої політики, особливо на питанні війни в Україні.

Таким чином, візит Роберта Фіцо до Китаю та його антизахідна риторика демонструють кардинальне зрушення зовнішньополітичного курсу Словаччини. Замість підтримки традиційних європейських та трансатлантичних союзників, новий уряд робить ставку на більш тісні відносини з Китаєм та іншими країнами, що виступають за “мир” без участі України. Такий підхід Фіцо викликає занепокоєння як всередині країни, так і серед європейських партнерів, адже він не лише ставить під сумнів підтримку України, але й загрожує майбутньому Словаччини як частини європейської демократичної спільноти.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку